31.03.2021, 12:06 | czytano: 4683

Posłanka interweniuje w sprawie szpitali. "Czy oddział położniczy w Zakopanem zostanie zamknięty?"

zdj. Piotr Korczak
Jagna Marczułajtis-Walczak podjęła dwie interwencje. Jedna dotyczy oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem, druga - Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.
W piśmie do starosty tatrzańskiego Piotra Bąka oraz dyrektor Szpitala Powiatowego im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Reginy Tokarz - parlamentarzystka z Koalicji Obywatelskiej przypomina, iż "ponad 1,5 roku temu interweniowała w sprawie decyzji o zamknięciu oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Wtedy udało się szczęśliwie przywrócić jego działalność. Dzisiaj mieszkańcy po raz kolejny obawiają się, że pod przykrywką pandemii zostanie on ostatecznie zamknięty. Mieszkanki z Zakopanego i okolic będą musiały jeździć do szpitala oddalonego o 23 km w Nowym Targu. W tej sytuacji warto także wspomnieć, że oddział ginekologiczno-położniczy i neonantologii miesięcznie przyjmował średnio 60 pacjentek".
Posłanka - w trybie interwencji poselskiej - zwraca się do adresatów swojego pisma z pytaniami: "dlaczego akurat podjęto decyzję o zawieszeniu oddziału ginekologiczno-położniczego? Czy Państwo jako dyrekcja są w stanie zagwarantować ponowne otworzenie oddziału jak sytuacja z koronawirusem w regionie ustabilizuje się? Jaka obecna jest sytuacja kadrowa na oddziale ginekologiczno-położniczym?"

Pismo otrzymał także "do wiadomości" wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z kolei wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Grzegorz Fitas - dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II otrzymali następujące pismo: "W ostatnim czasie zwracają się do mnie przerażeni rodzice dzieci, którzy korzystają z opieki i pomocy oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W połowie marca Pan Dyrektor za zgodą władz województwa podjął decyzję o przenosinach oddziału w inne miejsce. Niestety niedostosowane do potrzeb małych pacjentów i ich rodzin. Zgodnie z posiadanymi informacjami 23 marca br. obiecali Państwo generalny remont nowych pomieszczeń, a dzisiaj oddział został przeniesiony do starych, zniszczonych pomieszczeń. Tym samym najbardziej chorym, przewlekle i niepełnosprawnym dzieciom i ich najbliższym odebrano możliwość korzystania z jednego z najnowocześniejszych oddziału, posiadającego warunki i wyposażenie o standardzie europejskim.

Tymczasem okazuje się dodatkowo, że po przenosinach oddział przeznaczony dla najmłodszych pacjentów będzie mieć nie jak dotychczas 30 łóżek, a jedynie 15. Jest to ogromna różnica. Ponadto na oddziale, który rocznie przyjmuje 1200-1400 pacjentów, w większości rzebywają dzieci z chorobami układu nerwowego, wymagającymi nie tylko leczniczej opieki, ale także ogromnej wrażliwości personelu medycznego oraz odpowiednich warunków otoczenia, by móc podjąć walkę z chorobą. Właśnie takie warunki spełniał oddział Pediatrii i Neurologii, na którym znajdowały się gabinety, izolatki, gabinety do diagnostyki (EEG, VEGG, USG) sale dla pacjentów (w których mamy mogły spać na łóżkach) , sensoryczny pokój zabaw, w którym rodzice mogli bawić się z dzieckiem nie przeszkadzając innym maluszkom w sali, czy też aneks kuchenny. Do każdej sali prowadzą również śluzy chroniące przed ewentualnymi infekcjami. A teraz im się to odbiera."
Tym razem pytania brzmią: dlaczego podjęto taką decyzję o przeniesieniu Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej w inne miejsce? Czy możliwe jest jednak odwołanie tej decyzji i powrót dzieci na swoje miejsce w dotychczasowym oddziale? Czy ewentualnie po ustaniu pandemii COVID-19 możliwy jest powrót? Jakie warunki teraz, po tej krzywdzącej decyzji dla małych pacjentów, będą miały dzieci przebywające podczas hospitalizacji?

Tę interwencję poselską Jagna Marczułajtis-Walczak przesłała także do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kulfon03.04.2021, 13:10
już kiedyś cytowałem znamienne słowa ,,mniej niż zero" czerwonego członka systemu totalitarnego które w pełni są równoznaczne z tym co reprezentuje na tym forum znakomity wykształciuch,alfa i omega w każdym temacie itd,szkoda czasu na takie coś nicość.
P.S. Wacuś został sprawiedliwie rozliczony,dostał to na co zasłużył a co z Twoimi ,,idolami",doczekamy się tego samego?
mądry i skromny03.04.2021, 10:19
No i widzisz Kulfonku do czego prowadzą próby zawłaszczenia kultury- Wy byście chcieli zachapać całą tą szeroko rozumianą kulturę góralską tylko dla siebie, chcielibyście decydować kto jest góralem a kto nie [brzmi znajomo], chcielibyście decydować kto ma prawo ubierać się po góralsku a kto nie- bo to jes nase i ino nase, syćko nase- nasza kultura, nasza historia, nasza tożsamość. Ale kiedy się Wam wspomni że w tej historii są ciemne karty to jest szał- wyzywanie od komunistów, nie-polaków [a moje słowa były cytatem z polskiego IPN-u] potem pozakładałeś konta guślarz i totalodlot- no naprawdę brakowało już tyko tego żebyś się ze złości rozpłakał. Byłem przeciwnikiem rozliczeń po Goralenvolku uważając to za nie potrzebne rozdrapywanie ran, ale widząc Waszą pychę to zaczynam zmieniać zdanie.
Guslarz02.04.2021, 22:20
@mundry .... Ano jako sie rzeklo. Klimek mial racje.
mądry i skromny02.04.2021, 20:42
Do Guślarz i totalodlot- zanim mnie ocenicie przeczytajcie moje komentarze pod artykułami- Związek Podhalan ...z 29 marca i Spór o na szczytach władzy ...z 23 marca, i powiedzcie mi czemu Was tam nie było.
kulfon02.04.2021, 20:31
wielki bohaterze jak mówią nadzieja jest matką głupich nic dodać nic ująć a do lewej strony można jeszcze dopisać doctoris duptis...AMEN
Guslarz02.04.2021, 20:19
@mund ry a skromny, po zal/nie zal nikt do ciebie hopie nie idzie. To juz twoja droga do lustra.
Przedstawilem fakty z czasow wojny, ktore nazwalej absurdem. To nawet nie jest intelektualnie mialkie. Dalsza dyskusja bezcelowa
Jesli zwasnianie ludzi tak ci w smak to i dusza najwyrazniej nie myta dlugi czas.
Gorola to ty cleku chyba nie spotkal z tymi norami.
I na koniec jak to krzestny Witkacego padol: Co tam bedzies z gupim godol".
mądry i skromny02.04.2021, 17:59
A mnie Ciebie w ogóle nie żal- bo zamiast rozliczyć się ze swoich win, szukacie win u innych- absurdalne zarzuty pozostawię bez komentarza. Mam tylko nadzieje że kiedy film o Goralenvolku wejdzie do kin, i zwali się na całe Podhale fala hejtu, to nie pochowacie się jak zwykle do mysich dziur.
Guslarz02.04.2021, 17:42
@mundry a skromny, wiesz moze skad pochodzili pierwsi wiezniowie Aushwitz? Nie skad ich przywiezli , lecz gdzie byl ich dom ? Jak sie mowi A to nie zapomina sie B. Taki maly, jeden przyklad.
Jest kilka rejonow w Kraju, ktore maja swoja Blanke Kaczorowska. Ta ostatnia zyla sobie po wojnie swobodnie, Gorale zalatwili haniebnych we wlasnym gronie i zostalo pozamiatane bez pomocy tobie podobnych.
O smierci mojego wujka Janka , rozstrzelanego na Montelupich juz nie wspomne.
Przyklejanie lat idzie latwo i temat jest wiecznie zywy , szczegolnie dla tych, ktorzy nie znaja goralszczyzny czy sami maja problemy z samoidentyfikacja.
totalodlot02.04.2021, 17:31
jeden ,,komentujący uważa",że na tym portalu jest taki,wielki,mądry ,wyedukowany,hojny itd który wreszcie pokazał swoje prawdziwe oblicze,używając słów,,Waszej współpracy z hitlerowcami", ,,Wasze babki pojechały z wiernopoddańczą wizytą do hitlerowców na Wawel? "jednoznacznie określił się jakim bezczelnym jest nikczemnikiem,czy to Polak ,pytam?jak długo jeszcze ziemia Podhalańska będzie takiego nosić?bardzo brzydko się chwytasz
kulfon02.04.2021, 12:48
@@ mądry i skromny;powiem prosto żal mi ciebie jako człowieka,takie brednie to może wypowiadać tylko polakożerca,potomek utrwalaczy władzy ludowej,prawda to jest,że Wasi nie tylko kolaborowali z krasnoarmiejcami którzy Polsce przynieśli na bagnetach,,wolność "ale i czynnie brali udział w stalinowskim aparacie terroru,mordowali Patriotów którzy walczyli o wolność i niezależność od zaborcy sowieckiego, podejrzewam,że ty taki ,,mądry" musiałeś zaliczyć WUMiL gdyż tylko tacy postępowali wg zasady dziel,rządź i szkaluj? Prawda sama się obroni
Mieszkanka02.04.2021, 09:09
Panowie, istotą demokracji min. jest to że oprócz ugrupowań rządzących występuje jeszcze opozycja. Mamy ogromne szczęście że możemy żyć w społeczeństwie demokratycznym, że ta opozycja jest i że w takich przypadkach ma nas kto reprezentować. Pani Poseł zajęła się prawem kobiet na Podhalu do dostępu do opieki medycznej. Dziękujemy.
DDOO02.04.2021, 08:31
888 100%
mądry i skromny02.04.2021, 03:32
Wiem Kulfonku że nie jesteś bohaterem, bo gdybyś był, to wziąłbyś udział w bardzo ciekawej dyskusji, pod artykułami o Waszej współpracy z hitlerowcami w czasie wojny. Większość komentujących uważało że jesteście konfidentami i tchórzami którym odwagi może wystarczyć co najwyżej do anonimowego zaatakowania pojedynczej kobiety- ja byłem jednym z nielicznych którzy próbowali Was bronić- mój błąd przepraszam. Czy Wy macie moralne prawo decydować kto może, a kto nie może ubierać chusty góralskie- takie same, w jakich Wasze babki pojechały z wiernopoddańczą wizytą do hitlerowców na Wawel? Może zamiast się szczycić wizytą Papieża, przeproście za podejmowanie Hansa Franka w Zakopanem 12 listopada 1939 roku.
mądry i skromny01.04.2021, 20:58
To czytaj chłopie, czytaj na zdrowie, nie wstydź się- bo tak na moje oko, to jesteś tak ze trzy ruchy do tyłu, ze zrozumieniem tych komentarzy. I nigdy nie pisz- myślenie nie boli, czytanie nie boli- to poziom gimnazjum a wiesz jak one skończyły.
Wektor01.04.2021, 20:04
Czy może mi ktoś wytłumaczyć ten fenomen pt. "mądry i skromny", bo ja nie
ogarniam :D :D :D.
kulfon01.04.2021, 19:52
do madry i skromny ; nie jestem bohaterem ale popieram to co napisał ,,swój nie do końca"niestety ale ta pani ma brud za pazurami,wiesz co mam na myśli po za tym wizytę pustego dzbana warszawskiego porównywała do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II,góralce to nie przystoi ,hańba?
balbus01.04.2021, 18:05
@mądry i skromny:podobno rozumne czytanie nie boli wiadomo,że w czasie pandemii jest potrzeba stałej improwizacji działań aby ją zwalczyć,inne utarte stare metody się nie sprawdzają
mądry i skromny01.04.2021, 17:52
A Ty umiesz napisać coś od siebie? Co do mnie to nie głosuje ani na PO ani na PIS ale nienawidzę gdy ktoś anonimowo atakuje każdego kto myśli inaczej- i dlatego czekam na odpowiedź tego bohatera, który chciał żeby p. poseł zdjęła góralską chustę.
Rest01.04.2021, 17:28
Ten lokalny ambaras dedperacko szuka tej furtki z napisem : Zaistniec.
Brak tylko olimpijskiego znicza na drugim planie .
Wektor01.04.2021, 16:39
Do mądry i skromny.

Głosowałeś na PO, a teraz Ci wstyd?

Zupełnie niepotrzebnie. Wstydzić powinni się ci, którzy Cię oszukali. Partia, która
zapowiadała się jako konserwatywna w sferze obyczajowości oraz liberalna w kwestii
gospodarki wprowadzać chce do polskiego prawa m.in. ideologię gender czy "uzgadnianie
płci", a zamiast deklarowanej wolności gospodarczej otrzymaliśmy podwyżkę wszelkich
podatków, danin i składek publicznych.

Wyborco, cudze oszustwo nie jest Twoją winą :D.
mądry i skromny01.04.2021, 13:21
Wektor- Ty to kiedyś medal za walkę z PIS-em dostaniesz- można się z Nimi nie zgadzać, ale tak jak Ty, to nikt im nie umie dowalić, żeby działania rządu nazwać- stałą improwizacją.
Mieszkanka01.04.2021, 09:08
* Osobiście popieram starania Pani Poseł
Mieszkanka01.04.2021, 06:54
Pani Poseł jest z Podhala i ma wszelkie prawa reprezentować interesy mieszkańców Podhala. W tym przypadku kobiet.
Bardzo dobrze że nie stoi obojętnie, obok takiego tematu tylko się stara coś zrobić. Chociaż każdy prawie, jak podkreślono posiada samochód i dojedzie do Nowego Targu, to w życiu występują takie sytuacje których nie da się zaplanować. Szybko postępujący poród, odklejenie łożyska, jeżeli nałoży się korek na zakopiance to może się okazać że te ,,tylko,, 23 kilometry to będzie aż 23 kilometry. Żeby tylko nie doszło do tragedii.
Osobiście nie popieram starania Pani Poseł.
ociec Pinokia-Dżepetto01.04.2021, 03:14
Niestety z przykrością stwierdzam jagienka to już nie ta sama gaździna z CKM-u : )
Wektor31.03.2021, 21:07
Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak nad wyraz aktywna na Podhalu:).
Takie akcje na pewno przysporzą nowych wyborców. Brawo Pani Jagno:).
Proszę trzymać taki poziom dalej, to się na pewno opłaci:).
Centrala nakazała siać zamęt, Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak,
posłusznie wykonuje rozkazy.

No to jeszcze raz. Do skutku. Może pootwierają się jakieś szuflady w mózgach.
Zawsze warto próbować.

Borys Borysław Budka, zorganizowana GRUPA Władka Kamysza, towarzysz Włodzimierz
i inne zjawiska polityczne, powodują tak duże ciśnienie, że ich chęć rządzenia
(przejęcia władzy), ma takie ciśnienie, że przeciążenie 5G to pikuś. Przeciążenia
polityczne powodują odrealnienie i niedotlenienie mózgu. Brak obiektywnej oceny,
zawiść polityczna, powodują utratę świadomości i konstruktywnego myślenia. Cała
sytuacja jest tak groteskowa, że zdobycie władzy, w taki, czy inny sposób, nie ma
znaczenia, ponieważ wszystko jest lepsze od przeciwnej opcji politycznej.
ALE..., CZY EWENTUALNA ZMIANA POLEPSZY SYTUACJE:).
Otóż niekoniecznie, moim zdaniem, na pewno nie, bo sytuacja pandemiczna jest
nieprzewidywalna i potrzebna jest stała improwizacja, która jest albo dobra, albo zła.
I nikt nie jest w stanie, przewidzieć co się stanie jutro. Zamiast pomagać tej władzy w
zwalczaniu pandemii, to opozycja chce obalić rząd, a następnie poprosić opozycje o wspólne
działania w zwalczaniu pandemii. CZY TO NIE JEST HIPOKRYZJA DO KWADRATU???:).
Bo właśnie tak będzie.
Oczywiście to nie ma żadnego znaczenia, "bo i tak głupi naród to kupi".(Cytat z TVN-u)
Niekoniecznie musi to kupować. I jak do tej pory, nie kupuje:).
mądry i skromny31.03.2021, 20:31
Ol- od razu widać że nie jesteś z Podhala.
xxxx31.03.2021, 20:14
Można było z powodzeniem uruchomić oddział covidowy w dobrze wyposażonym hotelu Siwarna to niedawno został zlikwidowany, a wyposażenie wywiezione w nieznane miejsce. Obecnie obiekt niszczeje podczas gdy w szpitalu jest tak drastyczny brak miejsc dla pacjentów z innymi chorobami
mądry i skromny31.03.2021, 20:14
Do swój nie do końca- dlaczego ma ściągnąć chustę góralską? Bo aż jestem ciekawy- przecież bardzo dobrze wygląda.
Wojtek31.03.2021, 19:27
do swój nie do końca - Brawo za wpis ! Ta *** znowu się pokazuje i sieje zamieszanie..
zamilczbabo31.03.2021, 18:57
idolka pustego dzbana warszawskiego miała już swoje pięć minut,fatalnie wyszło,pozostał smród i mańko w kasie?
88831.03.2021, 18:29
Trup polityczny na kroplówce z soku z buroka hehehe
ol31.03.2021, 17:23
Odzieje się chustą i udaje,jak to ona dba o Podhale.Bier sie stela dziwce,bo tu cie nikt nie wygląda.
klio31.03.2021, 17:22
Jak na miesiąc 60 pacjentów,to po co taki oddział utrzymywać.Będą zajęte 2 łóżka i to na 3 dni.Każdy ma auto to może rodzić w N.Targu.Ale jak Jagna czegoś żąda to na 100% tego nie będzie.Na czym ona się zna?
dwaj bezmózgowcy31.03.2021, 16:07
Głupia uwierzyła ,że zamkną . To bezmyślne babsko wierzy w takie newsy które dostaje od Nitrasa w sns-ach. On bezmózgowiec , a ona do kwadratu.
Mm131.03.2021, 15:15
może dekanat zakopiański wykaże się orientując się na dobro życia poczętego
swój nie do końca31.03.2021, 15:10
Niech ona ściągnie tę chustę góralską!
ski31.03.2021, 14:43
AA trzezwy jakie szpitale zamykano pokaż , i gdzie ?
Hks31.03.2021, 14:07
Ty w góralskim stroju weź się do roboty naprawdę celebryci nie wiecie gdzie ***.. już wsadzic
ogryzek31.03.2021, 13:07
Likwidacja porodówki w Zakopanem jest z premedytacją prowadzona od kilku lat. Nie zdziwię się jak już nie uruchomią tego oddziału. Kowid, kowidem ale gdzieś dzieci trzeba rodzić. Ciekawe czy w szpitalach na śląsku i w innych miejscowościach też szpitale polikwidowały porodówki? Czy raczej właśnie tego nie zrobiły i teraz podsyłają nam swoich pacjentów kowidowych by móc przyjmować u siebie porody. Czy dyrekcja wychodzi przed szereg rozbudowując miejsca kowidowe, przy okazji ukręcając łeb porodówce? Czy nie było możliwości zredukowania (nie likwidowania) innych oddziałów żeby zapewnić te łóżka kowidowe, znoszące dla szpitala złote jaja. Dlaczego dyrekcja kieruje się tylko rachunkiem ekonomicznym a nie dobrem pacjentów? Czy po porodówce nie okaże się że również inne oddziały są mało dochodowe i będą powoli, sukcesywnie redukowane. Czy starosta przeprowadził kiedyś jakikolwiek audyt szpitala? Czy odniósł się w jakiś sposób do kar nakładanych na szpital przez nfz? Gdzie nadzór i kontrola?
AA31.03.2021, 12:13
Czy był halny? Że się ta pani pojawiła? Hmm. Chciało by sia zapytać jak się ma zamykanie szpitali za czasów rządów PO a zamknięcie oddziału?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl