07.08.2020, 10:18 | czytano: 3490

Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie

zdj. WSzW w Krakowie
W Małopolsce najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest w regionie nowosądeckim. Badania laboratoryjne potwierdziły na Nowosądecczyźnie od początku epidemii łącznie 1023 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W tej grupie jest aktualnie 817 aktywnych przypadków.
Wobec takiej sytuacji, wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował o uruchomieniu badań przesiewowych dla mieszkańców regionu nowosądeckiego. Będą one prowadzone przy ulicy Wiśniowieckiego 127 w Nowym Sączu.
- Wstępnie zakładaliśmy ukierunkowanie badań przesiewowych głównie na pracowników większych zakładów w regionie. Ze względu na zróżnicowaną sytuację w poszczególnych zakładach, w tym na już przeprowadzone na własną rękę przez owe zakłady wymazy, zdecydowaliśmy o realizowaniu w pierwszym etapie rozszerzonego zakresu badań przesiewowych. Objęte są nimi osoby w kwarantannie, a zatem nie tylko pracownicy, ale też np. ich rodziny, osoby z kontaktu z nimi czy inne wskazane przez inspekcję sanitarną- informuje Joanna Paździo.

Rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego dodaje, że podjęta została decyzja o uruchomieniu punktów wymazowych przy wybranych nowosądeckich zakładach, w których w ostatnim czasie pojawiały się przypadki zakażeń.

- Są to działania zakrojone na szeroką skalę. Wymazy będą pobierane dziś przez wojskowe zespoły wymazowe – zarówno z Małopolski, jak z innych regionów Polski. Do realizacji projektu zostali oddelegowani również pracownicy Inspekcji Sanitarnej z innych województw oraz laboratorium spoza Małopolski. Wsparcia udzielają też pozostałe służby: Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, a także Narodowy Fundusz Zdrowia - wymienia.

Badania mieszkańców regionu nowosądeckiego przebiegają w trzech formach. - Niezależnie od badań przesiewowych w punkcie przy ulicy Wiśniowieckiego w Nowym Sączu – równolegle testy kontynuowane są w trybie dotychczas realizowanym, czyli w odniesieniu do osób z największej grupy ryzyka (badania realizowane przez karetki wymazowe). Ten system został dopełniony o badania ściśle ukierunkowane na zakłady pracy w regionie. Chcemy, by w oparciu o tę kompleksową metodologię udało się przebadać jak największą liczbę osób - podsumowuje dr Joanna Paździo.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Anty covid09.08.2020, 09:39
W Nowym Targu i Zakopanem i innym rejonie Podhala,ludzie już dawno uświadomili sobie że to fikcja,samo przez się mówi "Śmiertelnie zabójczy wirus"a przechodzi się go bez objawowo????2 miesiące temu zamknęli w domach setki tysięcy Polaków i ile z tych osób,jeśli już miały wirusa umarło w domu?chyba żadna,kit jak i z marihuaną że jest śmiertelna,maska nas bardziej truje aniżeli bez maseczki...kawałek szmatki chroniący przed mikro wirusami...
Pani07.08.2020, 22:15
@Pan Bardzo dobrze Pan mówi. Stres spowodowany "podejrzeniem zachorowania" czy samym "zachorowaniem" osłabia układ odpornościowy, przez co stan zdrowia tych ludzi się pogarsza. Niestety czasami te osoby i tak już były osłabione, a nagła dawka nagłego, intensywnego stresu ich wyniszcza, doprowadzając do powikłań bądź śmierci.
aha07.08.2020, 17:09
Badanie bezobjawowych.... Przy koszcie testu 450zł... ktoś niezłą kasę robi- i nie mówię tu o Polsce tylko o świecie... Wirus jest, ale nie bardziej groźny od grypy i powikłań pogrypowych.
Pan07.08.2020, 12:19
@polewamy-się-szampanem, weź rozbieg i uderz o ścianę... Nie widzisz, że ten covid to ściema? Wirus może i jest, ale nie tak groźny jak go opisują!!! Zresztą nawet to widać, bo WIĘKSZOŚĆ przechodzi go bezobjawowo (chyba, że badania oszukują) Od początku zginęło 1774osoby, z czego większa połowa i tak pewnie miała umrzeć. Zobacz sobie statystyki zachorowań w 2019 spowodowanych grypą... Większość ludzi nosi maseczki i odbywa kwarantanne nie dlatego, bo się boi wirusa tylko dlatego, że grożą kary finansowe!!! PORAŻKA JAK NAS TRAKTUJĄ. Te wszystkie badania, tylko stresują starsze osoby i przez to umierają, a nie z powodu covid
polewamy-się-szampanem07.08.2020, 10:54
I tak powinno być WSZĘDZIE !, bo na tym polega dochodzenie epidemiologiczne i wygaszanie aktywnych ognisk. Ciekawe co będzie w Zakopanem i Nowym Targu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl