18.12.2020, 16:34 | czytano: 2930

Burmistrz Zakopanego: "Musimy skupić się na przeciwdziałaniu możliwym skutkom kryzysu"

arch. Podhale24
ZAKOPANE. "Rozumiemy tę trudną decyzję Rządu podjętą w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich, ale jednocześnie odczuwamy żal, że nie dostaliśmy szansy, aby do niej odpowiednio się przygotować. Takiej szansy nie dostali także przedsiębiorcy z całej szeroko pojętej branży turystycznej" - napisał Leszek Dorula w wydanym oświadczeniu.
Burmistrz Zakopanego pisze o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się cały region, że skutki decyzji rządu odczują wszyscy - zarówno przedsiębiorcy i mieszkańcy, jak i samorząd. Przypomina, że z samorządami gmin powiatu tatrzańskiego oraz Podhala wypracowano kilka rozwiązań pozwalających na "bezpieczne przyjęcie turystów na zimowy wypoczynek". Na odpowiedź się nie doczekano.
Zapowiada, że samorządy nadal będą zabiegać o nowe rozwiązania "będące odpowiedzią na aktualne problemy mieszkańców i przedsiębiorców", a pierwsze propozycje zaprezentowane zostaną podczas najbliższej sesji Rady Miasta Zakopane.

Oto pełna treść oświadczenia
"W związku z zapowiedzianymi właśnie przez Rząd kolejnymi rygorystycznymi ograniczeniami, które dotyczą przede wszystkim branży turystycznej, ze względu na specyfikę naszego regionu znaleźliśmy się w trudnym położeniu. Jej skutki odczują z pewnością w Zakopanem wszyscy – zarówno przedsiębiorcy i mieszkańcy, jak również samorząd.

Obawiając się takiego rozwoju sytuacji związanej z trwającą epidemią wraz z pozostałymi samorządami gmin powiatu tatrzańskiego oraz Podhala już od dawna pracowaliśmy nad rozwiązaniami pozwalającymi na bezpieczne przyjęcie turystów na zimowy wypoczynek. Na prośbę Wicepremiera Jarosława Gowina, świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności, przedstawiliśmy konkretne postulaty i propozycje złagodzenia obowiązujących obostrzeń sanitarnych i dostosowania funkcjonowania branży hotelarsko-turystycznej i usług z nimi związanych. Ich celem było umożliwienie działalności firm i przedsiębiorstw przy zachowaniu odpowiednich procedur, a tym samym uniknięcie poważnego kryzysu gospodarczego. Przesłaliśmy je Panu Premierowi, jednak do tej pory pozostały one bez odpowiedzi. Wierzyliśmy, że nasze rozwiązania mogą być dobrym punktem wyjścia do dalszych rozmów, które zakończą się wypracowaniem stanowiska zgodnego zarówno z polityką rządu, jak również oczekiwaniami samorządowców, przedsiębiorców, mieszkańców i turystów. Tak się jednak nie stało i musimy zmierzyć się z nową rzeczywistością ogłoszonej „kwarantanny narodowej”.

Rozumiemy tę trudną decyzję Rządu podjętą w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich, ale jednocześnie odczuwamy żal, że nie dostaliśmy szansy, aby do niej odpowiednio się przygotować. Takiej szansy nie dostali także przedsiębiorcy z całej szeroko pojętej branży turystycznej. Musimy więc skupić się obecnie na ich wsparciu i przeciwdziałaniu możliwym skutkom kryzysu.

Zobowiązujemy się, że podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić pomoc szczególnie tym najbardziej potrzebującym.

Już w najbliższych tygodniach będziemy wypracowywać nowe rozwiązania będące odpowiedzią na aktualne problemy mieszkańców i przedsiębiorców. Będą one zgodne ze wsparciem, które Rząd zaoferuje w nowej ustawie „Tarczy 7”. Już na najbliższej sesji Rady Miasta Zakopane przedstawimy pierwsze propozycje naszych działań.
Dołożymy wszelkich starań, aby niezbędna pomoc docierała do wszystkich, aby nikt nie pozostał sam. Najważniejsza w tym trudnym czasie jest troska o ludzi samotnych, chorych i potrzebujących. Zadbajmy wspólnie, aby nie zabrakło im podstawowej opieki, naszego zainteresowania i ciepłych słów oraz konkretnej pomocy przekazywanej z zachowaniem wszystkich koniecznych wymogów sanitarnych.

Cały czas jesteśmy do Państwa dyspozycji i naszą pracę skupiamy na najważniejszym celu, aby razem przetrwać ten trudny czas i pokonywać kolejne problemy. Będzie to możliwe, jeśli będziemy wspierać się nawzajem i okazywać zrozumienie i szacunek.

Burmistrz Miasta Zakopane
Leszek Dorula".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Łojojoj kryzys19.12.2020, 14:34
Biołcon - Tys prowda! Ja dodam że interesy i tak kwitną. Nowe wyciągi są otwierane. Ciekawe gdzie turyści śpią? Kwitnie czarna strefa. Na lewo się wynajmuje przyjezdnym "u cioci" a jeszcze wyciąga łapę w stronę rządu po kasę bo niby lockdown i interes nie idzie.
pracownik i mieszkaniec19.12.2020, 14:14
Czy tylko ja uważam że Pa burmistrz nie zrobił praktycznie nic od początku pandemii Covidu?? Mieszkańcy, ludzie z okolicznych miejscowości którzy dojeżdżają do pracy w Zakopanem, są pozostawieni samym sobie. Jeśli sami sobie nie poradzimy nikt nam nie pomoże.
Nie ma żadnych realnych pomocy... o przepraszam rozdali butelki z płynem dezynfekującym, a w tym samym czasie wszyscy przyjezdni mieli za nic jakiekolwiek obostrzenia.
Od początku pandemii nie spotkałem się z kontrolą klientów w sklepach na Krupówkach. Oczywiście ktoś zaraz napisze, że straż miejska kontrolowała Krupówki, patrole jeździły.. i co z tego???
Osoby pracujące na Krupówkach i nie tylko... niejednokrotnie zostały narażone, obrażane i wyzywane przez osoby które uważają że wszystko wiedzą lepiej. Tylko czy osoba pracująca np. w sklepie lub innych lokalach usługowych jest winna czemu kolwiek??
Będziemy się z tym tematem tułać jeszcze długie tygodnie.. i mam nadzieję że większość z nas przetrwa ten trudny czas.
wacek19.12.2020, 10:00
Obrona przyrody przed pasożytem jakim jest człowiek .
Natura nie znosi próżni w miejsce wytępionego gatunku powstaje nowy i z reguły niszczy dominujący gatunek - czyli normalny cykl natury.
Fronek19.12.2020, 08:06
No ale niestety sami jesteśmy sobie winni przyjmowanie gości na potęgę że niby delegacja przyjazd do cioci itp teraz niestety wspólna odpowiedzialność za swoje nieodpowiedzialne zachowanie w tym roku sezonu nie będzie ludzie tez nie wierzą co będzie jutro wiec raczej nie będą jeździć
Rafal19.12.2020, 07:53
do burmistrza radnych i mieszkańców głosujcie dalej na pis i dudę, a będzie się wam powodziło, górale trzeba chyba tej zimy będzie tylko słoninę jeść.
prezes zrozumie...19.12.2020, 07:43
postuluję żeby rząd powołał KOMISJĘ ŚLEDCZĄ /w tym jesteśmy dobrzy / żeby ta komisja sprawdziła kto stworzył wirusa i zdławił gospodarkę światową.....
wg18.12.2020, 22:29
Prawdziwy kryzys to dopiero nastąpi! Kto będzie chciał przyjechać do miasta gdzie smród nie pozwala wyjść na ulicę czy wyciąg. To jest prawdziwy problem. Możemy tego jako mieszkańcy nie przeżyć, nawet jak zniknie wirus!
BIOŁCON18.12.2020, 21:25
W sezonie letnim MAŁO POJEDLIŚĆIE ZAKOPIANKA PĘKAŁA W KORKACH CO DNIA.Tylko narzekacie MAŁO MAŁO pazerność nie zna granic.Toteż TEN Z NIEBA was poskromił byśćie się OPAMIĘTALI KASA TO NIE WSZYSTKO ZDROWIE WAŻNIEJSZE nieprawdaż?
...18.12.2020, 20:27
Co to za kraj gdzie 19 latek podważa rządową statystykę dot. covid ?
stara baba co zymbów ni ma 218.12.2020, 19:37
Morawiecki przecież 21 listopada przedstawiał liczby, z których wynikało że narodowa kwarantanna będzie wprowadzona przy 27 tys zakażeń dziennie . Było wtedy 25 tys teraz spadło do 11 tys i wprowadzana jest narodowa kwarantanna. O co tu chodzi ?
Mona18.12.2020, 18:47
zostałam bez pracy, sprzątałam w pensjonacie
Do sprzedawcy oscypkow18.12.2020, 18:32
Jak handlujesz legalnie to będziesz mógł ubiegać się o pomoc dla przedsiębiorców. Jak nielegalnie to znaczy, że nie odprowadzałeś podatków to skarbu państwa, to teraz nic nie powinieneś mówić.
Koza18.12.2020, 17:26
Dopóki wolno jeszcze to mów co chcesz .
mieszkaniec, zdecydowanie!18.12.2020, 17:24
Najwyższy czas, żeby zacząć się przejmować MIESZKAŃCAMI. Wyuczył się jednej formuły, którą jak mantrę powtarza w każdej wypowiedzi - "przedsiębiorcy i mieszkańcy", co też dobitnie pokazuje priorytet pana burmistrza. A może jednak "mieszkańcy i przedsiębiorcy"?! Nie przedsiębiorcy szanownego pana wybierali, tylko... mieszkańcy! I najwyższy czas, żeby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców!
Sprzedawca oscypkow18.12.2020, 16:39
Co ja mam powiedzieć
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl