26.01.2021, 20:19 | czytano: 5113

Podpisano umowy na polsko-słowackie projekty (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W siedzibie Związku Euroregion Tatry odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie polsko - słowackich mikroprojektów, które zostały zatwierdzone do dofinansowania w ramach czwartego naboru wniosków. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznano środki w wysokości ponad 790 tys. euro na kilkanaście zadań.
Michał Stawarski, dyrektor biura Związku Euroregion Tatry podpisał umowy o dofinansowanie mikroprojektów m.in. z przedstawicielami Gminy Nowy Targ, Gminy Czarny Dunajec, Gminy Szczawnica, Stowarzyszenia Podhalańska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu oraz Gminy Lipnica Wielka.
Mikroprojekty będą realizowane w projektach parasolowych pt. "Łączy nas natura i kultura" oraz "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020", zarządzanych przez Związek Euroregion Tatry w partnerstwie z Samorządowym Krajem Preszowskim i Samorządowym Krajem Żylińskim.

Wybrane do realizacji transgraniczne przedsięwzięcia dotyczą ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz rozwoju edukacji transgranicznej. Umożliwią one m.in. remont zabytkowych kapliczek, powstanie kolejnych odcinków tras rowerowych, transgraniczne szkolenia dla ratowników górskich, medyków i sportowców.

Na liście mikroprojektów indywidualnych zatwierdzonych do dofinansowania z EFRR znalazło się zadanie "Człowiek/Kolega/Ratownik - kompetencje służby górskiej", gdzie partnerem wiodącym jest Grupa Podhalańska GOPR. Wartość projektu to ponad 54,5 tys euro, a dofinansowanie wynosi blisko 45,5 tys. euro. Stowarzyszenie Podhalańska Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza przewodzi projektowi "SOS! Na ratunek na polsko-słowackim pograniczu". Wartość projektu to blisko 35 tys euro, a dofinansowanie - przekracza 22, 2 tys euro.

Inni partnerzy to Gmina Czarny Dunajec (dwa projekty - "Edukacja dla lepszego zatrudnienia" - wartość 34,7 tys. euro oraz "Gdzie koła poniosą - śladami transgranicznej kolei" - ponad 57 tys. euro), Podhalański Szpital Specjalistyczny ("Pandemia zachorowań na Covid-19 wśród nas" - wartość 39,8 tys. euro), Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem ("Transgraniczna Szkoła mistrzostwa Sportowego" - 63,4 tys. euro), Gmina Nowy Targ ("Bezpiecznie w Gorcach - transgraniczne szkolenia jednostek ratunkowych" - 49,2 tys. euro), Gmina Lipnica Wielka ("Odkrywaj z nami Orawę" - 58,5 tys. euro), Miasto Nowy Targ ("Odnowa fasady dawnego hotelu Herza w Nowym Targu na historycznym szlaku z Krakowa na Spisz i Węgry" - 69 tys. euro), Miasto i Gmina Szczawnica ("Poprawa jakości infrastruktury rekreacyjnej na terenie Miasta Szczawnicy etap II - zagospodarowanie terenu dla siłowni rekreacyjno-gimnastycznej na świeżym powietrzu" - 17,5 tys. euro), Gmina Kościelisko ("Krajobraz- wspólna wartość pogranicza polsko- słowackiego. Gmina Kościelisko Miasto Tvrdosin" - 69,5 tys. euro), Gmina Poronin ("Pumptrack - nowa infrastruktura na szlaku pieszo-rowerowym Poronin – Liptovska Kokawa" - 66,3 tys. euro) oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce ("Zakodowane w kulturze" - ok. 12 tys. euro).

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jano.27.01.2021, 16:58
Prowadzi Gminę do upadku - pozdrawiam .
Oj dana27.01.2021, 11:32
Nie było to czasem tak ze za Lichosyta przyznali środki ? Bo chyba projekt w Lipnicy to dopiero w marcu 2019 dostal kase bo ktoś się postarał ? Zainteresowany ma racje bo patrząc na budżet inwestycyjny to lichosyt śrubuje wynik poprzednika ale i tak będzie złe a on zły
Henio27.01.2021, 11:32
Nie jestem zwolennikiem ani poprzedniego wójta ani obecnego, ,ale Jazowski ino cośik zrobił , bo trochę dróg , chodników szkół ,remiz boisk sportowych , amfiteatr.. Pisanie dziś jaki to był płony ,a tyn jaki jest dobry to trochę nie na miejscu . Dobrze jak nowy wójt będzie lepsy , bo po to ześmy go wybrali , ale każdymu należy się szacunek .Scalenie to nowy wójt mioło skońcyć do roka , a juz drugi mijo
do fred i do Lipnicon - zainteresowany gminom27.01.2021, 11:06
Sie macie z tym Jazowkim jak PiS z Tuskiem:P
dla kumatych: dla projektow polsko-slowackich od 2018 roku juz nie ma naborow, więc ciezko cos skladac skoro nie ma mozliwosci:) zreszta, posluchajcie sesji i zerknicjcie na srodki inwestycjne przez 5 lat w lipnicy.
Sss27.01.2021, 11:00
Szkoda mi Cię Fred ze nie wiesz o czym mówisz. Lichosyt raczej poprawia co Jazowski nieudolnie zaczal miała być w Przywarowce ścieżka a jest droga i super ścieżka. Jest kasa na remont hali sportowej z tego co wiem i rozbudowa kanalizacji oraz budowa drogi i chodnika w Kiczorach. Malo Ci ze tyle inwestycji ? A chodniki to chyba są kuz projektowane bo twój ulubieniec chyba tego przez 8 lat nie zrobił tak jak i komasacji nie ruszył
Lipnicon27.01.2021, 08:26
Brawo to będziemy bić jak nam skończy scalenie , bo projektów polsko -słowackich to już nikt więcej nie podpisze dla Lipnicy jak poprzedni wójt ,
fred27.01.2021, 05:46
Do sss; Lichosyt nie robi te projekty co Jazowski zaczął .
Chodniki miały być przez całą Lipnicę co z komasacją
co z działkami budowlanymi.
wujek hotelorza26.01.2021, 21:23
Nowy Targ znowu przespał grant na skatepark :-/
Z pewnością remont elewacji Hertza za 300 tysięcy da więcej radości młodzieży.
sss26.01.2021, 20:55
Brawo Lichosyt! Mlody wojt idzie jak BURZA!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl