26.08.2020, 14:28 | czytano: 11116

Rabka-Zdrój nie chce być w strefie czerwonej. "Uzdrowisku grozi plajta, a mamy w całej gminie tylko 33 zakażonych"

Fot. Piotr Kuczaj
Kuracjusze odwołują wyjazdy do sanatoriów w Rabce-Zdroju z powodu wprowadzenia strefy czerwonej w powiecie nowotarskim. Sytuacja jest trudna. Władze miasta obawiają się, że może doprowadzić uzdrowisko do plajty. Jednak wieści z resortu zdrowia nie są optymistyczne.
- Oznaczenie powiatu nowotarskiego strefą najpierw żółtą, a później czerwoną wpływa bezpośrednio na obłożenie w centrum. Strefa żółta zmniejszyła zainteresowanie pobytami sanatoryjnymi w sposób drastyczny. Na turnusach sanatoryjnych dla dorosłych o ponad 30%, a na turnusach dziecięcych o ponad 40%. Tak wysokiego poziomu niedojazdów nie notowaliśmy nawet w miesiącach zimowych. Wejście do strefy czerwonej oznacza brak przyjęć na lecznictwo sanatoryjne - mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.
Zdaniem burmistrza, nie ma potrzeby by strefa czerwona obejmowała automatycznie cały powiat, gdy są gminy, w których zakażeń nie jest dużo. W Rabce-Zdroju, jak dodaje, stwierdzono od początku pandemii tylko 33 zakażenia. Dlatego uważa on, że incydentalne przypadki zakażeń nie powinny stanowić podstawy do tak drastycznych decyzji, które mogą doprowadzić lokalną branżę turystyczną do ruiny, objęła

- Branża turystyczna liczyła, że przynajmniej w wakacje będzie funkcjonować normalnie - podkreśla burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. - W ubiegły piątek skierowałem pismo do nowego Ministra Zdrowia z prośbą o rozważenie czy konieczne było objęcie strefą czerwoną całego powiatu, tym bardziej, że należy do największych obszarowo powiatów w Polsce. W dniu wczorajszym (poniedziałek - przyp. red.) odbyło się zebranie Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Szczawnicy, na którym zwróciłem się z prośbą abyśmy wystosowali wspólne pismo do Ministra Zdrowia, tak by nasz wspólny głos był słyszalny. Prosiłem też by zwrócić się do posłów i senatorów w tej sprawie, bo jeżeli nic nie zrobimy, to w krótkim czasie nasze uzdrowiska splajtują, a przemysłu u nas nie ma - dodaje.

Czy Ministerstwo Zdrowia weźmie to pod uwagę? Niestety, resort nie ma w tej chwili planów zmiany obowiązujących przepisów. - Nie są planowane zmiany dotycząca uruchomienia działalności uzdrowiskowej w strefie czerwonej. Celowo zostały wprowadzone regionalne obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń właśnie w tych regionach - mówi Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Prasowego Ministerstwa Zdrowia. Jak dodaje, Lista powiatów z dodatkowi obostrzeniami jest aktualizowana przez resort zdrowia nie częściej niż raz w tygodniu. Kolejnej aktualizacji powiatów można się spodziewać pod koniec tego tygodnia.

r/
zobacz także
komentarze
Axov29.08.2020, 09:54
Podhale głosuje wiecznie na PiS, a to co mówi ksiądz jest ważniejsze od słów naukowców czy lekarzy. Teraz powinni siedzieć cicho i słuchać poleceń władzy - sami tak głosowali. Jak komuś coś nie pasuje to do proboszcza.
mikka28.08.2020, 13:07
czy sekretarz rabki bedzie pociagniety do odpowiedzialnosci, za to ze zarazil innych chodzac do pracy?
Oj27.08.2020, 10:34
@król
Oj chłopcze obudzisz się kiedyś ale będzie już za późno jak odbiorą Ci wszystkie prawa i zamkną w domu tak jak to zrobiono w Australii. Jeżeli dla ciebie jest wiarygodne to co mówią ministrowie zdrowia ze najpierw maska nie chroni potem kasują Ci ja nosić albo żeby nie wyjeżdżać za granice bo to niebezpieczne a teraz szumowski wygrzewa się na wyspach kanadyjskich chodząc bez maseczki to gratuluje Ci twojego toku myślenia.
Książe27.08.2020, 09:21
Do króla, proponuję ściągnąć maseczke bo spadl poziom tlenu doplywajacego do mózgu haha. Podhale się budzi i jest coraz więcej świadomych, oby tylko tak dalej. Tobie to przeszkadza bo nagle się okazuje że twoje fałszywe autorytety z tv i pisem na czele robią Cię w balona. Lekarze teraz się dzielą na dwie grupy, tych co zarabiają na covidzie i tych którzy chcą mówić prawdę ale nie dopuszcza się ich do mainstreamu. Wspaniale że myślisz że tylko u nas rządy i media kłamią, ale tak pięknie nie jest. Zapraszam do oglądnięcia relacji z zeszlo tygodniowej imprezy w Wuhan. Tysiące ludzi bez kagańców i zachowania odległości. I to w tych złych komunistycznych chinach? Kurde pewnie znowu trzeba napisać że teoria spiskowa i może ludzie dadzą sobie spokój. Manipulacje statystykami widzę każdy kto chociaż próbował w życiu uczyć się matematyki. Zdjęcia z Korei też możesz udostępnić skoro masz takie dokładne dane z tego kraju haha.
ja27.08.2020, 08:30
mam wrażenie że teraz każdy zgon jest podciagany pod virusa , może za pacjenta z covid są jakieś dodatkowe profity za leczenie ??
Król26.08.2020, 23:46
A na Podhalu widzę że dalej jest pełno ludzi którzy mają nadzieję że wirusa nie ma. Ale najlepsi są Ci którzy uważają że to politycy manipulacją statystykami a lekarze oszukuja i tak naprawdę cała ta pandemia to sciema.
Pójdę waszym tokiem myślenia..... Czy jest możliwe to do zrealizowania? Na przykład w Korei Północnej gdzie połowa ludzi nie potrafi czytać i nie ma prądu w domu. Tak jak najbardziej ....
Na całym świecie to już napewno nie. We wszystkich krajach wszyscy politycy i lekarze musieli by kłamać. Taki spisek już dawno wypłynął by w jakimś państwie w Ameryce Południowej czy Azji.
Tak naprawdę ludzie którzy wypisują takie rzeczy po prostu albo mają jakieś interesy związane z turystyką albo porostu dla komfortu psychicznego wolą udawać że nic się nie dzieje.
venti76726.08.2020, 18:33
Co te debile w tym Ministerstwie Zdrowia robią doprowadzają cala Polskę do kryzysu z którego się nie wygrzebiemy!!!
@dyzio popieram Cie to już wymsknęło się z pod kontroli
B.26.08.2020, 18:32
Nie ma się co dziwić bo rządzą nami nieuki niemający żadnego planu ,wiedzy ani stosownych doradców. Działania rządu są na ślepo .Wymyślają bzdury,żeby się nazywało ,że coś robią . To oczywiście niewiele daje oprócz rozpierniczania gospodarki i kraju. Dla nich ważne są stanowiska i kasa. Dla myślących w małopolsce mieszka 3,6 mln ludzi a aktywnych przypadków dodatnich jest ok.3700 ! Gdzie ta pandemia?
góralski biznes26.08.2020, 18:31
Szkoda mi Rabki bo to jawne draństwo. Dziś podano że w Zakopanym w sanepidzie jest 10 zakarzonych ale Zakopane to państwo w państwie. Głośno pyszczą ile to stracili przez wirusa więc trzeba im wynagrodzić straty. Gut Mostowy nie dopuści strat dla swoich. To że krocie zarabiają zimą to nie ważne w Rabce mogą cztery litery kołkiem zatkać.
plandemia26.08.2020, 16:06
dosc koronoparanoi!
Szczawnica26.08.2020, 15:58
W Szczawnicy jest 9 aktywnych. Od początku 13. Też czerwona strefa. Też sanatoria zamknięte. Nikogo to nie interesuje.
a26.08.2020, 15:57
No cóż, Rabka może podłączyć się do pow. limanowskiego. Ale i tam też kicha>
Do ciemnoty26.08.2020, 15:11
Do ciemnoty:
Minister zdrowia zmienia zdanie co tydzień i wy uważacie go za fachowca ? Rząd chce twoich pieniędzy nie dobra i zdrowia. Człowieku ocknij się bo za raz zostaniecie pozbawieni wszystkich praw !
handlujacy26.08.2020, 15:10
Jak zakazali wchodzenia do sklepów grupom z dziećmi do pan prezes nie widział problemu a z tego co wiadomo koronowirusa w rabczańskich sklepach nie było
dyzio26.08.2020, 14:55
wygłupiajcie się dalej z tą"pandemią":(
na dwoje babka wróżyła26.08.2020, 14:47
A W Ciechocinku ewakuacja, wywożą ludzi karetkami. Dodatkowo odkażanie.
Trzeba ich zapytać jak lepiej.
Fałszywa Pandemia26.08.2020, 14:45
A ja bym chciał, żeby rządzący przejrzeli na oczy i odwołali tę pandemię strachu i żeby się skończyła koronopanika.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl