12.10.2020, 11:00 | czytano: 7900

Ruszyła budowa ronda za sortownią

Fot. Robert Miśkowiec
NOWY TARG. Rano rozpoczęły się prace na drodze krajowej Nowy Targ - Jurgów, za sortownią śmieci. W miejscu, gdzie ma rozpoczynać się obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej, powstanie rondo. Roboty mają się zakończyć do listopada.
W miejscu budowy wprowadzono zmianę organizacji ruchu. Drogę zawężono do jednej jezdni i obowiązuje tu ruch wahadłowy sterowany ręcznie. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.
Prace na pierwszym odcinku obwodnicy, od drogi krajowej nr 49 w Nowym Targu do drogi powiatowej w Gronkowie, są na ukończeniu. Odcinek o długości ok. 2,6 km wykonano w ponad 80%. Droga ma być gotowa do końca tego roku.

Budowa drugiego odcinka, z Gronkowa do Harklowej, jeszcze się nie rozpoczęła. Dopiero we wrześniu inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że można już przystępować do robót budowlanych. Wydana decyzja pozwala na kontynuację i zakończenie budowy obwodnicy Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 969 w ramach nowego przebiegu. Projektowany odcinek obwodnicy będzie drogą wojewódzką klasy technicznej G (główna.

Długość projektowanej trasy w drugim etapie wynosi ponad 4 km. Decyzją objęte jest około 400 działek, a w postępowaniu uczestniczy 305 stron (właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych zakresem inwestycji).

W ramach inwestycji zaprojektowano drogę jednojezdniową, dwupasową (każdy pas o szerokości 3,5 m). Wzdłuż drogi powstaną pobocza o szerokości 1,25 m. Inwestycja obejmuje między innymi budowę dwóch skrzyżowań, tj. skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1644 (ul. Bielska) oraz włączenie do istniejącej drogi wojewódzkiej 969. Oba te skrzyżowania będą rondami o średnicy zewnętrznej 40,0 m, z jezdnią wokół ronda o szerokości 5,0 m oraz pierścieniem wokół wyspy środkowej o szerokości 2,0 m. Wyspy środkowe będą zazielenione.
Na trasie przewiduje się budowę przejść dla zwierząt oraz budowę obiektów mostowych. Obwodnica połączy drogę krajową DK 49 w rejonie obwodnicy Nowego Targu z drogą wojewódzką 969 w miejscowości Harklowa.

r/ MUW
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Swój chłop12.10.2020, 15:56
Pod inwestycje publiczna to możesz sobie blokować np. wykupią Cię na podstawie spec-ustawy drogowej po rynkowej cenie , kasa na konto a jak nie masz to ci otworzą i dziękuję po zawodach. Chyba , że ekologów przywieziesz to inna bajka, w sumie to niezły pomysł na biznes takie stowarzyszenie albo lepiej fundacja. Ja jestem za budową obwodnicy miasta dość smrodu po turystach i ich autkach.
KNT12.10.2020, 15:08
TAK dla południowej obwodnicy miasta!!!!
miejscowy12.10.2020, 13:47
do nowotarżanin: poza paroma narwańcami nikt nic nie będzie blokować, sam sie przekonasz
Nowotarżanin12.10.2020, 12:32
Po co to rondo skoro nie ma tam drogi o południowej strony.
Tylko niepotrzebne utrudnienia dla kierowców.
Mieszkańcy Nowego Targu i tak będą możliwie każdym sposobem blokować południową obwodnicę", żeby ratować piękne tereny, z których korzystają.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl