NOWY TARG. Na terenie Miasta trwa inwentaryzacja źródeł grzewczych. - Już teraz bardzo dziękuję właścicielom nieruchomości za umożliwienie przeprowadzenia tej ankiety. Dane te są niezbędne do zaplanowania budżetu na najbliższe lata w zakresie dofinansowań wymiany starych niskosprawnych kotłów c.o. - mówi Grzegorz Watycha.
Burmistrz dodaje, że kompleksowa inwentaryzacja "umożliwi szczegółową analizę danych i da obraz, z jaką skalą zjawiska musimy się zmierzyć, aby w konsekwencji wyeliminować wszystkie stare kotły celem poprawy jakości powietrza, zdrowia i komfortu życia mieszkańców." Dane uzupełnią "Bazę inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce".Do pierwszego tygodnia września br. Urząd Miasta wypłacił blisko 56 tys. wnioskodawcom, którzy dokonali wpłat na Miejski Społeczny Komitet Gazyfikacji Miasta Nowy Targ i wykonali przyłącza gazowe do swoich posesji. W sumie w tym roku złożono 26 wniosków o refundację wydatku za wykonany przyłącz gazowy.
W ciągu ostatnich 6 tygodni, w ramach prowadzonych przez samorząd programów dotacyjnych, burmistrz podpisał z mieszkańcami 13 umów na dofinansowanie wymian starych kotów centralnego ogrzewania tzw. "kopciuchów" na nowe ekologiczne media grzewcze (w tym ze środków Budżetu Miasta: 10 umów na gaz oraz 1 na przyłącz do sieci ciepłowniczej MPEC, natomiast ze środków RPOWM 2 umowy na ekogroszek 5 klasy z certyfikatem EcoDesign).
- W ramach Budżetowego programu dofinansowań podpisano łącznie 86 umów z mieszkańcami na łączną kwotę 430 tys. zł. W budżecie zaplanowano łącznie kwotę pół miliona na 100 inwestycji. Zachęcam mieszkańców do korzystania z prowadzonych programów dotacyjnych na wymianę starych kopciuchów na nowe kotły gazowe oraz przyłącz do sieci ciepłowniczej - podsumowuje Grzegorz Watycha.
s/