14.02.2021, 10:28 | czytano: 7720

Dwie osoby zginęły pod zwałami śniegu

zdj. ilustracyjne
Lawina, która zeszła wczoraj z Kopy Kondrackiej na słowacką stronę Tatr porwała dwóch skialpinistów. Trzecia osoba - zdołała samodzielnie wydostać się spod zwałów śniegu i wieczorem powiadomiła słowackich ratowników górskich. Akcja poszukiwawcza zakończyła się w niedzielę rano.
Jak mówią ratownicy TOPR - prawdopodobnie lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem, ale z powodu słabego zasięgu sieci w tym miejscu - wiadomość dotarła do centrali ratowniczej dopiero wieczorem.
W komunikacie Horskiej Zachrannej Służby czytamy, iż na miejsce wypadku na skuterach śnieżnych, a potem na nartach - udali się zawodowi ratownicy górscy i ochotnicy z Tatr Zachodnich i Wysokich wraz z psami wyszkolonymi do poszukiwań w lawinach.

Za pomocą sond i detektorów lawinowych przeszukano lawinisko. Znaleziono dwie zasypane osoby. Skiaplinistów nie udało się uratować.

Trzeci uczestnik tragicznej w skutkach wyprawy przeszedł na stronę polską gór do schroniska na Hali Kondratowej. Mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sam próbował szukać zasypanych osób i wezwał pomoc .

Słowaccy ratownicy przetransportowali ciała do Lipovskiego Hrádku.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rufio16.02.2021, 11:49
Nie znacie nie gadajcie, a tym bardziej nie krytykujcie. To nie byli szaleńcy ani niedoświadczeni, przypadkowi ludzie. Wiedzieli gdzie idą, mieli sprzęt i umiejętności. Niestety, mieli też pecha w tej feralnej godzinie. Pomógł splot okoliczności. Na stronie słowackiej HS jest dokładny opis jak doszło do wypadku.
Michalina15.02.2021, 10:01
Widać ...zanic maja życie ludzkie .
Ida w góry nie mając doświadczenia !

Doświadczony turysta górnik z pasja nie idzie w takie warunki w góry tylko czeka do maja
Do czerwca aż śnieg ustąpi
Tyle w temacie
G.14.02.2021, 18:24
Jedną z dwóch ofiar był nasz przyjaciel. Człowiek o wielkim sercu. Wielki sportowiec w wielu dyscyplinach. Rozważny i nie-szarżujący! Zachęcam do powstrzymania się od komentarzy kiedy zdarza się tragedia, a nie zna się okoliczności. K. już tęsknimy za Tobą!!!
żal serce ściska14.02.2021, 16:03
Kto by to nie był to każdego żal, ale do szaleństwa nikt nikogo nie namawia , a jak widać nie brakuje szaleńców .
Ludzie! Opanujcie się!14.02.2021, 15:31
@ Do ludzie opanujcie się

Czy to ważne, po obu stronach granicy są tak samo "mądrzy"
Do ludzie opanujcie sie14.02.2021, 12:49
Jak nie wiesz kto to był to nie komentuj
Ludzie! Opanujcie się!14.02.2021, 10:58
Tak się kończy "zerwanie z łańcucha".
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl