26.03.2021, 11:27 | czytano: 4449

Rządowe dotacje dla podhalańskich gmin. Pieniądze na drogi, kanalizacje i największe inwestycje sportowe oraz kulturalne

zdj. ilustracyjne
Jak już informowaliśmy, do Małopolski trafi blisko 300 mln złotych. Otrzymają je 82 gminy górskie. Wśród beneficjantów są gminy z Podhala. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma m. in. nowotarski MOK, Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej, targowisko w Krościenku, lodowisko w Lipnicy Wielkiej, czy oczyszczalnia ścieków w Trutem.
Gmina Czarny Dunajec otrzyma ponad 4 mln zł na "kompleksowy rozwój infrastruktury turystycznej poprzez wybudowanie platformy widokowej na szczycie wzgórza Bachledówka, odrestaurowanie zabytkowej stacji PKP w Czarnym Dunajcu zlokalizowanej przy transgranicznym szlaku rowerowym wokół Tatr, budowę ok. 2 km szlaku rowerowego jako kontynuacja budowy tras rowerowych w gminie".
Gmina Jabłonka - także ponad 4 mln na przebudowę drogi gminnej publicznej i drogi gminnej wewnętrznej z przeznaczeniem na szlak turystyczny Jabłonka - Chyżne.

Krościenko nad Dunajcem - kwota ponad 2,5 mln zł na zagospodarowanie terenu na ogólnodostępną strefę rekreacyjną wraz z małą architekturą (chodniki, plac rekreacyjny, plac zabaw dla dzieci, uregulowanie głębokości sadzawki, nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej). Drugie zadanie to budowa regionalnego targowiska i zagospodarowanie terenów gminnych na miejsca handlowe wraz z niezbędną infrastrukturą turystyczną (zakres prac to:budowa 2 budynków handlowo-usługowych z zapleczem sanitarnym, mała architektura, miejsca postojowe, przebudowa dróg przylegających).

Gmina Lipnica Wielka - 947,7 tys. zł na kontynuację budowy ścieżek rowerowych łączących już istniejące odcinki, biegnących u podnóża Babiej Góry.

Gmina Łapsze Niżne - blisko 3 mln zł na lodowisko. Gmina posiada boisko sportowe o nawierzchni multi-sportowej z zabudowanym systemem chłodniczym, które również jest przeznaczone na funkcję lodowiska. "Inwestycja będzie w pełni wykorzystana, dzięki doposażeniu lodowiska w agregat, bandy, rolbę oraz wyposażenie wypożyczalni łyżew" - czytamy w uzasadnieniu. Do tego - ścianka wspinaczkowa wewnętrzna oraz zewnętrzna z kompleksowym wyposażeniem, zakup tylnej frezy z przystawkami do tworzenia śladu do narciarstwa biegowego wraz z niezbędnym osprzętem oraz zakup sprzętu rekreacyjnego – ok. 75 kompletów nart biegowych do wypożyczalni, zakup samochodu komunalnego do obsługi ruchu turystycznego, dostosowanego do wykonywania prac, przewożenia sprzętu przy utrzymaniu porządku na trasach rowerowych, placach rekreacyjnych, siłowniach zewnętrznych oraz innych obiektach ogólnodostępnych, przebudowa nawierzchni ogólnodostępnego boiska sportowego w miejscowości Niedzica na nawierzchnię ze sztuczną murawą oraz wykonanie niezbędnych prac towarzyszących.

Gmina Czorsztyn - za 3,5 mln zł wykonana zostanie przebudowa dróg, chodników, parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą - polegająca na przebudowie ich parametrów technicznych. Powstanie też strefa rekreacyjno-sportowa w Czorsztynie, w skład której będą wchodzić: boisko wielofunkcyjne, strefa do ćwiczeń, plac zabaw, tor rowerowy typu pumptrack, układ komunikacyjny, urządzenie małej architektury, oświetlenie terenu. Kolejne zadanie to budowa odpowiednio oznakowanych przejść dla pieszych, obniżenie krawężników przed wejściem na jezdnię. utworzenie miejsc postojowych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, montaż tablic w języku Braill'a oraz drogowskazów w języku obrazkowym.

Miasto Nowy Targ wnioskowało o 8 mln zł i tyle dostanie. Przedmiotem projektu jest przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Inwestycja obejmuje roboty murowe, izolacyjne, elewacyjne i konstrukcyjne wraz z wyposażeniem. "Zmodernizowany obiekt kultury regionalnej przez cały rok będzie w stanie przedstawić ciekawą oraz zróżnicowaną ofertę dla 5 milionów turystów odwiedzających region" - argumentowano w złożonym wniosku.

Gmina Nowy Targ - 8 mln zł na rozbudowę drogi gminnej w miejscowości Waksmund (przebudowa drogi z naw. szutrowej na naw. bitumiczną), rozbudowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Trute (budowa nowego reaktora 450m3/d, prace remontowe, wymiana szaf ster., wymiana wyposaż.), przebudowę budynku na obiekt hotelowy przy Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej wraz z budową toru do narciarstwa biegowego (roboty budowlane, budowla sztucznego toru).

Gmina Ochotnica Dolna - otrzyma 3,3 mln zł. Projekt będzie polegał na budowie, rozbudowie, przebudowie lub modernizacji ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej m. in. szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, turystyki zimowej, ścieżek edukacyjnych, miejsc pamięci, małej architektury, punktów widokowych, placów, parkingów, infrastruktury komunalnej i innych atrakcji turystycznych wraz z zakupem niezbędnego oprogramowania, sprzętu i wyposażenia związanego z usługami turystycznymi i informacją turystyczną w Gminie Ochotnica Dolna.

Raba Wyżna za ponad 4 mln zł wybuduje sieć kanalizacji sanitarnej o długości ok. 6 km w miejscowości Rokiciny Podhalańskie.

Rabka-Zdrój dostanie prawie 5 mln zł. Planowana jest realizacja inwestycji polegającej na rewitalizacji Rynku w Rabce-Zdroju wraz z dojazdem i placem przy Parku Rozrywki Rabkoland oraz utworzenie strefy aktywności połączonej z Rynkiem ścieżką rowerową. W ramach robót na Rynku planowane jest wykonanie nawierzchni, odwodnienia, monitoringu, zagospodarowania zielenią oraz montaż elementów małej architektury. Nowo-powstała strefa aktywności zostanie wyposażona w tor saneczkowy całoroczny. W zakres budowy toru saneczkowego wchodzi: budowa rynny zjazdowej wyłożonej rynny igielitem, przyłącz wody, przyłącz energetyczny, instalacja wewnętrzna wody, instalacja wewnętrzna energii elektrycznej oraz budowę schodów terenowych.

Gmina Spytkowice - 672 tys. zł przeznaczy na budowę trasy rowerowo- spacerowej biegnącej po drogach gminnych. Trasa o długości ok. 2 km wykonana będzie częściowo z nawierzchni bitumicznej, częściowo z nawierzchni z kruszywa naturalnego, biegnąca powyżej zabudowań mieszkalnych. Trasa prowadzi koło obelisku, po wzniesieniach z których rozpościera się widok na całą okolice. Trasa powyższa ma możliwość rozbudowy ponieważ ciąg dróg oraz topografia miejscowości pozwala na dołączanie kolejnych odcinków biegnących wśród pól z dala od zgiełku i zabudowań mieszkalnych.
Gmina Szaflary za ponad 3,7 mln przeprowadzi przebudowę zabytkowej wikarówki na pracownię tradycji i dziedzictwa. Zbuduje dwa boiska wielofunkcyjne, rozbuduje Szkołę Podstawową w Szaflarach o wielofunkcyjną halę sportową i nowe lokale dla Biblioteki oraz Centrum Kultury, Promocji i Turystyki.

Gmina Szczawnica otrzyma ponad 1,1 mln na podniesienie walorów architektonicznych połączenia ul. Szalaya z uzdrowiskową częścią miasta, przebudowę schodów od ul. Szalaya do ul. Jana Wiktora wraz z deptakiem do kościoła poprzez zastosowanie nowych rozwiązań materiałowych, zieleni, miejsc odpoczynku, oświetlenia, poprawę jakości przestrzeni głównego placu Uzdrowiska - przebudowę fontanny, stworzenie miejsc odpoczynku wokół fontanny, budowę nowych chodników na ul. Połoniny i Św. Krzyża oraz rozbudowa ciągów jezdnych. Powstanie także nowy punkt widokowy i przebudowany będzie ciąg pieszo-jezdny prowadzący na ul. Bereśnik.

Gmina Biały Dunajec - za ok. 1,5 mln zbuduje drogę wewnętrzną wraz ze ścieżką rowerową w miejscowości Biały Dunajec. Inwestycja dotyczy zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Biały Dunajec do Szkoły Podstawowej nr 1. Będzie obejmować: wykonanie drogi, ciągów rowerowo-rolkowych, zagospodarowania terenów zielonych i rekreacyjnych, oświetlenia, miejsc postojowych dla rowerów oraz stosownego oznakowania terenu.

Bukowina Tatrzańska otrzyma ponad 3,5 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z odgałęzieniami sieciowymi w miejscowości Białka Tatrzańska w rejonie ul. Grapa, Pod Grapą i Środkowej z budową drogi Nowa Biała - Białka oraz oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi powiatowej Gronków–Bukowina Tatrzańska i wzdłuż drogi gminnej Bukowina Wierch Spiski.

Gmina Kościelisko za ponad 3 mln zł przebuduje drogi gminne: Salamandra, Droga Dworska i Zagrody Witowskie, Roztoki. Powstaną nowe chodniki i oświetlenie uliczne. Zadanie zakłada przebudowę ponad 5 km dróg, budowę 1,5 km chodników oraz 1,5 km oświetlenia ulicznego. Kolejne zadanie to adaptacja niezabudowanej przestrzeni w budynku Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku na potrzeby sali wystawienniczo-koncertowej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.

Gmina Poronin - ok. 1,8 mln na modernizację i budowę oświetlenia ulicznego wykorzystującego technologię LED wraz z elementami iluminacji świątecznej na terenie całej Gminy Poronin. Przedmiotem inwestycji jest także modernizacja drogi i utworzenie kulturowego szlaku turystycznego w sołectwie Stasikówka. Realizacja będzie polegać na utwardzeniu drogi o długości ok. 3 km oraz montaż elementów małej architektury nawiązującej do tradycyjnego rolnictwa góralskiego typu: ławki, panele infor., elementy placu zabaw, rzeźby z metaloplastyki i innych materiałów, oświetlenie solarne.

Zakopane swoje 8 mln zł wykorzysta na budowę skrzyżowania typu rondo w miejscu istniejącego kolizyjnego skrzyżowania ulic Chałubińskiego, Zamoyskiego, Koziniec, Zwierzyniecka oraz przebudowę ulic Za Strugiem i Kasprusie. Inwestycje obejmują budowę pełnej infrastruktury drogowej - przebudowę dróg gminnych oraz budowę chodników wraz z energooszczędnym oświetleniem. Inne zadanie to budowa wiaty nad peronami dworca autokarowego komunikacji dalekobieżnej, która stanowić będzie niezbędne uzupełnienie Centrum Komunikacji kolejowej i autobusowej w Zakopanem.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny28.03.2021, 18:08
To Ty pisałeś o długu publicznym bo informacje o nim najłatwiej znaleźć w necie i bezmyślnie przepisać. Dla mnie państwo- którego aktywa przekraczają pasywa jest państwem bez długu- tak jak Chiny czy Rosja. Weź powiedz Chińczykom którzy wykupują całe państwa afrykańskie że mają dług publiczny- to zrobią wielkie oczy i spytają-co k...wa? [oczywiście po chińsku].
SAMORZĄDY PRZEKUPIONE PRZEZ RZĄD?!?!28.03.2021, 17:26
Jako obywatel i SUWEREN rozumiem z tego, że samorządy zostały kupione. Dostana kasę, to będą milczeć, przymykając oczy na kolejne bezprawne i niekonstytucyjne zagrywki rządu, łącznie z odbieraniem ludziom ich godności i majątków
Bąk28.03.2021, 15:42
Łapkami to możesz najwyżej machać płodząc te herezje. Pisaliśmy o długu publicznym i ten dług Chiny posiadają ogromny. Ty zmieniasz temat nie mogąc znaleźć merytorycznych odpowiedzi - pierw wytykając, że dług publiczny wymieniam tylko wśród państw Unii, potem, że są państwa niezadłużone choć ich nie ma i co też i ja ci wytknąłem. To teraz znowu zmieniasz swoje pisząc o nadwyżce (jak się domyślam chodzi ci o budżetową mimo, że ty używasz terminu finansowej - cóż to? )- ale wybaczam kolejne błędy. Można mieć olbrzymią nadwyżkę budżetową, ale nie ma to nic wspólnego z długiem publicznym. Tak samo jak nie mają twoje odpowiedzi nic wspólnego z moimi postami. Dlatego wybacz, ale mi już wystarczy punktowania cie i udowadniania, że czarne jest czarne. Miłego klikania ;)
mądry i skromny28.03.2021, 14:38
Widzę że musisz jeszcze raz dostać po łapkach. Chińska gospodarka [czyli przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe i wadze lokalne] są zadłużone w ....Ludowym Banku Chin- takim ichniejszym Banku Centralnym. Tylko że ich bank nie drukuje pieniędzy jak nasze, ale ma realne pieniądze [np. w 2019 było to 3,2bln.dol. USA]. Bank ten czyli Chiny oficjalnie posiada papiery dłużne 152 państw na sumę 5 bil. dol. USA doliczając do tego inwestycje i bezpośrednie pożyczki to całkowite roszczenia finansowe Chin za granicą wynoszą ponad 8 procent światowego PKB. Prawdziwa wielkość tych inwestycji jest trudna do oszacowania- ale fakt że rządy takich państw jak Pakistan, Kirgistan, Sri Lanka, państw afrykańskich nie licząc, zwróciły się z prośbą o możliwość opóźnienia terminu spłaty rat kredytów- sugeruje że są dużo większe. Nieźle jak na bankruta.
Bąk28.03.2021, 11:48
mądry i skromny@
Co ty piszesz?? Kto jest ignorantem? Chiny mają nadwyżki finansowe ?? Dawno nikt mnie tak nie rozbawil. Ok zejdę dla ciebie z poziomu podstawówki do poziomu przedszkola. Otóż wymienione przez ciebie Chiny to jeden z najbardziej zadłużonych krajów świata. Ich zadłużenie opiera się na olbrzymich kredytach zaciąganych przez ichniejsza gospodarkę. Zadłużenie Państwa Środka sięgnęło w 2020r. 335% względem PKB i było o 35% wyższe niż w 2019 roku! Rosja też posiada deficyt budżetowy który również wzrósł do okolo 19% w 2020r. Cóż z małą ironia mogę połączyć nicki dwóch userow, którzy próbują mi udowodnić swe rację "mądry i skromny - bez komentarza" ;) pasuje jak ulał
fred28.03.2021, 09:30
A może by tak w Lipnicy trochę pracowników zwolnić,bo im ciasno w tej gminie,jest ich tam wiecej niz w Gminie Jabłonka. Pozdrawiam wójta z Lipnicy ze nic nie robi dla gminy tylko więcej zadłuza gmine.
mądry i skromny28.03.2021, 06:28
Tak, bo postawiłeś taką tezę, że obrona jej była tak łatwa, jak udowodnienie że masło jest maślane. Ale wykazałeś się przy tym taką ignorancją, że nie sprawiło mi większej trudności udowodnienie że nie masz racji- bo są państwa niezadłużone np. Rosja- typowe bogate państwo biednych ludzi, w przeciwieństwie do np. Włoch biednego państwa bogatych ludzi. Oprócz tego Chiny mają ogromne nadwyżki finansowe, kraje półwyspu Arabskiego- są to na ogół państwa autorytarne. Demokracje z reguły są zadłużone co mnie trochę niepokoi.
Bąk27.03.2021, 23:17
Mądry i skromny człowieku, skoro łapiesz za słówka to niech będzie - stawiam, że nie ma kraju na świecie , który nie ma długu publicznego. A jeżeli jest to jego obywatele spią na złożach ropy naftowej bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Jak pisałem pracę z tej tematyki to takim krajem bez długu była Libia, ale to przez różne czynniki i nie koniecznie Ty czy ja chcielibyśmy nawet na tamten czas tam żyć. Dziś chyba takiego kraju nie ma. Co do reszty twego wpisu to już zbyt zaczynamy odbiegać od powodu całej tej dyskusji. I akurat podane przez Ciebie Rosja i Chiny to też nie najlepsze przykłady bo w Chinach z uwagi na politykę jednego dziecka już zaczyna się liczenie, kto będzie w niedalekiej przyszłości na emerytury Chińczyków robił ( przypominam na dwóch dorosłych - jedno dziecko, czyli sumarycznie na dwóch przyszłych emerytów jedna osoba w wieku produkcyjnym), Rosja natomiast przy obecnej kondycji gospodarczej ledwo dźwiga własny system emerytalny. Gdyby pozbawienie niepodległości było takie proste jak zakładasz to bez rozlewu krwi nie byłoby dziś np. takiej Ukrainy... Ale jak rzeklem - zboczyliśmy z tematu. Na Boga ja pisałem o tym, że to rząd danego kraju decyduje na co przeznacza środki z budżetu Państwa!! Czy to jest rząd PIS PO AWS czy inne to oni zadecydują,a nie obywatel który ich wybiera, nie osoba marudząca coś na forum portalu internetowego. A mnie tu wciągnięto w debaty o długu publicznym,500+, wykształceniu, zaradności życiowej, pytaniach do mego ojca o komunę i Bóg wie co jeszcze. Dość. Weekend jest. Z Bogiem
ewa27.03.2021, 20:27
W wielu gminach pieniądze przeznaczają na fanaberie i rzeczy delikatnie mówiąc mało potrzebne, no może z wyjątkiem Raby Wyżnej i Czorsztyna.Ale wszystkich pobiła Gmina Spytkowice, na drogach gminnych dziura na dziurze, brak chodników, oświetlenia ale postanowiono wybudować ścieżkę rowerową.Jak już ten turysta dotrze szlakiem dziur ,połamie resory to przejedzie się ścieżką rowerową.Brawo!
mądry i skromny27.03.2021, 17:40
A więc już nie wszyscy- tylko wszyscy w UE- zaczynasz łapać problem? Więc państwo żeby Ci wypłacić mundurową emeryturę musi wyemitować papiery dłużne które mogą kupić Chińczycy, Rosjanie i cholera wie kto jeszcze-pomyślałeś co będzie kiedy zabraknie pieniędzy na wykupienie tych obligacji? Co się wtedy stanie z naszą niepodległością?
Bąk27.03.2021, 13:52
Mądry i skromny człowieku zatem wiedz, że tak - jeżeli mówimy o długu publicznym to oczywiście , że wszyscy w UE są zadłużeni. Zakładam, że rozumiesz czym jest dług publiczny, skąd się bierze, co ma na to wpływ i jaki winien być jego procentowy stosunek do PKB. Zatem podam tylko parę przykładów i celowo pominę tu Grecję.
1. Włochy - dług publiczny 2,44bln E w stosunku do ich PKB to ponad 130%! Ale to praworządny kraj UE.
2. Belgia dług publiczny to 481mld E przy PKB 459mld E
3. Węgry dług publiczny to 93mld E
4. Niemcy dług publiczny 2,09 biliona Euro przy ich PKB 3,34 bln to daje nam stosunek długu do PKB na poziomie 61%
No i Polska z długiem publicznym w wysokości 241mld E w stosunku do PKB na poziomie prawie 500mld e PKB - procentowo to ponad 47%. Wszystkich podawać tu nie będę bo możesz sobie o tym sam poczytać.
Bierz pod uwagę że dlug liczony jest według metodyki unijnej i uwzględnia nie tylko budżet centralny, ale i finanse samorządów i wykupywane agendy. Jak widać wszędzie te długi są, a spłacać je będą oczywiscie obywatele tych państw. I jak widać Polska nie jest tu wyjątkiem i plasuje się niemal po środku stawki unijnej.
mądry i skromny27.03.2021, 04:49
Masz racje Bąku- mógłbyś nie odpisywać, problem w tym że z tego prawa nie korzystasz. Z Twojej pisaniny nic nie wynika i byłaby mi obojętna ale obrażasz innych komentujących a tego nienawidzę. Więc zadam Ci jedno kontrolne pytanie żeby się zorientować z jakiej klasy orłem mamy tu do czynienia, a potem odpowiem Ci na optymalnym dla Ciebie poziomie intelektualnym. Napisałeś- wszyscy się zadłużają- to skoro WSZYSCY się zadłużają, to od kogo pożyczają?
Bąk27.03.2021, 00:22
@bez komentarza
Jedno z nielicznych zdań w których masz rację to to, że niezbyt uważnie twe posty czytam...czemu odpowiedz sobie sama. Ale ty je na spokojnie przeczytaj bo zagotowałas się i ni ładu ni składu tam nie ma...Miałem też nie odpisywać , ale widzę jak cię cietrzewią moje posty więc jeszcze podraznie dziewczynkę :D piszesz o rzeczach o których nawet nie wspominałem, a które w twojej głowie się zrodziły. Jak żyje to jeszcze kredytu nie miałem. Co do 500plus to liczyć niewiasto umiem, uwierz mi. Ale nie uważam tych pieniędzy za swoje i dlatego co miesiąc lądują na kontach moich synów, którzy po osiągnięciu pełnoletności wydadzą je wedle własnej potrzeby. Co do zaradności to cóż. Młody chlop ze mnie ale pracować już bym nie musiał bo mundurowa emerytura i krypto w. utrzymałyby mnie i rodzinę ;) a mimo to nadal place ZUS robiąc to co lubię. Widzę również , że nie wytrzymujesz napięcia używając inwektywow typu popychadło. Schodząc do poziomu podstawówki, co dla ciebie uczyniłem, mimo wszystko powstrzymam się od podobnych osobistych wycieczek. Twierdzisz, że takich jak ty jest więcej. Tego ja absolutnie nie neguje. Ale póki co to mniejszość. I tak po raz kolejny ci powtórzę : w sprawach od których zaczęła się ta dyskusja NIC nie możesz. Nic :D
Dariusz26.03.2021, 21:27
PL@ na następnych wyborach naiwni zagłosują na konfederacje PiS bis bo jakoś trzeba przykryć to co narobili żeby nikt nie odpowiedział albo holownie czy innych nowych patriotów nie Polskich i dalej będzie się kręcić 2 dziurki popuszcza smycz a później od nowa,tu potrzeba nowej konstytucji i przede wszystkim 1 punkt to karanie urzędników 25 latami pozbawienia wolności za takie machlojki 2 punkt to wybory jawne żeby każdy mógł widzieć gdzie powędrował głos a nie jak teraz na karcie do głosowania stawiasz krzyżyk a resztę rodo a oni mogą sobie takich krzyżyków nadostawiać ile chcą i z wyborów na wybory jedni i Ci sami z korzyścią dla siebie a nie dla suwerena i dlatego mamy jak mamy 3 punkt w wyborach mogą startować tylko osoby z obywatelstwem polskim z lustracja do 3 pokolenia które nie są lewakami z wybujałym ego widzącym tylko czubek własnego nosa a nie jak teraz robią co chcą nikogo się o nic nie pytają tylko dzielą społeczeństwo a później się dziwią że jest nienawiść i patologie a ryba psuje się od głowy i przykład idzie z góry
PL26.03.2021, 20:40
Muszę was zmartwić to 8 baniek to wszystko jest mało. Wkrótce będziecie płakać bo następne pieniążki wpakują w ten luksusowy dom kultury. Samo to gdzie jest teraz biblioteka i ile kosztuje, to już szkoda gadać. Następnym razem myślcie przy wyborach na jakie towarzystwo głosujecie.
Bez komentarza26.03.2021, 18:37
Do bąk : D. No i widzisz? Nawet czytać nie potrafisz- jestem kobietą. Taki zaradny życiowo jesteś, że do tworzenia gospodarstwa domowego potrzebujesz drugiej osoby. Nie, nie wszyscy się zadłużają, tylko najbiedniejsi. I nie jest to ?mentalność ludzka?, a pewnej grupy społecznej - lecisz chłopie na kredytach taki bystry jesteś... tak socjale w innych krajach są, ale nie obciążają finansów publicznych, jak to jest u nas :D ( rycersko bierzesz 500 i nie wydajesz- No z twarzą trzeba z pyskówki wyjść- to jest dopiero skrajna durno...ta przy zaistniałej inflacji i skrajnie niskim oprocentowaniu bankowym, za niedługo wartość tej twojej kwotki, będzie nic nie warta. Pogrążasz się chłopcze na każdym kroku. A teraz meritum : na które czekałeś. Jesteś popychadłem ok, i sobie bądź, ale wiesz nie każdy :D. Nic nie można? Zapytaj tatusia co to był stan wojenny i jak ludzie obalali rządy. Nie było u nas od tej pory tak słabego rządu jak jest ten. U jakich grup zawodowych podupadli? U jakich grup społecznych??...np: ... nie napiszę bo byłoby to nawoływanie do pewnych działań. Tak, sama nie- tylko wiesz, są ludzie którzy myślą podobnie do mnie. Więc nie pleć bzdur, że się nie da, jak się nie ma wiedzy tak jak ty - to się nic nie da.
Bąk26.03.2021, 16:03
@bez komentarza
Hoho się upisał kolega. I kolejne wróżby z fusów obalamy : place ZUS, moja żona też płaci, tak jak i większość płaci i nic w tym nadzwyczajnego. Owszem pobieram swiadczenie 500+ ale go nie wydaje.Widzę, że już odpuściłes meritum sprawy o której piszemy - czyli, że nic od ciebie nie zależy, jeżeli mówimy o budżecie państwa. I dobrze , że to zrozumiałeś bo mi tylko o to chodziło, aby sprowadzić cię na ziemię. Teraz znowu rozpisujesz się o 500+, długu publiczym... Cóż, zasmucę Cię, ale odpowiednik naszego 500+ jest wypłacany w większości krajów UE. Tak w Niemczech, Austrii, Irlandii jak i w Estonii, Litwie i innych. W jednych jest większy w innych mniejszy. Trudno- wszyscy się zadłużą i wszystko upadnie. ;) Widać taka mentalność ludzka. Szkoda tylko, że nic w tym temacie zmienić nie możesz bo świat byś zmienił. Ale nie mozesz. I na tym ja kończę, a ty napinaj się dalej
Bez komentarza26.03.2021, 15:17
Do bąk: widać, że nie wiesz gdzie szukać i ok ja Ci nie pomogę= to odnośnie podniesionych u nas podatków na tle Europy.
Ty mi tu nie mydlij oczu biznesami, bo po Twojej pierwszej wypowiedzi o Tobie wiem wszystko. Nikt normalny nie mówi o kwocie na waciki i się nią podnieca, że nadal funkcjonuje- tylko ktoś dla kogo ma spore znaczenie finansowe- kto żyje w skrajnym ubóstwie, bo normalny człowiek wie ile dzieci kosztują i nie mówi o żenujących kwotach- bo się wstydzi. 2. Ty nawet nie wiesz, skąd te pieniądze pochodzą. Mówisz o zadłużaniu kraju dla 500 plus i się cieszysz twierdząc, że ciebie to nie obchodzi ( ile wynosi czy będzie wynosił) po zakończeniu panowania tegoż rządu dług publiczny. Rozumiem, że nie skalasz się pracą- obojętne ile wynoszą podatki, droższa żywność, prąd, paliwo- tobie jak napisałeś obojętne- czyli jesteś z tych co wyciągają rękę i tak uczysz swe pisklę, bo cię nie interesuje kto w przyszłości to będzie spłacać, 500 bierzesz, ale nie z myślą czy dziecku zostawisz dług publiczny, bo wiesz że twoje nie będzie płacić- na wzór i podobieństwo. Natomiast reszta, mamy sobie tym głowy nie zaplątać, bo trzeba zamieść temat pod dywan, lub wyjechać tym co się nie podoba i sugestie jak na wsi, że na pewno wygrają- aby jeden z drugim uwierzył w sugestię. Nie od dziś wiadomo czyni cuda. Zadanie domowe, skąd się biorą składki 500 plus, bo nie z długu- dług to Rydzyki i inni nam robią. Gdybyś płacił składki ZUS nie gadałbyś takich bredni.
To tych bzdur z tego postu się nie odnoszę, bo kłamiesz.
Ja uważam, że zamiast zabierać facetom, którzy pracują lub chcieliby mieć swoje rodziny 500 plus dla cwaniaków, którym nie chce się płacić alimentów. Każdemu, który nie płaci przymusowe roboty do póki nie odda wypracowanej kasy. Jego starzy utrzymywali, a on ma problem jeden z drugim?! I nie będzie problemów z 500 plusami, a od emerytur- wypracowanej kasy uczciwych ludzi niech się Twój rząd odczepi. Kolejne okrojenie -15% ...
Bąk26.03.2021, 14:28
@bez komentarza
Mylisz się co do mojego wykształcenia.Ja właśnie pisząc poprzedni komentarz miałem na myśli twe wypociny - dlatego pisałem na poziomie nawet nie zawodówki, a...podstawówki. Widać dotarło - i dobrze. Złożyłbym gratulacje za ogrom wiedzy na temat sytuacji wewnętrznej WSZYSTKICH krajów UE, ale z uwagi na fakt, że takowej wiedzy nie posiadasz,a tylko wypisujesz niczym nie poparte puste frazesy to takich gratulacji nie otrzymasz. Chyba, że jednak podasz jakieś źródło swych przypuszczeń ? Może moderator puści. I powtórzę , i podsumuję : jeżeli mówimy o decyzjach na szczeblu rządowym to nic nie możesz. Nic oprócz wylania swej frustracji na portalach internetowych. I się z tym pogódź. Odnosząc się do reszty twych przemyśleń to moje zarobki uważam za dobre i mimo podatków wystarcza mi i mojej rodzinie na wszystkie potrzeby i to w czasie pandemii, gdy część biznesu musiałem zawiesić. Ale nie płaczę po forach, że rząd moimi pieniędzmi źle dysponuje. Bo nie mam na to wpływu. A i nie mam ulubionej partii...więc i to przypuszczenie równe wróżenia z fusów.
Do przemyślenia26.03.2021, 14:23
Dość okradania Polaków i marnotrawienia pieniędzy z podatków.

Jak rząd PIS/PO będzie dalej tak rządził, jak do tej pory, to w trybie pilnym pieniądze będą potrzebne na psychiatrów dla naszych dzieci i wnuków.
Rząd do dymisji NATYCHMIAST26.03.2021, 14:19
Jako suwereni nie wyrażamy zgody na marnotrawienie naszych pieniędzy.
górol26.03.2021, 14:15
My nie chcemy w Białce oczyszczalni .Niech se wójt u siebie zrobi porządek
bez komentarza26.03.2021, 13:44
Do Bąk... poziom zawodówki, na pewno nie wyżej. Chłopie z trudem ten Twój dziecinny wywód przeczytałam. Podatki( pod każdą postacią) mają być adekwatne do zarobków, przychodów, inflacji itd, a to czy inna partia w pandemii podniosłaby tak samo? Jest niepoważną spekulacją...Dalsze Twe wywody są również bez sensu, a dlaczego my mamy się wyprowadzać i uważasz, że nikt nic nie może zmienić? To państwo PiS? To się możesz zdziwić jak to następnym razem Twoja ulubiona partia może wygrać. Drogi i remonty nie są najważniejsze w zaistniałej sytuacji, aby podnosić podatki. W żadnym państwie w UE podczas pandemii rządy tego nie uczyniły, tylko Twój.
Do Górol: to miej pretensje do rządu iż zawarł kiedyś międzynarodową umowę handlową i to działa również w drugą stronę. A że Polacy nie tacy obrotni, No to cóż? Podatkami trzeba nadrobić, (również słabą przez polityków złotówkę)
Górol26.03.2021, 13:10
Do jk
Jak kupujesz w biedronce to podatek wysyłasz za granicę to samo w lidlu i innych marketach to sponsorujesz zagranicę .Ale korzystasz z naszych podatków z naszych dróg szkół itp

Czasem lepiej się zastanowić a potem pluć .
Bąk26.03.2021, 13:07
Czytając komentarze dziwi i martwi ograniczenie w rozumowaniu i pojmowaniu spraw oczywistych przez przeciętnego Kowalskiego.
Otóż drodzy komentujący , tu nikt nie kwestionuje, że środki z budżetu Państwa są między innymi w dużej mierze(ale nie w całości) środkami z podatków. Tak jest w Polsce i tak jest w większości państw na świecie. Jak komuś się nie podoba - droga wolna, można min. się do Monako wyprowadzić. Jeżeli natomiast tu zamierzacie dalej żyć to zrozumcie i pogodzcie się z tym że będziecie te podatki płacić. Ich wysokość będzie zależeć od decydentów nie od was. Zrozumieli?? Kto tych decydentów wybiera??? Sejm,PIS,SLD,Sądy czy może wojsko?? Nie - wybierają tych decydentów obywatele tacy jak ja i wy. I obecnie wolą tych obywateli jest by Polską władała ta a nie inna partia. I tak obywatele na tą jedną partię głosują że wygrała już chyba 6 różnych wyborów pod rząd...zrozumieli? Dobrze to idziemy dalej. Skoro obywatele dają mandat władzy tej nie innej partii to ta a nie inna partia ustala podatki I ONA DECYDUJE ile i na co będzie przeznaczać. Czyli gdyby uznała że Nowy Targ g...no dostanie to tyle by dostał.Pieniadze idą z budżetu Państwa ale gdzie idą i w jakiej kwocie, decydują decydenci. Nie WY! Więc mimo, iż uważacie te środki za swoje własne to nie macie wpływu na co będą przekazywane. Nie macie i na razie mieć nie bedziecie. I prócz poplakania na necie i pójścia na następne wybory z wiarą , że Wislę kijem zawrócim : nic więcej nie możecie. Państwo Polskie miało gruchnac po dwóch latach wypłacania 500+, nie gruchnęło. Zadłużenie wzrasta? Uważam że za każdej partii by wzrastało. Ja się z tym pogodziłem i mam gdzieś politykę. Człowiek zdrowszy. A i mi się dobrze w tej Polsce żyje nawet jak muszę płacić podatki
thomport26.03.2021, 13:05
Jk23, napisz jeszcze że daleko za oceanem jest jakiś inny kontynent... news dnia..
Mmmm26.03.2021, 13:01
A w Łopusznej nadal szamba będą spuszczane do Łopuszanki, jak długo jeszcze? Kiedy Zarębki doczekają się kanalizacji?
Y26.03.2021, 12:54
Rząd nie ma swoich pieniędzy! ! Pieniądze są nasze które rząd tylko rozdziela, najwięcej korzystają pisowskie gminy
Jk2326.03.2021, 12:33
Przypominam, że to są nasze pieniądze. Rząd nic nie daje, bo nic nie ma. Wbrew obiegowej opinii, to nie są prywatne pieniądze Kaczyńskiego. Każdy kto kupuje chleb czy masło płaci podatek przecież.
p.26.03.2021, 12:05
Dają źle! nie dają też źle! Co za głupi naród.
baciok@26.03.2021, 11:49
W Nowym Tragu chyba bedzie Pegas ze złota.
Złoty ale skromny.
Dodrukuje sie pinondza , rozda,a pracująch Polaków grabi sie z oszczędności.
Ot ekonomiści z PiSu
szkodnik26.03.2021, 11:49
W Nowym Targu jak zwykle zamiast na pomoc dla mieszkańców na rozrywkę dają. U Watychy wszystko na odwrót. Albo pół miliona nagród dla urzedników albo kolejne 8 mln utopione w MOKu.
Powiedzcie prawde26.03.2021, 11:43
Drobna informacja: za to wszystko zapłacą podatnicy i pieniążki będą świeżo wydrukowane, ale to już pomineliśmy
Bez komentarza.26.03.2021, 11:37
Nie rządowe, bo rząd nie prowadzi działalności gospodarczej tylko publiczne- czyli nasze z naszych pieniędzy- kolejnych podatków i chorych cen podniesionych akurat w pandemii (ludzie na życie teraz nie mają, bo ani pracy przez pandemię, to ci jeszcze ceny na wszystkim podnieśli)- a przepraszam ta partia ma coś w nazwie sprawiedliwość... dziwna nazwa, ani nie pasuje... ni to przykleić, przyłatać- nie wychodzi....
afik26.03.2021, 11:29
kolejne 8 milionów na MOK, chyba będą pozłacane ściany i fotele :-/
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl