26.06.2020, 16:47 | czytano: 4446

Światowy Zjazd Górali - w Niedzicy i Ludźmierzu

W tę niedzielę zorganizowany zostanie III Światowy Zjazd Górali, połączony z obchodami setnej rocznicy powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkania zaplanowano w dwóch miejscowościach - w Niedzicy oraz Ludźmierzu.
Na obchody zaprasza: Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Oddział Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej, Oddział Związku Podhalan w Orawce, Oddział Związku Podhalan w Jabłonce, Spiski Oddział Związku Podhalan w Łapszach Niżnych, Oddział Górali Śląskich, Związek Polskiego Spisza, Towarzystwo Przyjaciół Orawy oraz Macierz Ziemi Cieszyńskiej.
III Światowy Zjazd Górali w 100. rocznicę powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie się w niedzielę 28 czerwca na scenie plenerowej GOK w Niedzicy. Po godzinie 11.00 zaplanowano rozpalenie Watry uroczyście rozpoczynającej III Światowy Zjazd Górali Polskich, potem polowa msza święta koncelebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego oraz kapelanów Związku Podhalan, okolicznościowe przemówienia związane z 100. rocznicą powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Polski połączone z prezentacją muzyki ludowej z regionów Spisza, Orawy, Śląska Cieszyńskiego oraz Podhala i około godziny 13.00 - poczęstunek.

Z kolei w Ludźmierzu będzie to "Spotkanie Górali w sieci".

W Domu Podhalański im. K. Przerwy Tetmajera i Wł. Orkana o godzinie 19.00 rozpoczną się posiady, połączone z konferencją internetową z przedstawicielami bratnich Związków Podhalan. W programie jest także podpisanie umowy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
xxx29.06.2020, 10:22
Poszło......i co na to Ci domorośli historycy? Tak to jest jak się nagina historię niestety.Historia to fakty nie pobożne życzenia niektórych osób, to trzeba mieć zawsze na uwadze.
LAM28.06.2020, 22:50
Twierdzenie, iż wyżej wymienione organizacje zwołały do Niedzicy ?III Światowy Zjazd Górali w 100. rocznicę powrotu Spisza, Orawy?? jest zwyczajniej śmieszne, gdyż takiego wydarzenia nie było. Nie można bowiem obchodzić czegoś, czego nie było. W 2020 roku obchodzimy bowiem nie 100. rocznicę powrotu Spisza i Orawy? do Polski, lecz przyłączenia do Polski części Zamagurza Spiskiego, nie całego Spisza. Podobnie jest z Orawą. Jedynie część Górnej Orawy przyłączono do Polski. Nie chodzi o ?powrót?, lecz przyłączenie! Jakakolwiek część Spisza i Orawy do roku 1920 nigdy do Polski nie należała. Po przyłączeniu do Polski w 1920 r. władze polskie ogłosiły w Niedzicy stan wyjątkowy, dokonywały aresztowań w Trybszu, Frydmanie, Jurgowie i zaczęły prześladować miejscową ludność za sympatie do Czecho-Słowacji. Zlikwidowały katolickie szkolnictwo słowackie, nacjonalizując wszystkie szkoły na terenie przyłączonych skrawków Spisza i Orawy. Termin wybrano fatalnie i należy to podkreślić, gdyż przed 100 laty polskie bojówki zamordowały w Niedzicy 27 czerwca 1920 wójta Valentína Strončeka i Františka Dénesa (Dembskiego), a teraz przyjeżdża do tej miejscowości arcybiskup Marek Jędraszewski i zamiast zadumy, bierze udział w mszy dziękczynnej. Przecież to jest absolutne wypaczanie pamięci, o braku taktu i miłości do bliźnich Słowaków nie wspomnę?
Górol Podhalański28.06.2020, 19:24
Zwiazek Podhalan to powinien być zwiazek ludzi podhalańskich, koniec kropka ,odziały dobrze , ale rodowód tych ludzi musi być podhalański, a tak rozmienia się na drobne ,Zwiazkiem chcea rzadzić jacysi obcy, podpiać się, stanowcze NIE !!!!!
spisok27.06.2020, 16:18
No oni są tacy gorole jak kowalczyk kasztelan.Znowu się zaczyna hejtowanie tej Waszej inteligencji.Dajcie już spokój,bo się tylko kompromitujecie!!!!!!!
kowalczyk27.06.2020, 09:54
jo siy pytom cy orawianie go gorole a spisoki to tyz gorole ??
ocena z Orawy26.06.2020, 19:02
i nareszcie ograli wójta z Jabłonki
przykro patrzec na niego
nie spi , nie je
mizernieje
taki front mi naród orawski zrobił
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl