05.11.2020, 19:09 | czytano: 2816

Radni podjęli rezolucję ws. wpisania centrum Rabki-Zdroju do rejestru zabytków. "Wyrażamy dezaprobatę"

Arch. Podhale24.pl
Rada Miejska w Rabce-Zdroju sprzeciwia się planom Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, dotyczącym wpisania układu urbanistycznego centrum miasta do rejestru zabytków. Radni zaapelowali do konserwatora o "rozważenie argumentów przemawiających za odstąpieniem od wpisu tego terenu do rejestru zabytków".
Małopolski Urząd Ochrony Zabytków wszczął postepowanie ws. wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego centrum Rabki-Zdroju. W strefie tej znajdą się m.in. bloki i osiedla mieszkaniowe. Konserwator uznał, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską".
Informacja ta wywołała zaniepokojenie wśród mieszkańców, przedsiębiorców i władz miasta. Największe obawy dotyczą obostrzeń, które zostaną nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w obrębie tej strefy.

W przyjętej dziś rezolucji radni zwracają uwagę na zagrożenia dla rozwoju miasta, jakie będą wynikiem objęcia znacznej części miasta nadzorem konserwatorskim i apelują o odstąpienie od tych planów.

"Wpis do rejestru zabytków nie jest w ocenie Rady Miejskiej w Rabce – Zdroju formą ochrony, właściwą dla tego terenu i zapewniającą mu obronę przed destrukcją. Wręcz przeciwnie będzie, to działanie w rzeczywistości utrudniające rewitalizacje i utrzymanie znajdujących się tam obiektów w dobrym stanie technicznym. Co więcej, spowoduje to zahamowanie rozwoju działalności, w tym kulturalnej i uzdrowiskowej, na obszarze miasta, a w konsekwencji w całej Gminie.- czytamy w rezolucji.

Radni podkreślają, że dokonanie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki – Zdroju spowoduje zahamowanie rozwoju Rabki – Zdroju jako miasta oraz jako uzdrowiska.
Rezolucja zostanie skierowana m.in. do rządu, parlamentarzystów, władz samorządowych i służb konserwatorskich.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ida06.11.2020, 12:37
A ja jestem za, trzeba chronić ustawowo takie perełki jak sklep Adaś, Małgosia, rynek ze sklepem Miś, manhattan, stacja benzynowa, bloki na Orkana..... takie cuda architektoniczne to ewenement na skale światową. Nie jeden kurort chciałby mieć takie gwiazdy u siebie :)
niedouczony06.11.2020, 09:50
kobyło - wytłumacz mi pojęcie" lewak".
piotr06.11.2020, 07:56
prywatna wojna zastępcy burmistrza z konserwatorem zabytków ...
kobyła05.11.2020, 21:46
Przyjdą lewaki i resztę wysprzedaja za bezcen.
FAM05.11.2020, 21:19
Szkoda, ze Radni z Gminy Koscielisko nie są tacy odwazni w kwestii Polany Biały Potok i Plazowki.
pis05.11.2020, 19:15
panie konserwatorze dajcie kase na inwestycje bo w przeciwnym razie za 10-15 lat będą ruiny co i tak pis do tego doprowadzi!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl