08.11.2020, 11:41 | czytano: 5582

Odwołane imprezy i wydarzenia kulturalne w Nowym Targu, czyli co nas w tym roku ominęło

arch. Podhale24
NOWY TARG. O projekty realizowane i odwołane przez organizacje pozarządowe w ramach otwartych konkursów ofert za pierwsze półrocze 2020 r. zapytał radny Paweł Liszka. Jego interpelacja złożona była w kontekście wpływu ogłoszonej pandemii za realizację imprez i wydarzeń sportowych, muzycznych i społecznych.
W odpowiedzi Urząd Miasta informuje, iż w pierwszym półroczu w ramach dotacji w zakresie kultury i sztuki zostały zrealizowane trzy zadania. To: XXXVII Otwarte Zawody Narciarskie „O Puchar Przechodni Związku Podhalan”, XXIII „Karnawał na Śniegu – Memoriał Władysława Sięki” Otwarte zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży oraz "Budowanie Postaw Patriotycznych Wśród Mieszkańców Nowego Targu" - Aktywizacja Seniorów. Dwa zadania publiczne są w trakcie realizacji: „Młoda Podhalańska Filharmonia” oraz „Łączy nas Muzyka Polska”. Łączna kwota przelanych środków na te dwa przedsięwzięcia wyniosła 29 tys. zł.
Do Wydziału Kultury Sportu i Promocji wpłynęło pięć rezygnacji z realizacji zadań z zakresu kultury i sztuki, w związku z epidemią SARS-CoV-2: odwołano: „Koncert Muzyczny Trzeba słuchać muzyki życia. III”, „Koncert Wielkanocny - dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 100 rocznicę urodzin”, „XVII Sobótki Nowotarskie”, Koncert „Wieczór Cecyliański”, Fotoreportaż Chór „Echo Gorczańskie” śladami Świętego Jana Pawła II w 100 rocznicę urodzin, „Koncert Kolęd”. Łączna kwota środków pozostałych z rezygnacji z dotacji to blisko 32 tys. zł.

Do końca roku 2020 w zakresie kultury i sztuki, zostały do zrealizowania dwa zadania: „II Konkurs Piosenki Niemieckiej” planowany na listopad w formule online, oraz tradycyjna „Wigilia w Mieście”, jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Planowana kwota dotacji na te wydarzenia to 6,5 tys.

W formule tzw. „Małych Grantów” została zawarta umowa na kwotę 3 tys. na zadania pt. „Realizacja płyty z kolędami” przez Miejski Nauczycielski Chór „GORCE”.

W pierwszym półroczu w ramach dotacji przyznanych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi z dotacji zrezygnował ze względu na stan epidemiologiczny Uczniowski Klub Sportowy, zadanie pn.: „XIV Rajd Rowerowy Szlakiem Konfederacji Tatrzańskiej” – kwota dotacji 2 tys. zł, również dotacja przyznana dla Rzymskokatolickiej Parafii p. w. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu, zadanie pn.: „Parafialny wyjazd wakacyjny dla dzieci i młodzieży śladami Św. Pawła i Św. Jana Pawła II z okazji 100 - lecia urodzin” - w kwocie 6 tys. zł nie została wykorzystana. Pozostałe dotacje pozostają w trakcie realizacji.

W pierwszym półroczu 2020 r. w ramach rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasto Nowy Targ w zakresie turystyki i rekreacji nie zostały zrealizowane żadne z dwóch zadań, na jakie otrzymały wsparcie organizacje pozarządowe. Zarówno Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu, jak i PTTK Oddział „Gorce” w Nowym Targu przewidują realizację zadań w II półroczu.

Do końca czerwca br. - w ramach rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasto Nowy Targ w zakresie kultura fizyczna i sport, podpisano umowy i rozpoczęto realizację następujących zadań:
- UKS „Gimpel – zadanie „Szkolenie zawodników sekcji lekkoatletycznej UKS Gimpel Nowy Targ i udział w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Promowanie Miasta Nowy Targ”- kwota 1 500 zł,
- Nowotarski Klub Piłkarski Podhale – zadanie „Młodzieżowy Futbol. Edycja 2020 kwota 25 tys. zł,
- Szkółka Piłkarska Górale Nowy Targ – zadanie „Szkolenie sportowe, organizowanie oraz udział w turniejach piłki nożnej dla dzieci z Gminy Miasto Nowy Targ" - 5 500 zł,
- Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa” - zadanie „Turbacz Winter Trail” kwota 8 tys.,
- Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „Murawa”- zadanie „Turbacz Summer Fest” kwota 12 tys. zł,
- Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Podhale Nowy Targ – zadanie „Wspieranie projektów w zakresie prowadzenia szkolenia dzieci i młodzieży w hokeju na lodzie oraz zakupu sprzętu sportowego” - kwota 50 tys. zł (wypłacono w I półroczu 18 tys. zł),
- Klub Sportowy Wiaterni - zadanie „Zakup sprzętu sportowego „ - kwota 12 tys. zł,
- Klub Sportowy Wiaterni – zadanie „Szkolenie dzieci i młodzieży z Nowego Targu w żeglarstwie sportowym, organizacja regat „Puchar Burmistrza Nowego Targu”, udział w regatach Pucharu Polski i Systemu Sportu Młodzieżowego” - 3 tys. zł,

W pierwszym półroczu 2020 r. w zakresie zlecenia zadań publicznych w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu realizowano i podpisano umowy na następujące zadania:
- Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ – zadanie „Sprzyjanie rozwojowi sportu na terenie Miasta Nowy Targ" - kwota 255 tys. zł,
- Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Podhale Nowy Targ - zadanie „Udział zawodników MMKS Podhale Nowy Targ w treningach i rozgrywkach w dyscyplinie koje na lodzie na sezonie 2019/2020"- kwota 75 tys. zł (I transza 27 tys).

"Umowy z pozostałymi stowarzyszeniami ze względu na sytuację epidemiczną realizowane są w II półroczu 2020r" - tłumaczy Urząd Miasta. Ale to i tak może się zmienić, zważywszy na ogłoszone nowe obostrzenia co do publicznych spotkań.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
SKR08.11.2020, 18:42
tyle kasy zostanie dla miasta
Szala08.11.2020, 15:04
Organista w KOŚCIELE gra !!!!!!!!
bryk08.11.2020, 12:11
Na tej pustyni kulturalnej nie ma czego specjalnie odwoływać. Jesyne co działa to kolesiostwo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl