11.03.2021, 15:30 | czytano: 7439

Uwaga na oszustwa internetowe. Trzy mieszkanki Podhala straciły pieniądze, a jedna aż 9 tysięcy złotych

Arch. Podhale24.pl
Do nowotarskiej komendy i podległych komisariatów zgłosiły się trzy osoby oszukane podczas kupowania i sprzedawania przez Internet. Mieszkanka gminy Raba Wyżna wchodząc w link przesłany w wiadomości od kupującej straciła 9 tysięcy złotych. Dwie pozostałe osoby nie otrzymały kupionego i opłaconego towaru tracąc kilkaset złotych.
Mieszkanka gminy Raba Wyżna wystawiła artykuły dziecięce do sprzedaży na popularnym serwisie ogłoszeniowym w Internecie. Za pomocą komunikatora internetowego z kobietą skontaktowała się osoba zainteresowana kupnem, która poinformowała, że dokonała już płatności za towar, ale żeby otrzymać pieniądze na konto, mieszkanka gminy Raba Wyżna musi kliknąć w link przesłany w wiadomości od kupującej. I tu kobieta popełniła błąd. Kliknęła w przesłany link, który otworzył fałszywą stronę banku i wpisała także wymagane dane do logowania na swoim koncie (swój login, PIN, numer pesel) i kody autoryzacyjne, które otrzymała w wiadomościach sms. Tymczasem oszust wypłacił z konta kobiety 9 tysięcy złotych wykorzystując przejęte kody.
Z kolei mieszkanki Nowego Targu oraz gminy Szaflary zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Kobiety nie otrzymały kupionego i opłaconego towaru tracąc kilkaset złotych. Natomiast mieszkaniec gminy Czorsztyn sprzedający swój towar w porę zorientował się, że kupujący, próbuje go oszukać. Mężczyzna nie wszedł w przesłany w wiadomości link, dzięki czemu nie stracił swoich oszczędności.

Pamiętaj! Sprzedając i kupując w Internecie możesz zostać oszukany. Nie klikajmy w przesłane w wiadomości linki, aby otrzymać płatność za wystawiony towar oraz czytajmy uważnie SMS-y z kodami autoryzacyjnymi. Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku - apeluje policja.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Besta11.03.2021, 19:30
Próby wyłudzenia kasy od sprzedających na olx to już plaga. Wystawiłam telefon na olx i w ciągu 3 dni dostała 6 wiadomości przez komunikator z propozycją zakupu i z instrukcją obsługi co powinnam zrobić - czyli właśnie wejść w link. Nie reagujcie na wiadmości poza olx!!!!
ian.11.03.2021, 16:47
tyle się mówi i dalej ludzie dają się nabierać a szkoda ich i ich kasy no ale co zrobić pewnie tak musi być...
Szakal11.03.2021, 16:46
No to trzeba mieć IQ kartofla żeby komuś gdzieś wpisywać swój pesel nawet. Podejrzewam że te osoby bez niczego by się zgodziły oddać swoje organy handlarzom w Meksyku i to jeszcze za darmo by się podpisały i same im dopłaciły do tego.
ostrożnie11.03.2021, 15:27
Bracia zza wschodniej granicy się dokapitalizowali. Kasa nie do odzyskania.
Jak sprzedajesz coś na olx:
- nie podawaj żadnych danych do konta ani karty kredytowej by sfinalizować transakcję,
- nie kontaktuj się z nikim i nie klikaj w linki podrzucane przez SMS czy komunikatory.

Stronka podrobiona wygląda jak olx, tylko pisana jest łamaną polszczyzną (Potwierdzać). Przy odrobinie ostrożności każdy z was będzie bogatszy o wiedzę i kasę na koncie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl