22.07.2020, 17:26 | czytano: 7094

Kierowca tira jechał 16 dni bez wymaganego odpoczynku. Za karę dostał 2000 zł mandatu i nakaz 45 godzin bez wsiadania za kierownicę

Fot. ITD Małopolska
ORAWA. Przewoził ładunek z Węgier do Polski wielokrotnie skracając czas wymaganego odpoczynku. Macedoński kierowca tłumaczył kontrolującym go małopolskim inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego, którzy zatrzymali go w Chyżnem, że tak zalecił mu jego pracodawca.
Od 4 lipca przejechał m.in. Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. W środę (21 lipca) kierowcę macedońskiej ciężarówki zatrzymali małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrola odbyła się na przejściu granicznym w Chyżnem.
Kontrola wykazała szereg naruszeń czasu pracy kierowcy. Prowadzący włożył swoją kartę do tachografu tuż przed zatrzymaniem przez ITD. Wcześniej, m.in. w nocy, prowadził ciężki zestaw bez zalogowanej karty. Po pobraniu danych z karty i tachografu oraz porównaniu ich z okazanymi dokumentami, okazało się, że taki sposób jazdy kierowca praktykował wielokrotnie. W sumie realizował międzynarodowe przewozy, będąc w trasie od 16 dni bez wymaganego odpoczynku. Inspektorzy odnotowali m.in. dwukrotne skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku (o blisko 25 godzin, oraz o ponad 8,5 godzin), ośmiokrotne skrócenie dziennego czasu odpoczynku, trzykrotne przekroczenie dziennego okresu jazdy i pięciokrotne przekroczenie maksymalnego czasu jazdy bez wymaganej przerwy. Kierowca tłumaczył, że taki „styl” jazdy polecił mu jego pracodawca.

Łączna suma kar za stwierdzone naruszenia dla przewoźnika przekroczyła 46000 złotych. Ustawa ogranicza jednak możliwość nałożenia podczas jednej kontroli wysokość maksymalnej kary do 12000 złotych. Konsekwencje poniósł też kierowca. Inspektorzy ukarali go mandatem w wysokości 2000 złotych, oraz nakazali odebrać wymagany, 45-godzinny odpoczynek.

Źródło: ITD Małopolska, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciekawa23.07.2020, 12:27
ciekawe jak to możliwe fizycznie żeby tyle nie spał .... raczej mało prawdopodobne:) chyba, że na jakimś dopalaczu he he
jelcz22.07.2020, 18:27
54 godz na granicy w Olszynie,w kolejce bez snu(zaśniesz,objadą)drugie tyle na urzędzie celnym u Panów celników w kraju,potem setki kilometrów pod rozładunek(bez webasta,klimy). Takie czasy były ,byli koledzy(pomogli jak coś się zje...ło). Teraz mają wsio ,,tirowcy,dzieci,,. Nie narzekać ,,ciocie,, .
Monika bez stanika22.07.2020, 18:24
Pieruny z tych Macedończyków

Tyle dni nie spać ... taki by mi się przydol
nietoperz22.07.2020, 18:13
Też mi wielkie halo...Inspektorzy z pewnością wycieńczeni po dniówce,wcześniejsza emerytura się nalezy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl