26.11.2020, 15:01 | czytano: 6076

Na Podhalu ozdrowieńcy nie mogą oddać osocza, ale jest inny sposób

Arch. Podhale24.pl
Rząd apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza, która pomaga w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Problem w tym, że najbliższy punkt poboru osocza znajduje się przy ul. Rzeźniczej w Krakowie. Ale stacje krwiodawstwa w Nowym Targu i w Zakopanem zachęcają ozdrowieńców - i nie tylko - do oddawania krwi, bo są w stanie odciągnąć z niej tak potrzebne dziś osocze.
W krakowskiej stacji od każdego ozdrowieńca pobierane jest osocze, z którego można przygotować ok. 3 jednostki osocza dla chorych. W nowotarskiej i zakopiańskiej stacji nie ma możliwości poboru czystego osocza, ale jak mówi Halina Czerwińska, kierownik Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział w Nowym Targu, od krwiodawców pobierana jest krew, z której można odciągnąć jedną jednostkę osocza. To pomoc podwójna, bo w całej Polsce potrzebna jest i krew, i osocze.
- Obecnie sytuacja jest ciężka. Bardzo dawno nie było tak krucho z krwią. Niedawno gościliśmy w naszym punkcie przy szpitalu hokeistów Podhala Nowy Targ, którzy oddali honorowo krew, część z nich była ozdrowieńcami, i dali dobry przykład. Liczę, że może sportowcy z innych klubów w naszym regionie podzielą się z innymi potrzebującymi tym cennym darem. Zapraszamy! - mówi kierownik Czerwińska.

Punkt krwiodawstwa, znajdujący się przy szpitalu w Nowym Targu, czynny jest od poniedziałku do piątku. Krew można tu oddawać od 7.15 do 12. Najlepiej wcześniej się umówić - tel. 18 266 45 27 (dzwonić najlepiej między g. 12 a 14).

r/
zobacz także
komentarze
Ja tylko przejazdem26.11.2020, 17:59
@Gabi
Miesza ci się w oczkach lub cierpisz na zaburzenia pamięci -, wypowiadam się wyłącznie na tematy zdrowotne (sporadycznie na ogólnospoleczne)
Pod innimi tematami moich postów nie ma
Ps. Podpowiem, bom taki mądry:):):, że oczkami zajmują się okuliści, zaburzeniami pamięci w zależnosci od etiologii psychatrzy lub neurolodzy. Pozdrawiam
Gabi26.11.2020, 16:24
Do - ja tylko przejazdem . Jaki ty jesteś mądry , na wszystkim znasz się najlepiej . Chłopie ogarnij się i wreszcie odejdź.
Ja tylko przejazdem26.11.2020, 16:00
Pechowato, sam Naczelny Narciarz Rzeczypospolitej zaangażował się w oddawanie osocza, a tu właśnie wychodzi z badania klinicznego z randomizacją i podwójnie ślepą próba, że podawanie osocza nie poprawia przebiegu COVID19 w ciężkich pacjentów - nie zmniejsza śmiertelności anie nawet nie poprawia stanu klinicznego.

Ale z drugiej strony pozostaje nadzieja, na to, że światowy spisek koncernów farmaceutycznych sfałszował te badania:):):):)
lb26.11.2020, 15:27
już wszędzie trąbią że osocze jest nieskuteczne w walce z covid. także tego...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl