14.10.2020, 14:19 | czytano: 3098

Mniejszy kredyt na "dopięcie budżetu" i kłopoty z projektem unijnym oze

arch. Podhale24
NOWY TARG. Podjęta przez Radę miasta w marcu br. uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu do kwoty 23,6 mln zł na realizację miejskich inwestycji została zmieniona. Teraz to kwota 8 mln zł.
- Zmniejsza się deficyt budżetowy o 8 mln 352 tysiące zł oraz zmniejsza się kwotę planowanego do zaciągniecia w tym roku kredytu o 15,6 mln zł - wyjaśnia skarbnik Łukasz Dłubacz.
Miasto otrzymało 8 mln z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a część zadań inwestycyjnych została przesunięta na przyszły rok, radni zdecydowali o zaciągnięciu kredytu długoterminowego do wysokości 8 mln na pokrycie deficytu budżetowego.

Z tej kwoty - 3 mln stanowić mają tzw. wkład własny na realizacje projektów dofinansowanych ze środków UE, a 5 mln zł - na inne inwestycje.

Wśród zadań przesuniętych do realizacji na przyszły rok największa pozycja jest montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Chodzi o duży projekt pn."Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia".

- Z przyczyn od nas niezależnych program nie może wejść w fazę realizacji - mówi Grzegorz Watycha.
Burmistrz wyjaśnia: "6 października br. otrzymaliśmy informację od Gminy Nowy Targ, czyli lidera projektu, że 25 września br. dokonano ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty w ramach wszystkich części zamówienia przetargowego tj. firmy FlexiPower Group Sp. z o.o. Sp. k.; 5 października br. wpłynęło odwołanie z firmy ML System S.A., dotyczące wyboru firmy FlexiPower Group Sp. z o.o. Sp. k.; dzien później została wysłana dokumentacja przetargowa do UZP w celach przeprowadzenia kontroli, która może potrwać do końca października br."

- W związku z wydłużającym się postępowaniem przetargowym gminy uczestniczące w programie dotacyjnym ustaliły, że lider - czyli gmina Nowy Targ - przygotuje w najbliższym czasie wzór jednakowego pisma do wszystkich uczestników z informacją o stanie realizacji projektu i przybliżonym terminie montażu instalacji na poszczególnych nieruchomościach - podsumowuje burmistrz.

s/
zobacz także
komentarze
zawiedziony16.10.2020, 09:26
Do Luzak...całkowicie się z Tobą zgadzam w tych Gminach wszystko jest ważniejsze od problemów zwykłych ludzi .Tylko ścieżki rowerowe i kredyty na ich wykonanie, na zwykłe funkcjonowanie mieszkańców kasy brak!!!!Pytanie za 100 punktów jakie korzyści dla Gmin przynoszą te ścieżki?????Co z nimi będzie w przyszłości ???? O piecach chyba można pomarzyć albo popatrzyć na zamieszczoną przez Redakcję fotkę. Nie po raz pierwszy i nie ostatni... ludzie są przez... te Gminy oszukani!!!!!!!!!!!!!!!!
luzak15.10.2020, 23:27
Program w UG N.T. utonął w urzędniczym absurdzie, odwołanie od odwołania a z miejsca ani rusz. Ludzie wpłacili po kilka tysięcy parę lat temu i czują się oszukani. Miejska dotacja do pieców gazowych jest czytelna i szybko rozliczana, inwestor wykazuje faktury i kwota dotacji wpływa na konto. W przypadku U.G. N.T. szukanie generalnego inwestora skomplikowało sprawę i oddaliło wizję Eco na kilka najbliższych lat. Przeznaczono znaczne fundusze na rozbudowę szkół, bazy sportowej i ścieżek rowerowych nie zajmując się sprawami fundamentalnymi.
a jak...15.10.2020, 16:32
maro.....no tak , czy tak dług spłaci podatnik czyli my wszyscy. Na pewno nie wójt czy radni ,no to chyba sobie żarty robisz????
maro15.10.2020, 09:41
A kto splaci kredyt mam nadzieje ze burmistrz i radni to niech zadluzaja sie ile chca ale od naszych pieniedzy im wara
Pożyczka15.10.2020, 01:21
Kto będzie spłacał te kredyty,czy ktoś pytał się mnie o zdanie ?
Tadek14.10.2020, 19:44
A tak nie chwalą co to nie robią dla gminy.Zapisy chyba 4 lata temu robili.Lepiej sie lansować na ściezkach rowerowych co se gmina zrobiła dla swoich wójtów.
STAŚ14.10.2020, 17:59
Trochę to, bardzo skomplikowane !
oczekujący14.10.2020, 17:18
Tyle lat się bujają Gminy z tym projektem i końca nie widać.....ale jaja! Czy nikt za to wszystko nie odpowiada???? Ile trzeba lat czekać i czekać na te inwestycje? To wszystko już zakrawa na kpiny ze społeczeństwa!!!!!Ale cóż taki mamy klimat w tych jakże zapracowanych Gminach. Obecnie mamy tylko podróże Wójtów na spotkania, z których jak widać zupełnie nic nie wynika.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl