27.11.2020, 14:56 | czytano: 1991

Izby gospodarcze:" Deklarujemy podjęcie dalszych starań, walczymy i nie odpuszczamy"

"W imieniu Izb Gospodarczych - Sądeckiej, Nowotarskiej, Szczyrkowskiej i Tatrzańskiej wystosowaliśmy pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z poparciem dla apelu 30 gmin z południa Polski w sprawie zmiany decyzji dotyczącej zamknięcia branży turystycznej" - informuje Agata Wojtowicz Prezes TIG.
- Podjęliśmy i podejmujemy nadal szereg działań, które mamy nadzieję przyniosą zmianę decyzji. Deklarujemy podjęcie dalszych starań, walczymy i nie odpuszczamy - dodaje.
Oto treść pisma do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sezonu zimowego 2021r.

"W imieniu izb gospodarczych - Tatrzańskiej, Nowotarskiej, Sądeckiej i Szczyrkowskiej wyrażamy poparcie dla postulatów samorządów gmin w sprawie zasad funkcjonowania branży turystycznej w okresie ferii zimowych w 2021 roku, apelując jednocześnie o ich realizację w dobrze pojętym interesie gospodarczym i społecznym rejonów górskich.

Jesteśmy samorządem gospodarczym, reprezentantami wielu firm, w tym z branży turystycznej. Turystyka pośród firm z tego regionu jest dominującą aktywnością gospodarczą i dla większości firm głównie tych rodzinnych jedynym źródłem utrzymania.

Mamy poczucie odpowiedzialności i solidarności społecznej, rozumiemy przesłanki podejmowanych decyzji w trosce o zdrowie i życie obywateli, ale czujemy się też odpowiedzialni za funkcjonowanie i kondycję małych i większych firm, które w obecnej sytuacji walczą o przetrwanie.

Mając świadomość powagi sytuacji związanej z epidemią prosimy jednak o rozważenie propozycji złożonych przez samorządy gmin i miast zmierzające do odmrożenia branży turystycznej w określonym reżimie sanitarnym. Propozycje te, w naszej ocenie dają szansę na uratowanie przedsiębiorstw przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalnych przed katastrofą utraty pracy i środków do życia. Jednocześnie wprowadzają lepsze warunki dla bezpiecznego spędzenia wolnego czasu przez odwiedzających nas turystów.

My przedsiębiorcy ze swej strony gwarantujemy: - refundację kosztów wykonania testów przez przyjeżdżających turystów - testowanie pracowników zajmujących się bezpośrednią obsługą turystów - przygotowanie bazy noclegowej, gastronomicznej i innej do zaostrzonych wymogów i reguł sanitarnych.
Wprowadzenie dodatkowego progu bezpieczeństwa w postaci testów da możliwość uruchomienia mechanizmu kontroli na każdym etapie korzystania z wypoczynku. Jest to także w interesie samego turysty. Wydłużenie okresu feryjnego będzie również czynnikiem ograniczającym w znacznym stopniu przebywanie większej ilości turystów w jednym czasie na danym terenie i zmniejszy zagrożenie wzrostem zachorowań. Większość aktywności zimowych ma charakter rekreacyjny i odbywa się na otwartej przestrzeni, gdzie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie wypoczynku w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji odpływu turyści i korzystania z zagranicznej oferty turystycznej w innych krajach.

Szanowny Panie Premierze, prosimy o rozważenie powyższych argumentów, podjęcie dyskusji dla wypracowania zasad i stworzenie możliwość oraz warunków utrzymania naszych firm.

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej - Elżbieta Agata Wojtowicz
Prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej - Paweł Kukla
Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej - Marek Teper
Prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej - Mirosław Bator"

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zakopianka28.11.2020, 10:03
I moje pytanie pozostało bez odpowiedzi. Nikt nie wie co to za jedna ta Wojtowicz, skąd przychodzi, co sobą reprezentuje i czemu się nam narzuca...
ALA28.11.2020, 08:34
Zakopane nie chciało od września dzieci w szkole, bo groziło to zachorowaniami. A teraz chce wydłużenie ferii, czyli dzieci, ich rodziców i dziadków i kogo tam jeszcze, na feriowisko - MASE ludzi przez długi czas?
Wielbiciel pisu27.11.2020, 18:17
Do @Nigdy więcej na pis
W galeriach handlowych wszystko jest legalne są paragony i pracownicy mają opłacony ZUS
D.hu27.11.2020, 17:58
No to ludzie widze że kasa wygrywa z pandemia. W ten sposób nigdy nie wyjdziemy z pandemi bo ino kasa kasa a morze z bankami porozmawiać trzeba niech wam raty wstrzymia.
Urzędnik skarbowy27.11.2020, 17:06
Przecież obroty Wam nie spadły w stosunku do zeszłego roku to o jakich stratach mówimy tak samo o pracownikach których nie macie zarejestrowanych
Wielbiciel pisu27.11.2020, 17:00
Brawo PIS
Samo zatrudnieni którzy prowadzą pensjonaty bez pracowników domagają się pomocy?
Jeżeli jedna osoba da radę pracować za 20 osób to ma kasy że się w pale nie mieści wiec raz w swoim życiu może jechać na wczasy a nie pracować no chyba że obroty spadły mu w stosunku do tamtego roku tylko trzeba było coś w tamtym roku wykazać.
Jeszcze raz BRAWO PIS
Sprawdzać protestujących
Lochdown27.11.2020, 16:46
Nigdy nie myślałem, że kiedyś wybuchnie epidemia w trakcie której największym zmartwieniem będzie a co z wyjazdem ferie.
Nie otwierać27.11.2020, 16:00
W takim razie muszą wziąść na śiebie odpowiedzialność istnieńia ludzkie...
Nigdy więcej na PIS27.11.2020, 15:40
Ważniejsze dla nich są galerie handlowe.Tam się nikt nie zarazi bo będzie jedna osoba na 15 m, w pomieszczeniu zamkniętym, natomiast na stoku na otwartej przestrzeni może być jedna osoba na sto metrów. Czy ktoś jest w stanie to zrozumieć?
zakopianka27.11.2020, 15:31
A kto to jest w ogóle ta Wojtowicz?/.../
Nigdy więcej PIS27.11.2020, 15:31
BRAWO
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl