Polskie Bony Turystyczne uruchomiono 1 sierpnia. W ciągu kilku pierwszych godzin wydanych zostało blisko 64 tys. bonów o wartości 55,5 mln zł. - W powiecie tatrzańskim jest ok. 7,5 tysiąca obiektów i podmiotów, którym można w ten sposób zapłacić za wakacyjny wypoczynek. Na Podhalu jest to ponad tysiąc miejsc - mówi Andrzej Gut Mostowy.
Nowy projekt społeczny, jakim są bony turystyczne nazwane "500+ dla Turystyki" był tematem zorganizowanej w Bustryku, w jednym z rodzinnych pensjonatów - konferencji prasowej. Polski Bon Turystyczny może być świadczony w tych obiektach, które znajdą się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli hotelach pensjonatach, obiektach agroturystycznych. Może być wykorzystany także przez organizacje pożytku publicznego, organizacje kościelne, sportowe czy harcerskie, a także biura podróży - co daje szansę na odebraniu usług w pakiecie: nocleg, przewodnik, spływ kajakiem, korzystanie ze stoku czy basenu.
Do programu zgłosiło się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat PBT. Ze specjalnej infolinii można korzystać przez całą dobę. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.
Podczas zorganizowanej w Bustryku konferencji prasowej, gospodyni spotkania - Monika Kowalczyk Rybka, właścicielka jednego z pensjonatów zapewniała, że samo rejestrowanie jest proste i zajmuje "dwie minutki". W poniedziałek w pensjonacie pojawić się mają pierwsi goście, którzy zadeklarowali płatność za usługi - bonem.
s/