17.03.2021, 11:29 | czytano: 8270

"Krańcową głupotą jest rozpieprzenie płaskorzeźby...". Nowotarski artysta komentuje sprawę z Pegazem

Archiwum autora
NOWY TARG. Artysta-plastyk Sławosz Smoleń, znana postać w kręgach artystycznych miasta, w swoim charakterystycznym stylu odniósł się do sprawy usunięcia płaskorzeźby Pegaza ze ściany frontowej remontowanego budynku Miejskiego Ośrodka Kultury.
O sprawie pisaliśmy dziś rano w artykule pt. "Pegaza nie udało się uratować, ale nowy będzie się podobać. Ocalały za to Barany". Smoleń skrytykował fakt usunięcia skrzydlatego konia. - W tej wszędobylskiej pogoni za ciul wie czym zapominamy o tym, co najważniejsze: o pięknie, pogardzie dla dziadostwa i o tępieniu głupoty. A bezwzględnie krańcową głupotą jest rozpieprzenie płaskorzeźby Wacława Czubernata na ścianie budynku MOKu - komentuje.


- Wszyscy traktują to, jakby to była płaskorzeźba, lecz wizerunek ten był wykonany na zaprawie zarzuconej na ścianę. Nie dało się go zdjąć - mówił wczoraj burmistrz Grzegorz Watycha. - Pegaz wróci jednak na ścianę, nowy, w nowej odsłonie, odświeżony, dynamiczny.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
referendum już czas21.03.2021, 10:09
Co to za bełkot włodarza miasta? Błagam kochana włodzo, to że w d... się wam poprzewracało to wiemy. To widzimy, słyszymy i czujemy. Ale na miły Bóg miejcie trochę klasy i nie traktujcie ludzi jak stado zidiociałych baranów, do których tak ochoczo się na każdym kroku powołujecie. Oferowane przez was miasto baranów to wystarczająca żenada i wstyd. Sięgnęliśmy już poziomu Baraniej Wólki przy drodze do Szaflar, Rogoźnika, Waksmundu czy Klikuszowej. Jest mega!

A wypowiedź - "Wszyscy traktują to, jakby to była płaskorzeźba, lecz wizerunek ten był wykonany na zaprawie zarzuconej na ścianę. Nie dało się go zdjąć" jest wyjątkowym świadectwem analfabetyzmu, indolencji i braku zrozumienia kultury. No ale czego możemy się spodziewać po ekonomiście, materiałoznawczyni czy leśniku? No czego? Jedno słowo - niczego!

Dlatego muszę zmarwić pana burmistrza, że to co zniszczyliście było płaskorzeźbą! I bez znaczenia jaką techniką została wykonana właśnie ta płaskorzeźba. Była też dziełem wyjątkowym i unikatowym, będącym wrośniętym elementem w naszą nowotarską tożsamość. Była również chroniona prawem o dobrach kultury! Ale co tam idzie nowe! Proszę tylko w tych okolicznościach oczywistego wandalizmu publicznie nie łgać, nie zakłamywać rzeczywistości, nie relatywizować, nie manipulować i nie słuchać podpowiedzi pseudo ekspertów plotących te same bzdury, byle panu było przyjemnie. A nuż załapią się na jakieś granty z miejskiej kasy lub intratne stanowiska w podległym spółeczkach czy instytucjach. Taką właśnie filozofię wyznajecie. I realizujecie ją w sposób dynamiczny.
Dobry kolega20.03.2021, 17:30
jak się ma Pegaz (ta większa sprawa) do tysięcy banerów zdobiących Podhale? Czy to nie pogoń za ........?
Ile by kosztowało zawieszenie banera na Pegazie?
Fox20.03.2021, 13:32
Czyżby Grzegorza wzięło na szczerość?

. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo

Bardzo dobra diagnoza i ocena pracy swojej zastępczyni, pogromczyni Pegaza - panie burmistrzu
Hanna Ch.19.03.2021, 13:25
Zastanawiam się czy ten lokalny "artysta" byłby zadowolony gdyby mu ktoś zmajzlował te brrrr.....głowy na Sokoła?
podhale animale19.03.2021, 12:50
ludzie ! spokojnie ! mówię wam. w komitecie wyborczym Watychy był lokalny :"artsyta" szyrszeń na pewno zrobi po znajomości nowego pegaza. Co tam stare piękne rzeźby .............
Hanna Ch.19.03.2021, 11:02
Agnieszka ,nie uwierzę dopóki nie przeczytam! Gdzie mogę to znależć?
Agnieszka19.03.2021, 08:18
@ kuba rozpruwacz

Pan Grzegorz Watycha doskonale sobie zdaje sprawę ze stanu kultury, do którego doprowadził. Mało tego sam to wyraził to na piśmie!

Z imienia i nazwiska jest podpisany pod projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Otóż na stronie 65 przyjętego przez Radę Miasta dokumentu czytamy:

Że w mieście jest "Brak spójnej oferty kulturalnej i niewłaściwa jej promocja. Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo. Na większości imprez alkohol leje się strumieniami".

Grzegorz Watycha Burmistrz

Rada Miasta klepnęła to jednogłośnie! Jeszcze jedna kadencja i ten wyremontowany MOK przerobią na Galerię... handlową
kuba rozpruwacz18.03.2021, 20:19
Wydaje mi się, że notoryczne kłamstwo jest drugą naturą burmistrza Watychy. Ale przecież nie dajmy się zwariować. Te numery może sprawdzają się wśród radnych, lecz wcale nie muszą przymuszać nas, Nowotarżan do bezmyślności i powszechnego dziadostwa.

Już na etapie wyboru projektu sam się chwalił wizualizacją z tym dynamicznym pegazem, piejąc z zachwytu nad nowoczesnością powstającego bunkra w manierze postmodernistycznej bryły, jakich dzisiątki możemy spotkać w Polsce. Taki mamy trynd, wicie rozumicie, ale Watycha w świecie nie bywa, więc skąd ma wiedzieć, że można wymagać od projektanta czegoś oryginalnego. Zatem wiedział i założył, że ten stary ma zniknąć w imię psudo nowoczesności. To po pierwsze.

Po drugie, już podczas pierwszej medialnej wizyty roboczej, tak zwanej pokazówki, nie zadał sobie trudu, by uczulić wykonawcę na tak drażliwy społecznie detal tej modernizacji. Przecież u Watychy to jakoś to będzie jest normą administracyjną.

Potem publicznie łgał na sesji, że pegaz i barany zostaną zachowane, ale już nie zrobił nic jako nadzorca i dobry gospodarz, by tego dopilnować dając wolną rękę Potoczakowi a ten zapewne odczytał to jako przyzwolenie na dewastację oryginalnego i wartościowego dzieła na elewacji. Może nikt nie zauważy i nie będzie się czepiał - zapewne pomyślał idąc swą krętą ścieżką ściemy, że niby wszystko jest pod kontrolą.

Teraz nawija makaron na uszy i traktuje nas jak idiotów, opowiadając, że nie udało się go zdjąć z elewacji bo to nie była plaskorzeźba tylko jakaś zaprawa. (kiedyś ten sam geniusz motał się semantycznie i znaczeniowo pomiędzy nielegalnie postawionym pomnikiem a obeliskiem, pamiętacie?). Zaprawa chyba z mąki, hahhaa. No ekspert na miarę naszych czasów i słynnego Misia. Taka sytuacja, kompromitacja.

Teraz jak widać pegaz połamał sobie nogi i skrzydła na urzędniczej bezduszności i wrodzonym cwaniactwie opartym na kłamstwie. Argumentacja też tego człowieka, wypowiadającego się na tematy, o których nie ma jakiegokolwiek pojęcia to też świadectwo jak nisko upadła kultura i przyzwoitość ludzi władzy. I jak dużo tracimy każdego dnia tolerując poczynania dyletantów.
Kicek18.03.2021, 15:28
Zniszczycie narodowi pamiątki historyczne i kulturalne a zginie on sam
Adolf Hitler

Mniej więcej takie samo podejście do kultury ma Stegowa, Watycha, Wojtaszek, Put i Bara. Co szkodziło zostawić Pegaza na elewacji. Zostawić w tej czarnej, grobowej okładzinie wnękę. Zasłonić szybą. Podświetlić. Cymes. No ale zamiast myśleć lepiej skuć młotem. Myślenie nie boli. Mamy nie tylko bezczynną ale i bezmyślną władzę.
Józef18.03.2021, 11:36
Została pamiątka Pegaza na zdjęciach i to jest wystarczające skoro nie dało się tego zachować ani przenieść .
cba18.03.2021, 11:25
Pan Slawosz powinien zaczac zbieracpodpisy pod odwolaniem tej władzy , ktora ma w czterech literach nasza spuscizne. Chętnie dolącze

Baca miescon ma rację. Lepiej gwara nie mowic, jak sie jej nie wypilo z mlekiem matki.
ALA18.03.2021, 08:15
Też myślałam że wytną pegaza razem z murem takie powiedzmy 3x3. Dziurę zabetonują. Zabezpieczą jakoś ten,,kloc" i znajdą dla niego nowe miejsce, może nawet na tej samej poremontowej ścianie ? Tak myślałam, ale cóż nie jestem murarzem. Tak duży byłby to koszt? Na prawdę ?
fan Joanny18.03.2021, 07:52
Joanna Iskrzyńska Steg kocha wstążki i disco polo. Co tam jakaś stara rzeźba? Młotek majzel i naprzód. No ale przy pomocy młotka i majzla powinno się podchodzić do kultury i sztuki?
wstyd i hańba18.03.2021, 07:15
Warto wspomnieć, że wyrzucona przez klan Stegowej była dyrektorka MOK Barbara Pachniowska przeprowadzając termomodernizację obiektu potrafiła ochronić symbol tej placówki i jakoś Pegaz przetrwał. Najazdu Hunów z watahy już nie, bo Nowy Targ od sześciu lat stał się akulturalną stolicą Podhala i krainą bezmyślności.
miasto bez skrzydeł18.03.2021, 07:10
Panie burmistrzu Grzegorzu Watycha niech pan wreszcie dojrzeje i przestanie się kompromitować. Prawda jest taka, że chociażby ta płaskorzeźba była wykonana z waty, a przetrwała w świetnym stanie prawie pół wieku to pana psim obowiązkiem jako gospodarza miasta było ją zabezpieczyć o ochronić przed dewastacją. Jeżeli pan tego nie wykonał, to nie nadaje się pan na pełnione stanowisko i nigdy nie może pan pełnić tak odpowiedzialnej funkcji publicznej. To właśnie lipa i bezduszność pana dyskwalifikuje. A Pegaza w nowej formie może pan sobie wymalować na elewacji swojego domu lub w gabinecie równie nieudacznego dyrektora Bary.
Baca miescon17.03.2021, 21:25
Naucz się pierwsze dobrze mówić gwarą bo się kompromitujesz .A tak poza tym to z jakiego góralskiego rodu jesteś.
też w kur w i ony17.03.2021, 20:51
Czy MOK nie jest finansowany z dotacji na rewitalizację miasta ?
Za takie akty wandalizmu wobec naszej spuścizny kulturalnej powinno się odebrać te pieniądze . A ten kto podjął takie decyzje ma przywrócić i naprawić szkody . Może zatrudniony w urzędzie twórca podejmie się tego w czynie społecznym .Taki konserwator hobbysta.
Celem rewitalizacji jest ożywienie i odnowienie .
A w pojęciu tych ....zniszczenie w celu zwiększenia dynamiki .
baran17.03.2021, 20:29
Typowe dla Podhala, to jak wynająć skuter turyście i pozwolić rozjeżdżać ojcowiznę.
miasteczkowy17.03.2021, 19:32
To, że Pan ma rację w kwestii Pegaza to fakt, natomiast język jakim się Pan posługuje to już inna kwestia. To chyba miastowa wersja góralskiego. Nie bardzo wiem w jakim celu to pajacowanie.
Polskom rzondzą barany17.03.2021, 19:03
dobrze godo polać mu HEJ
@17.03.2021, 18:36
Sławosz, powiedziałeś wszystko co myśli o obecnych władzach miasta wielu ludzi związanych z kulturą. Dla vice burmistrzów historia i kultura tego miasta to abstrakcja zupełna bo nie są z tąd i nie wiedzą kim był Wacław Czubernat a nawet nie mają w sobie potrzeby żeby się tym zainteresować. Kompletna ignorancja i buta. Żałuję bo dopuki nie dobrali się do Moku to kultura w NT miała się całkiem dobrze.
Obserwator17.03.2021, 18:26
to prawda...zostały tylko barany i nawet wiemy gdzie.. a Panu Burmistrzowi za te lata beznadziei, już dziękujemy miało być dobrze a wyszło jak zwykle
problem17.03.2021, 18:18
@Dobromir - a to jakiś nowy poziom intelektualny i etyczny, który próbujesz przemycić? No w sam raz dla równych takiemu myśleniu troglodytów. Są jednak poza tą ekwilibrystyką bełkotu, godną zwolenników kwaśnych jabłek, zwykła przyzwoitość i szacunek do piękna, którego zapewniam Cię nie jest w stanie ocenić żaden prokurator. I to jest właśnie Twój problem i Twoich znajomych, dla których nie ma znaczenia czy będzie to ten Pegaz, czy inny i czy prosty budowlaniec, albo prosty dyletant burmistrz, albo jakiś inny ograniczony urzędnik, mogli oceniać wartość dzieł artystycznych i dóbr kultury, które nas otaczają, i które świadczą o naszej kondycji intelektualnej. Swoim wpisem zostawiłeś ślad tego samego majzla, który zdewastował w literze skandalicznej decyzji władz miasta unikatowe świadectwo, że kiedyś w Nowym Targu ludzie zamiast butów używali do myślenia głowy.
Rufio17.03.2021, 17:36
Sławosz ma rację. Ekipa burmistrza nie ma żadnej orientacji w sprawach kultury. Wykonawca poszedł na łatwiznę, bo pewnie też sobie myślał, że nie o dzieło artysty chodzi tylko jakieś "bazgroły" bez znaczenia. No ale inwestor powinien go uświadomić. Kto tam w urzędzie odpowiada za kulturę ? a za inwestycje ? i nikt nie zwrócił uwagi, że pegaz moze być uszkodzony albo zniszczony ? nikt nie wiedział że to dzieło pana Czubernata, a może wiedzieli i mieli to w ... Jakby nie było, to wystawia tym urzędnikom fatalną opinię.
A jeśli chodzi o przenoszenie - to sądzę że da się zrobić, a gadanie że nie ma możliwosci to wykręt ignorantów. Niedawno, bo w 2019 przenoszono całą ścianę z freskiem Nowosielskiego, w warszawskiej cerkwi na Woli. Fresk, czyli tynk z całym murem dało sie wyjąć, przenieść, zrobić konserwację i postawić w nowym miejscu. Tylko troche mniejszy od Pegaza, ale wewnątrz budynku. I nie kosztowało to milionów. To co, u nas by sie nie dało, przy znacznie lepszych warunkach ? Tylko tam był ktoś świadomy, że trzeba zachować dzieło artysty, nawet jeżeli to kosztuje. I komuś się chciało poszukać możliwości i wykonawcy.
tola17.03.2021, 17:34
Pomysłowy Dobromirze, świetny pomysł ale nie tylko ty na to wpadłeś.
jam to17.03.2021, 16:20
Popieram!!! Pegaz ma zostać na swoim miejscu!
roztropek17.03.2021, 16:16
-Pegaza, ze względów technicznych, nie dało się ściągnąć. To był tynk - mówił podczas konferencji prasowej szef firmy budowlanej Stanisław Potoczak, zapewniając, że nowy Pegaz będzie się podobał.

- Wszyscy traktują to, jakby to była płaskorzeźba, lecz wizerunek ten był wykonany na zaprawie zarzuconej na ścianę. Nie dało się go zdjąć - podkreślił burmistrz. - Pegaz wróci jednak na ścianę, nowy, w nowej odsłonie, odświeżony, dynamiczny.

Przecież to się w głowie nie mieści. Poziom ignorancji sięga księżyca. Dlaczego prokuratura się tym jeszcze nie zajęła? Skandal!
Dobromir17.03.2021, 15:03
Ej Ty mądralo od referendum .
Zgłoś zniszczenie płaskorzeźby do prokuratury
Zobaczymy wtedy kto ma znajomości w sądach i jakie biuro prawne jest najlepsze .
avivat17.03.2021, 14:43
Super wypowiedź podsumowująca tzw. działalność Watychy i spółki, a przede wszystkim pani v-ce! Uderzenie w samo sedno sprawy!
Zenkova fanka17.03.2021, 14:43
Bravo Słavosz,powiedziałeś to tak dosadnie że każda miernota to zrozumie a jak nie to trzeba jeszcze przetłumaczyć.
pan majzel17.03.2021, 14:40
Zdaje się to już koniec epoki nieudacznictwa Watychy.
Odkuł nasze lokalne dobro narodowe a teraz my go odkujemy z fotela burmistrza przyklejonego zapewne tajemniczą zaprawą partactwa, kłamstwa i pogardy.
mądry i skromny17.03.2021, 14:29
A mnie tego Pegaza po prostu szkoda- i [jak pisał Andrzej Sikorowski] nie tęsknota to za komuną, ale tęsknota to za młodością...- że się go nie dało jakoś wkomponować w tą nowoczesność.
styropian17.03.2021, 14:10
na wszystko najlepszy styropian..nawet ojcowie założyciele III RP to wiedzą w końcu spali na nim i dzisiaj mają wysokie emerytury za walke z II RP ..
ZenekM17.03.2021, 14:06
@świrek
Jaki on znany.

To jakiś 'wiejski' prostak, sam widzisz że jego język jest tak prosty jak piosenki Disco Polo na które psioczy. To taki góralski 'zenek'.

Pitoń przy nim to arystokracja. Celebrytowania mu sie zachciało :)
rzezbiazD317.03.2021, 13:57
Co to za pajac ten z filmiku co robi z siebie wielkiego gorala.

Natępny pitoni głupoty.

Co za chałtura
wandale17.03.2021, 13:56
Powaliło was burmistrze- nowy w dynamicznej formie ?!
To dzieło żyjącego jeszcze Marka Medweckiego który wraz z Wackiem Czubernatem rzeźbili również barany .Są prawa autorskie i MOKu i rzeźb .
Macie je gdzieś .Narysujcie też nowe w dynamicznej formie obrazy Matejki czy Guernicę Picassa ?
Zniszczyliście choć o to proszono żeby je zachować, dzieło sztuki na miarę Banksego w Nowym Targu .
baciok@17.03.2021, 13:29
Do wszystkich fanów discopolo w kulturze, fanów zniszczenia płaskorzeźby proponuje sie spytać w Gminie Poronin jak uratowano freski Władysława Trebuni -Tutki w Suchem .
Da się .
Da
Tu niestety filozofia; chłop z młotem, potem dwa chłopy na 2 dniówki, troche gipsu i bedzie git
mieszkaniec17.03.2021, 13:20
taka wizytówka Nowego Targu, wstyd panie Watycha !!!!!!!!
***** *******17.03.2021, 13:10
Brawo Sławosz! Mam nadzieję, że teraz całe środowisko kultury właściwie zareaguje i zażąda odwołania ludzi odpowiedzialnych za brak nadzoru nad wykonawcą i przystąpi do referendum przeciwko Watysze i ekipie grabarzy tego miasta.
UBOLEWAM17.03.2021, 13:01
Brawo,brawo,brawo!!! Nic dodać, nic ująć. Piękny język gwarą podany, czysty i nieskazitelny. Dobitnie naszpikowany istotą i kwintesencją sprawy i problemu. Coś znika bezpowrotnie, sztuka, zabytek, dzieło sztuki ale tylko nieliczni odczuwają ogromną pustkę i stratę. Smog, smród, brud, nijakość i resztka prawdziwych estetów. Ten MOK to będzie kicz na smietnisku.
Bartek17.03.2021, 12:39
@ DżejDżejOkocza nie znasz się to się nie wypowiadaj. Za mały jesteś. posłuchaj sobie Boys i przypnij wstążkę do tiszerta
tak to jest17.03.2021, 12:32
No tak barany pozostały!!!
Mieszkańcy Kulturalnej Stolicy Podhala17.03.2021, 12:29
watycha (celowo z małej litery) jesteś zwykłym zbrodniarzem kultury. Jeśli masz choć odrobinę przyzwoitości to sam zrezygnuj zanim cię odwołamy
88817.03.2021, 12:18
@baciok
Jak by tak zrobili jak ty piszesz to byś miał wąty że tyle kasy na to idzie.Po za tym to jak nie wiecie co to jest zarzucany tynk to się nie odzywajcie,tego się niczym nie da ściągnąć, żadną techniką.
niszczyciel17.03.2021, 12:17
Gdzie były Pustówki, dwaj bracia, podobno Kulturalni? Jeden nadzoruje budowę. Ale ignoranci i tchórze
nK17.03.2021, 12:13
Można, ale nie wszystkim. Tak to już bywa. Ktoś kiedyś napisał że to gazeta kościelna i może dlatego nie wolno.

Amen. Moderator.
egzo17.03.2021, 12:11
Panie Bara jest Pan niszczycielem
DżejDżejOkocza17.03.2021, 12:10
Braciok czy ty się nie zamieniłeś z częścią ciała na głowy? Techniki ściągania całych płaskorzeźb? A co to Matejko albo Da Vinci żeby inwestować miliony w coś co nie jest warte 10k? Później byś pisał na forum ile to miasto zapłaciło za remont.
jo17.03.2021, 12:08
Skończ Waść wstydu oszczędź.
Hm...17.03.2021, 11:57
Bo niektórzy lubią wymieniać stare na nowe....antyki,zabytki, pamiątki czy ludzi...
świrek17.03.2021, 11:53
@888
Znany artysta może wszystko.
Złoty Człowiek17.03.2021, 11:52
Niestety Panie Sławoszu, nadejszła era Wybitnych Fachowców i Złotych Człowieków. Do tego jeszcze era wybitnych budowlańców woloj a buduj co to jezdzom Mercedesem limuzynom , no ba jako. Bedom się p***ć z jakimś starym tynkiem? Przecież teraz będzie taki ładny - sztuczny i błyszczący.
Będzie ich jeszcze więcej , tych złotych i zadufanych - niestety.
baciok@17.03.2021, 11:49
Dodam jeszcze raz mój komentarz który był w poprzednim artykule na ten temat
Teraz sa takie techniki ściagania całych płaskorzeźb, wycinania całych dzieł tego typu tak że opowiadanie banialuk ze się nie da jest nieprawdą.
Tylko trzeba niestety chcieć!!!!!!!! i wyłożyć kasę.
A tak prosto i tanio.
Weźmie sie młoty i ro........li ( tu wulgaryzm).
Weżmie sie gipsu , 2 dniówki i sie zrobi nowe
To jest dopiero filozofia i myślenie
Galt17.03.2021, 11:48
Grzegorz Watycha nic stworzy nie potrafi i jeszcze niszczy działa innych. Banda nieudaczników rządzi tym miastem.
El barbero de Sevilla17.03.2021, 11:44
Sama prawda i do tego pięknie podana :)
Jolka17.03.2021, 11:43
Panie Sławosz czepiasz sie a teraz pani Joanna bedzie miala miejsce na wieszanie swoich wstazek a ten pegaz to juz stary byl ...a tak na serio to ta ekipa niech juz odejdzie bo tyle szkody co oni zrobili w tym miescie to jeszcze nie bylo .
Wieksze taczki i wywiezc cala trojce .
88817.03.2021, 11:32
A to w artykule można używać brzydkich słów a w komentarzach nie???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl