10.06.2020, 16:01 | czytano: 1533

Samorząd w Poroninie wspiera lokalny biznes

Przedsiębiorcy z Poronina, którzy nie mogli prowadzić swojej działalności po wprowadzeniu rządowych rozporządzeń związanych z koronawirusem, będą mogli liczyć na pomoc gminy.
Podczas najbliższej sesji radni przyjąć mają projekt uchwały, która zwolni właścicieli firm z podatku od nieruchomości za okres dwóch miesięcy. Na razie gmina wydłużyła biznesmenom czas na zapłatę podatku, który mijał 15 maja. Przesunięto go na koniec września.
W czerwcu ma wejść w życie kolejne udogodnienie dla przedsiębiorców z poroniańskiej gminy. - Podatki od nieruchomości dla firm, które nie prowadziły przez dwa miesiące nie działały w pełnym zakresie w związku rządową tarczą antywirusową obniżymy o 1/6 – wyjaśnia Anita Żegleń, wójt Poronina. – Chodzi o zrekompensowanie im strat za dwa miesiące w czasie których obowiązywała rządowa dyrektywa. Wyłączeni byli przecież całkowicie z działalności nie tylko właściciele kwater, ale również, restauracji, zakładów usługowych.

W tej sprawie trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Władze szacują, że umorzenie podatku od nieruchomości przyniesie mniejsze dochody do gminnego budżetu, o co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Wójt Żegleń przypomina, że do tej pory w gminie Poronin, zniesiono już opłatę targową. O 50 proc. obniżono opłaty za korzystanie z przystanków znajdujących się na terenie gminy. O połowę mniej zapłacić trzeba również za tzw. wejście w teren należący do gminy.

W ostateczności przedsiębiorcy, którzy szczególnie odczuli skutki obostrzeń związanych z pandemią będą mogli zwrócić się o całkowite umorzenie podatku od nieruchomości. W każdym przypadku musi na to zgodę wyrazić włodarz danego samorządu, w tym wypadku wójt.

Józef Słowik
komentarze
igor10.06.2020, 18:52
Brawo :) Tak trzymać :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl