30.12.2020, 18:00 | czytano: 2157

Muzeum Tatrzańskie będzie współprowadzone przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

Fot. UMWM
Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.
- Decyzja o objęciu Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem rządowym wsparciem to moment niezwykle ważny dla polskiej kultury. Bogaty dorobek zgromadzony przez ten czas przez Muzeum, stał się właśnie oficjalną częścią narodowego dziedzictwa muzealnego. Dzięki temu może docierać do jeszcze większej grupy odbiorców - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Zostało powołane jeszcze w 1889 roku, kiedy to przyjaciele patrona instytucji - wybitnego lekarza i miłośnika Tatr oraz góralszczyzny, postanowili zadbać o jego spuściznę związaną z Podhalem. Od tamtego czasu, Muzeum imienia doktora Tytusa Chałubińskiego przekształciło się w jedną z największych i najważniejszych instytucji kultury w Małopolsce. Upowszechnia wiedzę o regionalizmie, historii Tatr, Podtatrza i Spisza, organizuje liczne wystawy, badania, projekty, a także dokumentuje dla potomnych wartościowe dziedzictwo niematerialne regionu.

Podkreśleniem ogromnego wkładu Muzeum w rodzimą kulturę jest decyzja o jego współprowadzeniu przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. To rezultat inicjatywy marszałka województwa małopolskiego – Witolda Kozłowskiego. Pierwszym krokiem w tej sprawie było podpisanie 25 czerwca 2020 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego listu intencyjnego. Inicjatywa została przypieczętowana 30 grudnia podpisaniem umowy.

W dzisiejszej uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, wzięli udział: wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego oraz Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Intencją stron podpisujących umowę jest dążenie do poszerzenia zakresu działania Muzeum Tatrzańskiego dla możliwie szerokiego upowszechnienia wiedzy na temat historii, kultury i tradycji regionów Podhala, Spiszu i Orawy oraz ich znaczenia w dziejach Polski. Strony wyrażają wolę ścisłej współpracy w dążeniu do realizacji tych założeń, mając na względzie przede wszystkim nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego w budynku Palace.
- Nowy oddział to przedsięwzięcie o dużym znaczeniu nie tylko dla regionu, ale dla narodowej martyrologii. Zabytkowa willa Palace podczas II wojny światowej była siedzibą gestapo. Tu przetrzymywano, torturowano i mordowano setki osób z Zakopanego oraz Podhala, polskich działaczy ruchu oporu, sportowców, inteligencję, duchownych, a także cudzoziemców. Jako oddział Muzeum stanie się przestrzenią pamięci o wszystkich ofiarach hitlerowskiej okupacji, przywożonych do zakopiańskiej katowni nie tylko z Podhala - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Data podpisania umowy zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona zakopiańskiej instytucji. Tytus Chałubiński przyszedł na świat 29 grudnia 1820 roku.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ciekawski31.12.2020, 22:17
Ja myślę, że chyba chodziło Ci o KIBOLE MATOLE:).
Wektor31.12.2020, 21:07
AMBICJE i postawy, prezentowanie historii Podhala na miarę posługi partyjnej, przez
ludzi, którzy chełbią się postawami liberalno-lewackimi, JEWROPY, jest karygodne. Osoby,
które jeszcze nie dawno, chciały sprzedać majątek Podhala, które są wrogie postawom
patriotycznym, dzisiaj mają coś do powiedzenia w kwestii historycznej Podhala. Banda
to za mało powiedziane, poszlibyście się ku**a pobawić czymś innym niż POLSKA, co?

A może chcecie burmistrza na miarę TRZASKI, który przenicuje jakąś ulice
w Zakopanem na UL. Feliksa Dzierżyńskiego albo na plac Wandy Wasilewskiej:).
A dyrektor muzeum z NADANIA PARTYJNEGO klepnie decyzje burmistrza:).
NO BA JAKŻE, nie uchodzi przecież podważać decyzji ZARZĄDCY.
Kto ZAGWARANTUJE, jak nie państwo Polskie, że na stanowisku tak ważnego muzeum dla
Podhala, nie zostanie jakiś tam POpapraniec spod znaku LOBO+6XD lub innej hybrydy.

Możemy oczywiście poczekać na jakiegoś MATOŁA z Brukseli:).
Dlaczego pomyślałem o tym MATOLE??? Nie mogę sobie przypomnieć.
papier toaletowy31.12.2020, 11:41
Czekamy na NARODOWEGO sołtysa na miarę wsi za miastem.
To zagrożenie31.12.2020, 07:18
On jest specjalistą tylko od jednego rodzaju muzeów i cmentarzy
PiterQ30.12.2020, 22:58
@z tąd
Pierwsza moja myśl była taka, że jesteś intelektualnym prowokatorem. Ale analiza Twojego komentarza dała w wyniku ordynarny analfabetyzm. A żeby Moderator puścił, to nie tylko ad personam, ale i ad rem: w Muzeum Podhalańskim w nowotarskim ratuszu byłem wiele razy, w Muzeum Tatrzańskim byłem raz i to w podstawówce. Dom do góry nogami też wiem gdzie jest, ponieważ jestem stąd.
PiS won30.12.2020, 20:36
tak koczy się samorząd
i zaczyna centralizacja
sasin30.12.2020, 20:08
Wiadomo czym się to skończy
piotrek30.12.2020, 19:53
glińskiemu się nie ufa ...
z tąd30.12.2020, 19:40
Kto był z was w muzeum w N.Targu(gdzie to?jakim?) Zakopanym(gdzie to?jakim? dom do góry nogami?).
Wektor30.12.2020, 19:26
A niby dlaczego nie?
ski30.12.2020, 18:25
a to niby czemu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl