NOWY TARG. Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli harmonogram działań w zakresie walki ze smogiem na lata 2021-2030. Jak tłumaczono "poprawa jakości powietrza może nastąpić przede wszystkim poprzez wymianę starych kotłów c.o, a także - dotarcie do jak największego grona osób z kampanią informacyjną. Etap trzeci to kontrole.
Działania podzielono więc na trzy zakresy: inwestycyjne, edukacyjne i administracyjne. Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej z 2017 roku, do końca 2022 r. wymienione mają zostać kotły pozaklasowe oraz kotły I i II klasy sprawności. Z kolei do końca 2026 roku - zniknąć mają kotły klasy III i IV. POP rekomenduje przeznaczanie minimum 1% dochodów (czyli średnio ok. 1 mln zł na rok) na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców. "Cel może zostać osiągnięty poprzez podjęcie przede wszystkim działań inwestycyjnych, na które samorząd i właściciele nieruchomości mają bezpośredni wpływ, czyli związanych z wymianą tzw. kopciuchów /.../ W tym zakresie w 2021 roku będzie realizowany duży projekt unijny obejmujący montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych" - czytamy w uzasadnieniu. Co ważne - nie będzie też możliwości finansowania kotłów węglowych. Zgodnie z harmonogramem - w latach 2027-2030 trwać ma wymiana kotłów na podstawie zebranych wcześniej wniosków.
Przyjęte działania edukacyjne oznaczają zobowiązanie do organizowania happeningów, szkoleń, konkurów, wystaw, akcji informacyjnych w postaci tablic, billboardów, ulotek, wykorzystania telebimu, strony internetowej, pisanie apeli, akcji informacyjnych w media lokalnych i ogólnopolskich, czy w mediach społecznościowych. W tym dziale znalazł się też monitoring środowiska z wykorzystaniem stacji GIOŚ na pl. Słowackiego, wykorzystanie dronów do badań jakości powietrza. Zaplanowano też instalację na terenie Nowego Targu instalację pyłomierzy niereferencyjnych - da to ogólny obraz jakości powietrza.
W zakresie działań administracyjnych znalazły się oczywiście kontrole - te interwencyjne, czyli będące efektem zgłoszenia, te prewencyjne (losowo albo gdy pracownicy sami zauważą przypadek zanieczyszczania powietrza), i te weryfikacyjne (w celu stwierdzenia czy podtrzymany jest efekt ekologiczny, tam gdzie była udzielona dotacja na wymianę kotła na proekologiczny - minimum 5 lat).
Do roku 2022 planuje się przeprowadzanie co najmniej 200 kontroli rocznie. Po tym terminie liczba kontroli ma się podwoić. Co dziesiąta kontrola ma zakończyć się pobraniem do badań próbki paleniskowej, a w przypadku stwierdzenia spalania odpadów - skierowaniem do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wniosku o ukaranie.
Ponadto od 1 stycznia 2023 roku z ramienia burmistrza - Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska uruchomi procedurę administracyjną, w ramach której będzie prowadził czynności prawne zmierzające do "zobowiązań decyzyjnych dla osób korzystających z instalacji niespełniających norm emisyjnych w celu ich eliminacji i zastąpienia proekologicznym urządzeniem grzewczym."
Będzie zatrudniony drugi ekodoradca. Jego zadaniem będzie wspieranie zadań kontrolnych na terenie miasta.
Radny Lesław Mikołajski wyraził obawę, czy Wydział Ochrony Środowiska podoła tej "ogromnej operacji logistycznej", jaka sa planowane kontrole. - To 200 kontroli rocznie, a potem, jeżeli wejdą do realizacji te wymiany pieców, to będzie nawet 800 kontroli powykonawczych. Czy nie wymaga wydział wzmocnienia personalnego - pytał. - Harmonogram przyjmujemy dzisiaj, a w dalszych latach może być on modyfikowany - odpowiedział Sylwester Magiera ekodoradca UM.
"Wszystkie działania w zakresie poprawy jakości powietrza "będą spójne i ścisłe powiązane z rozwojem sieci ciepłowniczej MPEC oraz sieci gazowej PSG, gdyż działania inwestycyjne tych podmiotów są kluczowe w walce z niską emisją" - zapewniono w uchwale.
Radni byli jednomyślni - uchwała przeszła 21 głosami "za".
s/