29.01.2021, 18:35 | czytano: 11496

Michał Adamowski: Reklamowy chaos (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
- Zgodnie z "uchwałą reklamową przyjętą" w grudniu 2019 r., przedsiębiorcy czy właściciele lokali mają zdjąć reklamy z elewacji. Wprowadzono szereg ograniczeń, które mają spowodować reklamowy ład w stolicy Podhala - przypomina Michał Adamowski. Nasz kolega redakcyjny zarchiwizował nowotarski Rynek, by móc porównać jego wygląd przed i po wprowadzeniu zasad porządkowania przestrzeni.
10 lat temu fotografowałem w Nowym Targu Rynek przed rewitalizacją. Miała być rewolucja! Później było huczne otwarcie, główny plac centrum miasta zmienił się niemal nie do poznania. Ci, którzy oglądają stare fotografie, zielonego centrum wzdychają. To już nie wróci. Przez 10 lat zmieniło się wiele, zmienili się włodarze miasta i po 8 latach (nowy Rynek oddano do użytku w grudniu 2012 roku) ma przyjść kolejna rewolucja. Z Rynku oraz ścisłego centrum miasta mają zniknąć wszystkie reklamy!

Zgodnie z "uchwałą reklamową" przyjętą w grudniu 2019 roku, wszyscy przedsiębiorcy czy właściciele lokali mają zdjąć reklamy z elewacji. Wprowadzono szereg ograniczeń, które mają spowodować reklamowy ład w stolicy Podhala. O tym jak wygląda sytuacja na zakopiance pisałem rok temu. W wielkim skrócie, na elewacji może znaleźć się tylko jeden szyld o wielkości nie większej niż 0,5 metra kwadratowego, lub litery o wysokości nie wyższej niż 70 centymetrów. Nie wolno kleić reklam na szybach o powierzchni większej niż 25% szyby oraz zniknąć mają wszystkie reklamy zamontowane prostopadle do budynku. Czasu na zdjęcie reklam jest mało. Zostało 7 dni. A jak zapowiada magistrat – będą kary za lekceważenie nowego prawa.

Dzisiaj zrobiłem sobie krótki spacer po rynku. Fotografując elewacje chciałem pokazać je na 7 dni z wejściem ustawy w życie. Żadnych zmian. Przynajmniej na ten moment. Niestety, ale w Rynku panuje jeden wielki reklamowy chaos. Każda reklama jest inna, a przedsiębiorcy prześcigają się w wywieszaniu szyldów, by przyciągnąć klienta. Niektóre obdrapane, wiszące prawdopodobnie od wielu lat – wyglądają po prostu obrzydliwie. Inne w kolorach całkowicie oderwanych od stylu nowotarskich kamienic. Widać je z daleka. Ale czy spełniają swoją funkcję? Rekordzista na jednym ze swoich szyldów potrafił umieścić logo i 23 linijki tekstu. Tak, policzyłem!
Są za to na Rynku już takie kamienice, które świetnie wpisują się w nowy pomysł magistratu. Dyskretne logo, na odnowionej kamienicy. Więcej nie trzeba. Dla mnie - estetyka reklamy mówi mi o miejscu, do którego się wybieram. Martwi mnie jednak to, jak będzie wyglądał Rynek po demontażu tych setek reklam, które szpecą kamienice. Zostaną dziury w ścianach, różnice w kolorach, odrapany tynk.

Zostaje jeszcze kwestia miejskich, betonowych, krzywych słupów reklamowych, które dzisiaj szpecą swoim wyglądem, a odklejające się z nich plakaty wiszą sobie i powiewają na wietrze do czasu aż odpadną całkowicie. Przeprowadzając kontrole kamienic, warto by i na to zwrócić uwagę.

Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
icek02.02.2021, 13:01
wszystkie na budynku - jeśli biznes jest na paru piętrach - to szyldy..nawet ci od szekli to rozumieją...
do notowarżanin31.01.2021, 16:57
W du!@# był i g***@#! widział.

Gdybyś rzeczywiście mieszkał w centrum, to wiedziałbyś, że Tatry są bardzo często widoczne ze wschodniej pierzei patrząc w kierunku ulicy Szaflarskiej. Ale jak typowy internatura - wolisz być doktorem honoris causa w każdym temacie.
nowotarzanin31.01.2021, 12:42
do zygzak

zazwyczaj sie nie udzielam, ale jak można mieć problem do reklam które nie zasłaniają tatr? one sa na budynkach nie w powietrzu. tyle lat tu mieszkam i ani razu nie widziałem tatr z rynku nawet w dzieciństwie :D
poprostu patrz pan gdzie chcesz w zamian :)
a reklamy zgadzam sie nie sa potrzebne w takich ilościach
miasto na opak31.01.2021, 11:36
Hhahaha, u Watychów wszystko na opak. Wcześniej uchwała, potem konsultacje. Wcześniej budowa drogi, potem legalizacja inwestycji. Wcześniej decyzje, potem krętactwo. Czy ktoś to rozumie?
zygzak31.01.2021, 09:38
brzydkie, szpecące, tandetne, pstrokate, zniszczone, ogromne, reklamy których kompletnie nikt nie czyta... każda ogarnięta osoba wklepuje poszukiwany miejsce w google map...turystów chcecie, zarabiać chcecie to może pomyślcie co turysta widzi podróżując po Podhalu... rozumiem ze przyzwyczajenie zabija wasze minimum poczucia estetyki ale są jeszcze ludzie którzy zamiast 20 metrowych ścian reklam chcą oglądać widok majestatycznych Tatr..
Kolesiostwo31.01.2021, 01:12
Radni uchwalają projekty Watychy
Architektura 201731.01.2021, 00:08
Uchwała sama w sobie jest dobrym narzędziem pozwalającym na kontrolę chaosu reklamowego. Niedawno jedna ze studentek ppuz napisała pracę inż na temat reklam w Nowym Targu. Wyniki analiz mówią same za siebie, reklam przybywa z dnia na dzień. Naczelnik wydziału urbanistyki w swojej wypowiedzi w jednym z ostatnich wywiadów powiedział iż najpierw będą stosowane pouczenia, a dopiero potem będą nakładane kary.. a więc miasto na chwilę obecną będzie nadal działać bardziej na korzyść przedsiębiorców niż skupić się na porządkowaniu chaosu.
Temat bardzo ważny. Bardzo się cieszę że również młodzież angażuje się i interesuje wyglądem przestrzeni publicznej naszego miasta. Czasem myślę, że nasze władze za mało dbają o to co nas otacza.
stary mieszkaniec30.01.2021, 22:04
Wraca komuna. Jeszcze trochę , a pewnie dojdzie do tego, że rada Miasta Nowego Targu będzie regulowała czas przebywania w toaletach miejskich.
To co teraz jeszcze jest kolorowe w rynku , zniknie. Pozostaną tylko dziury po starych reklamach i szarość ścian kamienic, bo komuś zamarzyła się urawniłowka.
xxx30.01.2021, 20:12
Do: mam dość

Do radnych bym raczej nie apelował. To oni uchwalili tą uchwałę.
I to w zasadzie wszyscy. Kto ich wybrał?
tik tak30.01.2021, 16:09
do mam dość - Czas na referendum!
mamy dość30.01.2021, 15:11
Uchwała nr XVI/166/2019 RADY MIASTA NOWY TARG z dnia 27 grudnia 2019 roku jest uchwałą niespójną, niesprawiedliwą i blędną. Faworyzuje określone instytucje i producentów materiałów reklamowych. Dlatego jest ona do zaskarżenia u Wojewody. Drodzy mieszkańcy i drodzy radni czas wziąć sprawy w swoje ręce. Dość urzędniczego terroru.
pytajnik30.01.2021, 13:49
Uwaga! Urząd Miasta wyłożył właśnie w ramach konsultacji społecznych do publicznego wglądu projektu zmiany uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie Miasta Nowy Targ. Wyłożył po uchwaleniu tychże regulacji. No istny kabaret, ale nie dajmy się zwariować...
Do ww. projektu uchwały można zgłaszać uwagi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 marca 2021 r. z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu zamieszkania lub siedziby oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy.
Do ww. projektu uchwały można zgłaszać uwagi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 marca 2021 r. z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu zamieszkania lub siedziby oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy.

Ciekaw jestem co na to wszystko sami mieszkańcy, właściciele, przedsiębiorcy?
wicher30.01.2021, 11:41
Urząd rezygnuje z podatku od działalności gospodarczej mu zlikwidujemy reklamy w ramach rekompensaty.
wicher30.01.2021, 11:35
To co żem zawsze mówił skończyło się sprzedawanie ,kredytu banki nie dają zaczęło się lanie obywateli. Scenariusz alkoholika trzecia faza agonia .
aneta30.01.2021, 11:09
Absurd, nawet szkło mrożone jest złe, bo zajmuje za dużo powierzchni szyby, szyld musi być tylko w jednej linii, nie może być drugi pod, jeśli np na piętrze jest inna firma. Oczywiście jak jest szyld poziomy, to już nie może być pionowy, albo to albo to. Tylko jedna forma reklamy - Chore
eeee30.01.2021, 10:05
większość to nazwa zakładu pracy a nie reklama!!!! REKLAME to czukier na Szaflarskiej.
chcem ale niechcem30.01.2021, 09:50
Szkoda, że władza potrafi jedynie coś zabraniać czy ograniczać nie mając zupełnie pomysłu na sensowne rozwiązania i wyjście z inicjatywą dla i do mieszkańców. Jeżeli już, to oni przecież mają obowiązek opracowania jednorodnego systemu identyfikacji w tych obszarach, w których sami wyznaczają strefę ochrony konserwatorskiej, historycznej czy kulturowej. I na tym ma polegać porządkowanie i przywracanie tego ładu, na który tak ochoczo powołują się uchwałodwacy. Na tym też ma polegać praca Urzędu, odpowiedzialnych urzędników i samego burmistrza, który nie może wykonywać jeden krok do przodu i trzy do tyłu.
W przeciwnym wypadku to wszystko będzie odbierane jako wielki pic i fotomontaż.
A o tym braku konsekwencji i wizji świadczy też ostatnio publikowane odwołanie do MKiDN w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ.
Czyli chcemy tak bardzo, że aż nie chcemy.
Totalne pomieszanie z poplątaniem.
To zresztą taki sam mentalny chaos widziany wokół Rynku, który zagnieździł się tym razem w głowach włodzarzy na Krzywej 1.
@ ...:D30.01.2021, 09:49
Dotknąłeś dość istotnego aspektu dyskusji na temat reklam wizualnych. Ostatnio tenże sam Michał Adamowski wyliczał ile jest reklam po drodze z Klikuszowej do Zakopanego, czyli to nawet nie cały teren działalności Podhala24 czy "Tygodnika Podhalańskiego". 1046 reklam, niech każda kosztuje 500 zł miesięcznie, to daje miesięczny torcik pół miliona złotych do podziału między podhalańskie media, z których już półtora roku temu "Tygodnik" dość bezcelnie zaoferował "darmowe" reklamy na miesiąc dla wszystkich którzy zlikwidują fizyczny baner. Ale to nie ma żadnej bezinteresownej walki o piękne Podhale, tylko brutalna wojna o pieniądze.
gorol30.01.2021, 09:34
Miało być pięknie, a będzie jak zwykle !!!
leming doskonały30.01.2021, 09:31
Nasza miłościwie panująca władza w Urzędzie Miasta, zamiast postępować jak sąsiednie Gminy, które zwalniają prowadzących działalność gospodarczą z podatku od działalności gospodarczej, to za przykładem rządu PiS, dowalają kolejny podatek. Zamiast wspomóc prowadzących działalność gospodarczą, to podejmują decyzje o uwaleniu ich "biznesu" Wiem, że można, a nawet trzeba uregulować kwestie reklam, tylko czy nie można było tego zrobić w późniejszym czasie, gdy nastąpi stabilizacja na rynku, gdy wrócimy choć w części do normalności, tylko teraz Władza Miejska wbija kolejny gwóźdź do ledwo co prosperujących czy upadających rodzimych biznesów??? Tej władzy i tym radnym, którzy w tak trudnym dla nas wszystkich okresie podnieśli rękę nad wprowadzeniem kolejnego samorządowego podatku, będzie wam to zapamiętane i w następnych wyborach wam za to podziękujemy.
,,30.01.2021, 09:21
dziwie się, miasto żyje jak jest handel, klienci, coś się dzieje, ludzie maja po co iść do rynku,
z Nowego Targu rynku jak w Krakowie nie da się zrobić żeby rynek był tylko dla ruchu turystycznego, a tu kolejny kaganiec żeby dopiec handlującym, może będzie ładniej ale nie będzie kim rządzić a ostatni gasi światło ;)
Pere30.01.2021, 08:56
Reklamy nie, ale podatki tak.
Kułak przedsiębiorca.30.01.2021, 08:24
A ja pamiętam plakaty wyborcze na każdym słupie, drzewie i całe w rynku kamienice zasłonięte wyborcami. I oczywiście ustawowy zakaz zrywania. Oj przyjdziecie jeszcze po kasę na wybory. Wszystko idealnie czasowo trafione w pandemie. Gospodarka śmieciowa, podniesienie najniższej krajowej -patrz ZUS, podatki i zakaz prowadzenia działalności. Oj co by nie doszło do nocy długich noży takimi ograniczeniami. Jestem wrogiem reklam stojących przy zakopiance. Od tego należy zacząć a nie od wymierającego gospodarczo rynku. To wszystko służy napędzaniu kasy galeriom tylko dlatego że pasiastych naród przegonił z kamienic w rynku to pobudowali hale w polach ornych przekształcając na budowlane. Tam teraz sa ich biznesy w obcym kapitale patrz gospodarce.
Miastowy30.01.2021, 08:22
Moi kochani malkontenci,

Oczywiście, że trzeba się pozbyć tych paskudnych reklam, najlepiej z całego Miasta. Trzeba wyjść z lat 90. I uprawiać marketing w sposób nowoczesny, a nie szpecic budynki i płoty reklamami na których treść większość ludzi nie zwraca uwagi. Komuś brakuje parkowania na rynku? Trzymajcie mnie... Rynek powinien być całkiem zamknięty dla samochodów i sluzyc mieszkańcom do spotkań w knajpach, turystom do spacerowania i kupowania pamiątek, tak, jak to jest zarówno w dużych miastach, jak Kraków i małych, jak np Krosno. A nowotarzanie akurat większość spraw są w stanie załatwić na piechotę, zamiast codziennie smridzic swoim Dieslem i powodować korki.
Plakatówka30.01.2021, 08:21
Gdyby wszystkie reklamy zostały ujednolicone do jednego, stonowanego wyglądu wyglądałoby to schludnie i estetyczne. Niestety na Podhalu im bardziej przaśne, czerwone litery na niebieskim tle, nieczytelna czcionka tym lepiej.
Agencje reklamowe zamawiast proponować ciekawe i ładne rozwiązania zgadzają się na to co klient powie, bo kasa ważniejsza.
Poza tym, kto w dzisiejszych czasach łazi po rynku i szuka danego biznesu po banerach? Nie lepiej pozycjonować się w Internecie, żeby zachęcić do siebie młodych klientów?
smutna30.01.2021, 01:00
zrobic w koncu porządek bo rynek jest koszmarny. zniszczyli centrum tą przebudową, nie ma atmosfery a reklamy, elewacje są koszmarne. jedynie vincitore i dejavu to pieknie wyremontowane budynki i fajnie oznaczone. reszta koszmarna.
józek29.01.2021, 23:22
kolejne ograniczenie wolności przedsiębiorców ! reklamy zostana ale będą to reklamy dużych graczy których stać . czasy mamy chore
tępa dzida29.01.2021, 22:18
W ogóle to w jakim celu chodziliście do szkół. Bo większość z Was ma wykształcenie wyższe, jesteście inteligencją w stosunku do ludzi ze wsi a postępujecie gorzej jak wieśniaki. A na Zachodzie byli? czy tylko w Druskiennikach.
TW29.01.2021, 22:04
Miały być tożsame graficznie numery budynków na Rynku. W mojej ocenie szybko trzeba zmienić lampy by rynek nawiązywał bardziej do dawnych czasów. Te na zewnętrznych chodnika są zbyt nowoczesne i brzydkie. Do Rynku trzeba wprowadzić więcej zieleni na tych "betonach"
Ula brzydula29.01.2021, 21:42
Bzdurny i słaby artykuł.
Mamy dość29.01.2021, 21:33
Kolejny podatek ustanowiony przez obywatelskiego burmistrza Grzegorza Watychę który zlikwidował budżet obywatelski. Nasz Miasto czyli miasto Grzegorza Waldemara a przede wszystkim Joanny.
3,14jak29.01.2021, 21:28
takie reklamy - pol biedy , ale sa jeszcze wyborcze w niektorych miejscach
Mia29.01.2021, 20:38
Rynek mamy bardzo brzydki jesli chodzi o kamienice wokoło. Masa niepotrzebnych reklam,szyldow, obdarte elewacje, brudne, kazda inna. Tutaj naprawde potrzrba zmiany a wtedy nasze centrum miasta bedzie wizualnie cudne!
Bona29.01.2021, 20:29
Paranoja!! Na własnej szybie nie mogę mieć reklamy bo jesteśmy w strefie pierwszej!ale chodnik przed domem mam odśnieżać????
Jak chcąc robić porządek to równe warunki dla wszystkich a nie utrudnianie. Ciekawe jak zrobią z hala lodowa, która jest cala w reklamach?
A rynek byl lepszy w starej wersji, co za durny pomysł było zasypanie toalet, walczą o ładny wyglad miasta a rynek caly w płytach betonowych zero zieleni ... osoby które są opowiedzalne za wyjaśnienie ustawy nie mają pojęcia... nie widzą co to szyld a co to reklama nawet....
Robert29.01.2021, 20:24
Jakie brzydkie to miasto, oj "biznesmeni" co z nim zrobiliście...
Magnolia29.01.2021, 19:46
Rynek był ładniejszy przed rewitalizacją, miał swój urok.Teraz jest nijaki.ani w zimie ani w lecie usiąść ani auta zaparkować,zero cienia.
...:D29.01.2021, 19:08
A cały artykuł napisał i zdjęcia zrobił właściciel agencji reklamowej który być może także ktoreś z tych reklam robił. No cóż ;)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl