25.10.2020, 17:36 | czytano: 4724

NFOŚ udziałowcem nowotarskiego MPEC

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska obejmie 49% udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale spółki w wysokości około 15 mln zł. Perspektywa czasowa to okres 20 lat, w tym czasie MPEC będzie sukcesywnie odkupywał udziały od NFOŚ i umarzał je - wyjaśnia rewolucyjny pomysł prezes Grzegorz Ratter.
Miasto zwiększy kapitał zakładowy MPEC z obecnych 9,1 mln do 15,5 mln, poprzez wniesienie aportem gruntów obecnie i docelowo wykorzystywanych przez MPEC oraz wniesieniu udziałów miasta w MZWiK.
Miejskie Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej nadal pozostanie miejską spółką, bowiem miasto będzie większościowym (51%) udziałowcem. Według planów, po 15 latach wszystkie udziały wróca do Nowego Targu.

Strategię przygotowały dwie firmy - część techniczną Spółka INERIO pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pluteckiego, a biznes plan - Spółka Ravicon pod kierunkiem Grzegorza Moorthiego. Obaj panowie wraz z dyrektorem Departamentu Analiz Finansowych NFOŚ i GW Tadeuszem Wyrzykowskim i prezesem Ratterem przedstawili radnym z Komisji finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, prezes MPEC plany modernizacji i rozwoju miejskiej spółki.


- Jest to kontynuacja przyjętej strategii, mocno wpisującej się w prowadzoną przez Miasto walką z niską emisją w Nowym Targu. Kilkuletnie prace nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania techniczno-ekonomicznego, pozwoliły na stworzenie projektu, który z małej Spółki miejskiej, przekształci w dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo energetyczne, zaopatrujące miasto w energię obecnie i w przyszłości - komentuje Grzegorz Ratter.

Najważniejsze założenia w planowanych działaniach obejmują systematyczne zastępowanie obecnych kotłów węglowych, silnikami kogeneracyjnymi, które będą produkowały jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Docelowo zostanie wykorzystania również energia geotermalna, która jest obecnie na etapie projektowym.
- Przedstawiony plan jako najważniejsze założenie zakłada utrzymanie cen ciepła na poziomie, który będzie w dalszym ciągu atrakcyjny dla mieszkańców. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który stanie się czasowym mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki - tłumaczy prezes.

- Obok modernizacji źródła MPEC planuje również dalszą rozbudowę sieci ciepłowniczych w ścisłym centrum miasta, jak również przyłączanie wszystkich nowych bloków powstających w południowej części miasta. Będzie to możliwe dzięki dalszemu wsparciu z funduszy zarówno krajowych jak i unijnych. Rozbudowywana sieć ciepłociągów, pozwoli na zastępowanie obecnych indywidualnych palenisk, czystym ciepłem systemowym, o którego zaletach już dzisiaj może się przekonać przeszło 100 gospodarstw domowych które zostały podłączone do miejskich sieci ciepłowniczych. Wszystkie projekty realizowane i planowane przez miejską spółkę ciepłowniczą są prowadzone głównie z myślą o mieszkańcach i gościach odwiedzających nasze miasto. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z ofertą miejskiej spółki www.mpec.pl - podsumowuje Grzegorz Ratter.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Adam27.10.2020, 14:16
Przekręt tysiąclecia. Wyzbyć się miejskich sieci. Watycha oszalał?
temek przespal 26.10.2020, 17:38
brawo ratter
alik26.10.2020, 15:09
kolejne miejsce albo i dwa dla członków dojnej zmiany w radzie nadzorczej
przedsiębiorstwa , którzy skorzystają
Obserwator25.10.2020, 22:56
Hory Nowy Targ
Słuszne spostrzeżenia Janusza, ale to tylko wierzchołek Góry Lodowej.
Wskażcie mi w którym kraju, w którym mieście, rezygnuje się z ogrzewania ekologicznego, na rzecz najbardziej szkodliwego ogrzewania jakim jest miałem
w szczególności jeżeli chodzi o budynki którymi zarządza Burmistrz.
Nasuwa się pytanie, dla czego te obiekty są podłączane właśnie teraz, a nie w momencie kiedy kotłownia przejdzie na ogrzewanie energią ekologiczną.
Szczytem bezczelności i niegospodarności jest fakt iż tylko dla tych kilku budynków kotłownia pracuje w lecie, trując nas systematycznie, ale to nie tylko dym z komina, ale setki ciężarówek wożących miał zatruwających spalinami środowisko, stwarzających korki i zagrożenie na drogach, ponadto kotłownia ta generuje ogromne uciążliwości dla osób mieszkających w sąsiedztwie ( szczególnie w lecie )
Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, im więcej grzeją tym większe zyski dla MPEC
Jak dziś pamiętam słowa niejakiego prezesa Temeckiego że najlepsze ogrzewanie dla Miasta to ogrzewanie miałem węglowym, ten gość miał na myśli tylko i wyłącznie zyski, za nic miał zdrowie i życie ludzkie !!!
Tak na marginesie, to kto ich rozliczy ile miału spalają ?
Jak już wspomniałem obecnie palą już cały rok, a my płacimy i za własne pieniądze się trujemy ( przepraszam, nie się trujemy, ale nas trują )
Tak na koniec to dalej kotły, to dalej emisja gazów cieplnych, w sytuacji gdy mamy białe złoto jakim jest gorąca woda
Jak już wspomniałem, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, a władza nas tylko czaruje.
Reasumując obietnice o czystej energii dla naiwnych.
Mały25.10.2020, 22:06
@www co ty za bzdury pleciesz? MZWiK ma spore dochody mimo że już w tym roku sporo baniek dał miastu a PPK na granicy wypłacalności. Jedyna prawda jest taka że doją MZWiK na potęgę nic nie zostawiając na poważne inwestycje co się odbije w przyszłości na kosztach wody i ścieków dla mieszkańców!
Fan GW i JT25.10.2020, 20:45
Plan Geotermia Nowotarska należy uznać za zakończony.
Silnik kogeneracyjny! Prawda, że można ładnie nazwać kocioł gazowy?
Co się taniej dostarcza: gaz istniejącą siecią do domu , czy ciepło sieciowe produkowane ze spalanego gazu , budowaną teraz siecią. Tak realizują się wizje przemądrzałych, niewiele wiedzących wizjonerów. Wystarczy sobie przypomnieć tą hucpę z obrad RM z lat 2012-2016. A czas tak szybko leci i obnaża głupotę. Będą owoce.
kanał cieplny25.10.2020, 20:07
Gospodarność i efektywność pana Rattera najlepiej widać na ulicy Krzywej. Mistrzowie, choć w ich wydaniu to tylko miszczowie na miarę rządów Watychy i miasta Nowy Targ.
Komuch25.10.2020, 19:24
Czy Rada Miasta zaklepała ten projekt? Czy opozycja sprawdziła o co chodzi? Gdzie Pan Liszka, Fatla i Garbacz. Zabrakło Pana Fryźlewicza?
Andrzej25.10.2020, 19:24
Niezły plan. Powodzenia.
BM25.10.2020, 19:23
Czy ktoś wie jakie korzyści będą z tego tytułu dla zwykłego mieszkańca? Jeśli wie to niech przełoży te plany na poziom zwykłego mieszkańca, bo za ile trzeba będzie odkupić udziały MZWiK czy MPC. Czy jest to ukryta forma upaństwowienia spółek miejskich? a jeśli nie to czy stać nas będzie na odkupienie tych udziałów, a co jeśli nie będzie nas stać? Pana Watychy już wtedy nie będzie.Będziemy "bulić " za ciepło.
łopata25.10.2020, 19:06
Światełko w smogu?
A Zakopane śpi dalej. Sołtys samozadowolony.
tylko referendum25.10.2020, 18:43
Grzesiek sprzedaj też Ratusz
Klient25.10.2020, 18:41
A to dlatego od października podwyżki, ochrona środowiska,
Janusz Widelec25.10.2020, 18:27
MPEC to najpierw niech zacznie działać dla ludzi a nie dla samego siebie. Niby miejska spółka a dla zwykłego mieszkańca to albo nic albo duże rachunki. MPEC miał pomóc w walce ze smogiem. To pomaga urzędom, które i tak ogrzewały się gazem. Pomaga też prywatnemu osiedlu. A co mieszkańcom? Obietnice i kłamstwa!
Dwa razy mnie okłamali, że będą podpinać ciepłą wodę na Ogrodowej. A było to w 2018r. Były ankiety i inne bzdury. W 2019 w kwietniu, obiecali że najdalej na jesieni będzie, albo początek 2020r. bo pieniądze są, tylko linia idzie ulica po ulicy i się nie wyrobią. We wrześniu 2019 r. okazało się, że ani pieniędzy nie ma, ani nawet złożonego wniosku o dofinansowane. Dopiero się starają. W tym roku, w okolicach wakacji, prawda wyszła na jaw. Przyłączy nie będzie ani w tym, ani za rok czy dwa. Nie ma pieniędzy i nie będzie. A się chwalili że dostali 40mln złotych dotacji z naszych podatków!
MPEC to nie miejska spółka. A prywatna spółka żerująca na mieszkańcach.
www25.10.2020, 18:08
Dawno było wiadomo, że jak Watycha dojdzie do władzy to sprzeda i ciepłownię i mzwik. Jedno pójdzie do NFOSiu a drugie do PPK. W ten sposób nawet jak go odwołamy w referendum to i tak miasto będzie skazane na dyktat cenowy spółek zewnętrznych. Idealnie spełnia się scenariusz sprzed lat.
dd25.10.2020, 17:44
Pomysł - rewelacja!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl