02.09.2020, 12:22 | czytano: 4540

XXVIII Gminne Dożynki w Orawce (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
Tegoroczne dożynki z uwagi na trwający stan epidemiczny przybrały inną niż w latach poprzednich formę. Nie przeprowadzono tradycyjnych konkursów, a wieńce choć piękne, tylko symboliczne. Nie zmienił się za to dziękczynny charakter święta.
Za plony i trud pracy rolników dziękowano w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce. Gospodarz Orawki - sołtys Józef Spytkowski przywitał chlebem i solą wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka oraz delegacje z wszystkich sołectw.
Zgromadzonych w kościele słowami ks. Piotra Skargi -"nie ma ołtarza bez gospodarza", powitał ks. Adam Gabryś proboszcz parafii w Orawce, podkreślając, że jak bez pracy rolnika nie ma chleba ziemskiego, tak bez Jezusa nie otrzymamy chleba niebieskiego.

Dziękczynną mszę św. koncelebrowaną sprawowali: gospodarz ks. proboszcz Adam Gabryś, o. Andrzej Mikołajczyk proboszcz parafii w Chyżnem oraz ks. Piotr Zioło proboszcz parafii w Zubrzycy Dolnej.

Swą obecnością uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: OSP gminy Jabłonka, Szkoły Podstawowej w Orawce oraz Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce. O muzyczną oprawę mszy świętej zadbał zespół Koliba z Orawki.

Uroczystość zakończono złożeniem wieńca pod pomnikiem polskich lotników, którzy podczas Kampanii Wrześniowej zginęli nad Orawką.

UG Jabłonka, opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl