08.02.2021, 18:25 | czytano: 7334

Bacowie u ministra

Fot. Ministerstwo Rolnictwa
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan w Polsce. Poruszono na nim wiele problemów związanych z hodowlą owiec i nieuczciwą konkurencją.
Goście przedstawili postulaty dotyczące uwzględnienia odpowiedniej roli pasterstwa w przygotowanych rozwiązaniach unijnej polityki rolnej. Zasygnalizowali też problemy, z jakimi borykają się bacowie prowadzący wypas owiec na obszarach górskich. Są to m.in.: dostęp do wypasanych gruntów, zasoby pracy, kapitał ludzki.
Dużym problemem jest to, że bacowie - osoby prowadzące wypas owiec na halach i produkcję serów - nie są właścicielami ani gruntów, ani zwierząt, wobec czego nie otrzymują wsparcia ze środków WPR, chociaż to od nich zależy utrzymanie i jakość przyrodnicza pastwisk.

Przedstawiciele Związku przedstawili rozwiązania dotyczące pasterstwa stosowane w innych krajach UE takich jak: Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy czy Rumunia.

Bacowie zwrócili uwagę na kłopoty związane z nieuczciwą konkurencją, jaką stanowią dla produktów certyfikowanych produkty standardowe. Brak odpowiedniej wiedzy na temat produktów sprawia, że turyści nie potrafią odróżnić produktu lokalnego, certyfikowanego, czyli np. prawdziwego oscypka od „sera górskiego”, który certyfikatu nie posiada. Rozwiązaniem tego problemu może być promocja produktów i rzetelna informacja o składzie i sposobach ich wytwarzania.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że kluczowe znaczenie dla poprawy opłacalności produkcji i rozwoju rynków dla produktu wytwarzanego na terenach górskich ma promocja korzystnych trendów rozwojowych takich, jak wzrost sprzedaży bezpośredniej specjałów górskich, takich jak: oscypek, redykołka, bryndza, bundz i inne sery oraz wzrost produkcji żywności wysokiej jakości, w tym ekologicznej.

Ważnym wątkiem rozmowy była rola pasterstwa w utrzymaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz kulturowej specyfiki obszarów górskich. Bacowie zauważyli konieczność rekompensowania kosztów wynikających z tradycyjnej, ekstensywnej produkcji owczarskiej.
W trakcie spotkania przedstawiciele resortu rolnictwa zwrócili uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono w ramach WPR rozwiązania ukierunkowane na wsparcie tradycyjnego rolnictwa górskiego, jak np. powiązanie płatności ONW z produkcją zwierzęcą. Wprowadzono także nowe rozwiązania w zakresie rzeźni rolniczych. Tych kwestii dotyczyło Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw. Stanowią one ułatwienie i stwarzają nowe możliwości uboju zwierząt.

Uczestnicy spotkania ustalili, że dyskusja na temat wsparcia wypasu tradycyjnego będzie kontynuowana.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
normal10.02.2021, 09:06
Oscypek to tak jak CHLEB ! - każdy jeśli ma możliwości może go upiec i zawsze będzie nazywał się CHLEB i każdy inaczej smakuje.
Największy idiotyzm to opatentowanie tej nazwy dla wybranych.
Każdy może robić oscypka jeden lepiej inny gorzej to wyrób regionalny z dziada pradziada a nie wynalazek jednego twórcy który go opatentował.
Kabaret
Nicolas09.02.2021, 19:37
Związek Podhalan to nie Podhale
nie nożna utożsamiać całego Podhala z tym Tworem
edek z fabryki kredek!!!!!!!09.02.2021, 09:57
a ke maja barana i owies........
nie bedzie chleba bedzie syr09.02.2021, 09:51
Jak PIS szedł do wyborów w 2015 roku to obiecywał że dopłaty będą dla rolników a nie dla cwaniaków którzy biorą dopłaty i niczego nie produkują. I co? I g...no.
Zapolilnken09.02.2021, 09:43
Powinni go na taczkach wywieźć
Smok09.02.2021, 09:25
W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak podziękować za te gołki i łoscypki. Omijać szerokim łukiem te bacówki.
Zbych09.02.2021, 09:21
Pogadali, wypili kawę i co ???, jakie efekty ??????
Wyborca09.02.2021, 08:08
To miało być weto
kkk08.02.2021, 20:39
a podobno kto mo owce to mo co chce
franek baranek08.02.2021, 19:49
fto mo łowce ,tyn mo co fce
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl