22.07.2020, 11:19 | czytano: 7820

Morawczyna: to miejsce odstrasza rowerzystów (zdjęcia)

Fot. Czytelnik
"To zdjęcia z miejsca, skąd roztacza się jeden z ładniejszych widoków na panoramę Tatr w okolicy Nowego Targu" - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik, ukazując zdewastowany i zaśmiecony punkt postojowy dla rowerzystów.
"I tutaj też - przy ścieżce rowerowej wykonanej z funduszy unijnych w ramach projektu „Historyczno- Kulturowo-Przyrodniczy szlak wokół Tatr” - został umieszczony punkt postojowy dla rowerzystów, który obecnie jest przykładem całkowitego braku poszanowania potrzeb rowerzystów i turystów, wynikający z braku elementarnej kultury użytkowników.
Zadaszona wiata (zlokalizowana zresztą niefortunnie w odl. 2m od wiekowej kapliczki), całkowicie zdewastowana stacja serwisowa, przepełniony kosz na śmieci opróżniany chyba jedynie przez wiatr, zniszczone tablice informacyjne. Całości tego wspaniałego widoku dopełnia przekrzywiony znak drogowy.

W Euroregionie Tatry i Gminie Nowy Targ są przecież osoby odpowiedzialne za wydawanie funduszy z UE. Ale czy na tym się kończy? I nikt już nie odpowiada za bieżącą konserwację takich punktów? A może to jest nasza lokalna norma, że wszystko trzeba zniszczyć, przestawić i totalnie zdewastować? I tak musi wyglądać po prostu nasza podhalańska rzeczywistość? Bo nie ma nikogo kto powinien się tym zająć z urzędu?".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
joaśka25.07.2020, 09:44
Najlepiej na wójta naskoczyć!
a może by tak edukować we własnych wsiach !
a może by tak jeden drugiego zmobilizował do czystości!
Straż miejska i Policja, jak najbardziej! niech się tymi miejscami zajmie!
Ale kogo.......?
mm23.07.2020, 12:21
Może warto byłoby zastanowić się nad przeznaczeniem części pozyskiwanych z UE środków na renowację właśnie takich obiektów jak kapliczki czy figury przydrożne,które znajdują się obok tras rowerowych?
Bo przecież to jest właśnie ten szlak historyczno- KULTUROWY!
Punkt w Morawczynie usytuowany za blisko kapliczki jest wynikiem projektowania na odległość, bez wizji lokalnej w terenie.To też dotyczy urzędników wydających pozwolenie na budowę.I nikt za te błędy nie odpowiada,to jest najgorsze.

Ale chyba mało kto wie,ze ok.150 m od opisywanego miejsca zjeżdżając w stronę Morawczyny stoi piękna figura św. Jakuba -na tle panoramy Tatr- z połowy XIX wieku ,jak głosi napis w 4 językach na tabliczce obok.Może kiedyś był tutaj jakiś szlak jakubowy?Czy lokalni historycy coś o tym wiedzą?Figura jest niewidoczna bo oczywiście zarośnięta do połowy krzakami.I takie rzeczy też należałoby zinwentaryzować,może właśnie Euroregion tym mógłby się zająć? Bo przecież musimy to ocalić dla ludzi,którzy tutaj będą mieszkali po nas....
W.K.23.07.2020, 09:00
Nauczyć prostaka wysoką karą pieniężną za dewastacje takich miejsc i zaśmiecanie, a sprzątać po nierobach nakazać nierobom korzystającym z funduszy Pomocy Społecznej. Tak jak było kiedyś -
bierzesz darmową kasę...odpracuj na rzecz ogółu, a nie tylko łapy wyciągać po pieniądze, na które większość musi ciężko harować. Człowiek zapracowany nie ma czasu na libacje w przydrożnych wiatach
bleble23.07.2020, 08:24
Prawda jest taka, że jak bierzesz ze sobą pełną butelkę czy to na rower czy do lasu to weź ją później z powrotem do domu! Jest lżejsza, jak ją pognieciesz to mniej miejsca zajmie!
Przecież ten koszt jakieś łebki zajumali komuś z pod domu...
Sąsiadka23.07.2020, 07:27
Do ED
Ty pod każdym artykułem szukasz zaczepki !!!!
Miałam 13-15 latek ale rodzice pokazali mi do czego służy kosz i ze wszystkie śmieci swoje się po prostu sprząta
A ty ED to pewnie stary komunista jesteś z dużym brzuchem to i na rower nie siadasz i nie widzisz to może zamilknij
koleś22.07.2020, 22:24
Turysta-rowerzysta nie zabrudzi tylko lokalni mieszkańcy zwłaszcza patologia (wandale). Żadnego poszanowania mienia publicznego które ma służyć ludziom dla relaksu i rozrywki .Małolaty wychowywani bezstresowo wolno im wszystko a gdzie i od czego są rodzice? jak wychowuje szkoła?- nie uczy kultury bycia a to w życiu najważniejsze. Wymaga się od Wójtów a samemu nie zrobi się nic tylko krytykować ich pracę i zaangażowanie, to wójt ma stać i pilnować porządku ? ŻAŁOŚNI korzystający mają obowiązek dbać i trochę samokontroli i samokrytyki. Straż Gminną zaangażować do objazdów po trasach rowerowych a nie pilnowanie wejścia do Urzędu Gminy! Chory pomysł i szkoda czasu na nic nie robienie za pieniądze podatnika. Dużo jeszcze czasu upłynie zanim lokalni nabędą ogłady bycia i szacunku, którego nie ma na każdym kroku to widać; na rowerach , na przystankach autobusowych też wandali mnóstwo pomalowane przystanki ,bałaganiarstwo to atut nowoczesnego bezmyślnego wychowania.
rower22.07.2020, 21:30
jeżdzimy na rowerach i ręczę głową że to nie rowerzysci dewastują takie miejsca czasem nawet sie nie zatrzymujemy bo widać sy.. a śmieci z reguły każdy zbiera ze sobą bo jak się przywiezie w plecaku jakiś napój to się go zwozi .. tam szaleje miejscowa młodzież to widać bo są wakacje i samochód plus piwko..
Ooo22.07.2020, 20:52
W rogozniku na ścieżce pełno kamieni. Z rana wiele razy śmierdzi z rowu obok.
kolarze22.07.2020, 20:07
Dlatego nowe miejsca postojowe na ścieżkach są budowane z kamienia i stali, żeby trochę dłużej służyły, ale wandale tubylcy i tym dadzą radę Monitoring !
Biały22.07.2020, 19:45
Taka mentalność Polaka - a w szczególności już ze wsi prostaka - że nie umie uszanować dobra wspólnego w imię komunistycznej zasady "jak coś jest publiczne, to jest niczyje i można zniszczyć".
Proponował bym wyłapać takich delikwentów i nakazać naprawę z własnej kieszeni i własnymi środkami.
I nie tylko przy tej wiacie jest taki problem.
zły22.07.2020, 18:47
Akurat,miejscowi syfią.Na rowerkach.... inni z ,,miasta,, .Miastowym ćwokom autostrady ,,rowerowe,, pobudowali.Tak samo jest w mieście(autko za 3 tys zł. ,,kierowca,,).
Broda22.07.2020, 17:57
Nowa inwestycja wojta smarducha i zastępcy Szeligi się nie podoba?
ED22.07.2020, 17:45
Ja do Sąsiadki ty miałaś kiedyś 13-15 latek a czy ktoś o ciebie pisał
spacerowicz22.07.2020, 17:18
do rowerzysta - dziękuję za uściślenie.Tę kapliczkę trzeba koniecznie wyremontować.
oli22.07.2020, 15:43
Czasami widzieliśmy tam przejeżdżającą policję ale po to tylko aby kogoś złapać za prędkość.Raz na dzień mogą się przejechać wieczorem aby zobaczyć jak małolaty tam wieczorem ''urzędują''.
klio22.07.2020, 15:37
Kilka razy zbieraliśmy tam śmieci rozrzucone i wkładaliśmy do śmietnika,co czyściejsze butelki zabraliśmy do domu,bo kosz był przepełniony.Na zachodzie nikt peta nie wyrzuci z auta a w Polsce jak nikt nie widzi to całe reklamówki wyrzucają jadąc tam gdzie nie ma zabudowań i nikt nie widzi.Czy naprawdę nie wstydzicie się?
Gazda22.07.2020, 15:32
Nalładnieszy, za razem najlepszy widok na Tatry jest z wyźej położonego punktu niż w Pyz?wce w Nowym Targu ,przy kaplicy na Dziale,widać trza regions,otrzywiście Podhale-całe, czego z żadnego innego punktu nie widać, Bahia G?rę ,I pieninskie Trzy Korony,panorama Tatrrozpościera się od wschodu dozachodu , w całosci
Stanley Staywsiok22.07.2020, 14:21
Co jest złego w umiejscowieniu wiaty w odległości dwóch metrów od kapliczki? Przecież te obiekty nie roztaczają cudownego nimbu dookoła. Jeśli lokalizacja miejsca postojowego nie wpływa negatywnie na stan zabytku to jaki problem dostrzegł Czytelnik?
Elektryk22.07.2020, 13:32
@spacerowicz
Ta kapliczka to już jest po remoncie. Dawniej była dużo ładniejsza ale ktoś postanowił ją wyremontować i oblał w koło betonem w kwadrat... Ważne, że kasa poszła w odpowiednie kieszenie.
rowerzysta22.07.2020, 13:17
nie jest odremontowana bo "pan" konserwator Dziuban zabytków zamiast zajść się sprawami np kapliczki zajmuję się śniegowym bałwanem w Szaflarach, który siłą rzeczy i tak by znikł...
Sąsiadka22.07.2020, 13:16
Jeżdżę tą trasa często i widzę jakie grupki znudzonych 13-15 letnich dziewczyn i chłopaków się tam zbierają z okolicznych wiosek .
Następne ulubione miejsce zakochanych nastolatków to pyzowka za lasem w stronę lasku ,syf jeszcze gorszy
Rower22.07.2020, 12:01
Dodam do tego jeszcze drogę dojazdowa, która jest w opłakanym stanie, a urzędnicy siedzą i jakby nic nie wiedzieli, powinny być jakieś kamery w takich miejscach postojowych dla rowerzystów i karać wandali za niszczenie mienia publicznego, nie mówię tu o rowerzystach bo może być tak że to wcale nie oni zniszczyli narzędzia i całe otoczenie. Brak kultury osobistej staje się coraz bardziej powszechne, wstyd mi jest za takich ludzi!
rowerowy22.07.2020, 11:46
niestety syf zawsze tam jest !!! miejsce na libacje alkoholowe, a te śmieci i krzaki dookoła wiaty to wstyd dla gminy, która z jednej strony szczyci się otwieraniem kolejnych ścieżek rowerowych a z drugiej nie dba o utrzymanie istniejących. Panie Wójcie Kolasa - nie ma osób odpowiedzialnych za dbanie o infrastrukturę rowerową ????
zzz22.07.2020, 11:40
Bo Polak jeszcze dużo musi się nauczyć. Zawsze było niczyje to znaczy nie trzeba szanować a rodzice nie uczą poszanowania niczego.
Gorczanin22.07.2020, 11:35
I tak jest jeszcze w paru innych miejscach przy ścieżce rowerowej na terenie gminy Nowy Targ. Ale pan wójt JS wraz ze swoim zastępcą interesuję się sprawami mieszkańców tylko przed wyborami i oczywiście tylko w tych miejscowościach w których może liczyć na większą ilość głosów z uwagi na liczebność danej wsi. Mniejsze wioski nie mają co liczyć na wsparcie, wystarczy się przejść na zebrania wiejskie i słuchać ich marnych tłumaczeń. Parodia.
spacerowicz22.07.2020, 11:28
A dlaczego ta kapliczka tak ohydnie wygląda i nie jest odremontowana? Zgroza !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl