05.11.2020, 10:26 | czytano: 6648

Ogromna podwyżka cen za śmieci w Poroninie

Arch. Podhale24.pl
Ceny odbioru odpadów w gminie Poronin idą w górę. Rada gminy zdecydowała się podnieść cenę z 15 zł do 26 zł. Taką kwotę zapłaci teraz, co miesiąc, każdy z mieszkańców. A ci nie ukrywają, że są zaskoczeni aż tak dużym wzrostem ceny.
Poronianie przypominają władzom gminy, że każda podwyżka w obecnym trudnym okresie związanym z pandemią, może być bardzo dotkliwa dla rodzinnych budżetów. Anita Żegleń, wójt Poronina przypomina jednak, że podniesienie cen było planowane jeszcze z początkiem tego roku. Obecnych kosztów wywozu nieczystości, jakie ponosi gmina, nie są w stanie pokryć opłaty pobierane od mieszkańców. Gmina zmuszona jest dopłacać do gospodarki śmieciowej.
Jak wyjaśniała w trakcie internetowego czatu wójt Żegleń, cena jaką zaoferowała jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu przewyższała o ponad 1,1 mln zł tą, która chciała zapłacić gmina.

- Wprowadzenie podwyżki planowaliśmy na marzec, ale pandemia koronawirusa ostatecznie przekonała nas do tego, aby nie robić tego w tamtym czasie i nie obarczać jeszcze dodatkowymi wydatkami – wyjaśnia wójt. – Nie wiedzieliśmy, jak potoczy się sytuacja zwłaszcza w gospodarce. Okazało się jednak, że miniony sezon turystyczny był dobry. Ilość odpadów się nie zmniejszyła. Świadczyć to może, że gości w gminie nie brakowało.

Mieszkańcy pytali, dlaczego gmina nie szukała innej tańszej firmy. Okazuje się, że na Podhalu panuje od jakiegoś czasu monopol na odbiór śmieci i praktycznie nie ma konkurencji.

- Gmina nic nie zarabia na prowadzonej na jej terenie gospodarce śmieciowej - twierdzi wójt Żegleń. - Ponoszone przez samorząd koszty muszą być pokryte z opłat od mieszkańców. Na razie dziurę w systemie łatamy z gminnego budżetu, ale tym sposobem na dłuższą metę nie da rady tak funkcjonować, bo zmuszeni będziemy rezygnować z inwestycji.
Wraz z podwyżką zniesiona została ulga dla gospodarstw, w których zamieszkuje co najmniej 6 osób. Do tej pory, każda dodatkowa osoba powyżej sześciu nie musiała płacić już za odbiór odpadów. Od teraz płaci każdy mieszkaniec Poronina. Na zniżki mogą liczyć uczestnicy programu Duża Rodzina. Osoby, które nie mieszkają na stałe w gminie np. studenci, czy osoby mieszkające za granicą - muszą złożyć odpowiednie adnotacje w deklaracjach śmieciowych. Od teraz wszyscy są zobowiązani do segregowania odpadów. Mniej zapłacą za śmieci właściciele kompostowników.
Wójt Poronina przypomniała również mieszkańcom, że cena odbioru odpadów wzrasta, bo stale ich ilość. Rokrocznie mieszkańcy wytwarzają więcej śmieci.

Anita Żegleń zauważa, że w sąsiednich gminach mieszkańcy ponoszą podobne koszty za odbiór z ich domów śmieci. Poroniańska gmina długo wstrzymywała się z podwyżką dlatego teraz jest ona tak mocno odczuwalna finansowo przez mieszkańców.

Józef Słowik
komentarze
ryba06.11.2020, 18:03
Kasować lepiej pensjonaty bo normalny mieszkaniec nie oddaje tyle śmieci co dwa tygodnie. A to zdjęcie jest z ulicy Tatrzańskiej nie powiem z jakiego pensjonatu.
Ala05.11.2020, 15:15
A czym zaskoczeni???W gminie Nowy Targ i mieście już od roku są takie stawki!!!.
epo05.11.2020, 15:12
Z odpadami był, jest i będzie problem, można go zredukować po przez system kaucyjny na każde opakowanie karton na sok , butelka szklana czy z tworzywa , opakowania na mleka i jogurty itd.klient nabywa produkt płaci kaucje i może ją odzyskać oddając do automatu skupującego , producent opakowania musi go odebrać . opakowania zostaną posortowane przez nabywców , a koszt poniosą podmioty biorące udział w obrocie danego produktu .
Solrac05.11.2020, 14:35
Panie Osioł,
Przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w gminie Poronin wygrała firma PUK EMPOL z Tylmanowej, która jest firmą w 100% z polskim kapitałem. Na szczęście od tego roku przedsiębiorcy mogą się "wypisać" z gminnego systemu i podpisać umowy z innymi firmami np. FCC PODHALE z Nowego Targu.
smiecorz05.11.2020, 14:08
zdjecie zamieszczone przedstawia wystawione smieci przed pencsjonatem
Stara baba co zymbów ni ma05.11.2020, 14:02
Czym się różnią Szaflary od innych płacących powyżej 25 PLN / osobę już od zeszłego roku gmin?? I żadne wypisywanie bzdur o tym kim są firmy zbierające śmieci nie pomoże... Nie pomoże ubliżanie tym firmom od: monopolistów, lewaków, a nawet żydów. Trzeba wybrać odpowiednią dla gminy firmę, albo założyć własną firmę, która zrobi to taniej i lepiej!!!
Konio05.11.2020, 13:51
Szczawnicy jeszcze nikt nie przebił. Metoda za zużycie wody. 30 PLN/M od osoby.
Smok05.11.2020, 13:22
Bebe, to co ten co 12 wystawia to produkuje ten plastik na siłe czy ci co wystawiają po 2 to dokładają ogrzewania domów te 10 worków?
Osiol05.11.2020, 12:40
No kto jest właścicielem monopolisty na tym terenie no Niemiec jak odrobi zakup to może ceny obniży wloderze gmin dali,, zgodę,, na sprzedaż a czemu dali zgode
wiokkkkk05.11.2020, 12:37
Zulus Czaka nie pieprz ok, nie wrzucaj wszystkich do jednego wora a to niby inni wszyscy pensjonaty mają zarejestrowane a w Poroninie akurat nie ?, i kanalizację też większość ma
Zulus Czaka05.11.2020, 12:10
Niech nie narzekają, bo co drugi dom to pensjonat niezarejestrowany i odpadów pełno tylko zapłacić się nie chce. Może jeszcze dodać kanalizację, której nie ma a goście są.
Smok05.11.2020, 12:01
Każdą jedną informację o podwyżkach dla plebsu, nie przedsiębiorców przyjmuję z wielką, ogromną nawet satysfakcją.

Ja jestem młody, silny, bogaty jeszcze nie, ale w tym kierunku zmierzam i dam se rade. A zubożała chciwa onion niech się teraz zastanawia jak to jest, że miało żyć się lepiej a żyje się gorzej. Jak to jest, że pdostawali po 500, 1000, 1500 czy więcej na miesiąc a i tak brakuje.


Nie popieram lewicowych postulatów, tym bardziej idiotek od skrobanek na życzenie, ale może dołączycie im tam do strajku? Jedyna opcja, że się coś odmieni, swoją drogą niezłe to Polin wam żydzi zbudowali skoro baby i lewackie idiotyczne ludobójcze postulaty są jedną z niewielu już dróg ku wolności.
88805.11.2020, 10:45
Tona niesegregowanych śmieci i gabarytów to jak pamiętam 950zl/tone.Prawie pół wsi nie segreguje śmieci.Szklo plastik są tańsze.Brak kontroli przy zbiórce.
lola05.11.2020, 10:32
ja mieszkam w gminie Nowy Targ i już od nowego roku płace 23zł od osoby, wielkie mi mecyje !!!
ski05.11.2020, 10:32
tylko budowa spalarni śmieci w Nowym Targu /komin już stoi /spowoduje spadek cen
Bebe05.11.2020, 10:29
Bo powinna być opłata od worka, a nie ryczałty. Jeden wystawi 2 worki z plastikiem, a sąsiad 12. A tyle samo osób w domach..
Zobacz pełną wersję podhale24.pl