09.11.2020, 17:17 | czytano: 8936

Na Słowację - tylko z zaświadczeniem, że nie jesteśmy zakażeni patogenem

arch. Podhale24
Ruch osobowy między Polską a Słowacją odbywa się bez kontroli granicznych, wszystkie przejścia graniczne są czynne, nie ma konieczności odbycia kwarantanny, ale niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.
Od października władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Na terytorium Słowackiej obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również obywateli polskich.
Osoby przekraczające granicę muszą się liczyć z kontrolą posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Od dziś (9 listopada br.) zwolnieni z tego obowiązku są kierowcy transportu towarowego i osobowego pod warunkiem opuszczenia terytorium Republiki Słowackiej w nieprzekraczalnym czasie 48 godzin od momentu wjazdu.

Cudzoziemcy (w tym obywatele Polski i innych krajów UE) przebywający w ciągu 14 poprzednich dni w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina) mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej przez przejścia graniczne z Austrią, Czechami, Polską i Węgrami oraz w lotniczych przejściach granicznych na Słowacji, a przy wjeździe muszą przedłożyć potwierdzenie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (nie starsze niż 72h) lub pozostawać w domowej kwarantannie (obowiązkowa rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/) do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku wyniku testu). W przypadku przyjazdu z państwa spoza UE istnieje konieczność poczekania na negatywny wynik testu.

Tranzyt przez Słowację w okresie od 9 listopada do 15 listopada br. jest możliwy pod warunkiem posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR (tłumaczenie zaświadczenia na język słowacki nie jest wymagane, jeśli test był wykonany w tym okresie), z wyłączeniem kierowców transportu towarowego i osobowego pod warunkiem opuszczenia terytorium Republiki Słowackiej w nieprzekraczalnym czasie 48 godzin od momentu wjazdu.

W godzinach od 1.00 do 5.00 w nocy powyższe zaświadczenie nie jest wymagane.
W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Szczegóły związane z wjazdem lub tranzytem przez Słowację znajdziecie Państwo na Rządowej stronie.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
r3210.11.2020, 10:58
Na Słowację nie wolno wjechać bez badania, ale Słowacy legalnie jadą bez niczego.
z tąd09.11.2020, 22:54
Chyba nie zakażeni patologią.Po co tam jechać.Jedynie w góry.Tam ludzie jak chorągiewki(z kąd powieje). Przykład? Ostatnia wojna.
komuch09.11.2020, 22:30
Znowu jest(zawsze była) Czechosłowacja !
Optymista09.11.2020, 17:47
@wolnyhandel

Czechosłowacja już upadła. Takiego kraju już nie ma.
Skała09.11.2020, 17:42
do @wolnyhandel
Chopie, Czechosłowacja już dawno upadła. Teraz są uprzemysłowine Czechy i pasterska Słowacja.
wolnyhandel09.11.2020, 17:31
Strzał w kolano, przy takich restrykcjach Czechosłowacja upadnie....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl