20.04.2021, 17:49 | czytano: 4425

Kościół w Orawce pomnikiem historii

Arch. Podhale24.pl
Rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkowy kościół w Orawce uznano został za pomnik historii.
W ten sposób wyróżniono świątynię o wyjątkowym znaczeniu, która przez wieki, do czasu przyłączenia tego skrawka Orawy do niepodległej Polski w 1920 roku, pomagała tutejszym mieszkańcom zachować katolicką wiarę oraz polską tożsamość narodową w granicach Królestwa Węgierskiego.
– Przyznanie tytułu pomnika historii jest niewątpliwie okazją do składania Bogu dziękczynienia za tę świątynię i za głęboką wiarę mieszkańców Orawy, którzy nadal pozostają wierni Bogu gromadząc się na modlitwie w naszej parafialnej świątyni – mówi ks. Adam Gabryś, proboszcz parafii.

Siedemnastowieczny drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, z murowaną kaplicą w prezbiterium, już w 2000 roku był zgłoszony do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ja21.04.2021, 13:47
co miesiąc może i nie ale co kwartał zbierana jest ofiara na system przeciwpożarowy TARCZA.
boszze21.04.2021, 05:58
@marionetka - co ty pieprzy.sz... Nikt co miesiąc na tace nie musi walić na system ochrony pożarowej. Jakie miliony? Kościół ma się bardzo dobrze, mimo, że parafia ma "aż" 1 tys. mieszkańców.
klio20.04.2021, 20:49
...marionetka...jak kościół nie spłonął od XVII wieku ,to jak nikt go nie podpali ,to z Bożą pomocą będzie stał.A dla przyszłych pokoleń taki zabytek należy zabezpieczyć.
marionetka20.04.2021, 18:24
No tak, wydanie rozporządzenia i przyznanie tytułu pomnika historii nic nie kosztuje. A nowoczesne systemy ochrony pożarowej, nadzór konserwatorski, zabezpieczenie i konserwacja budynku i zbiorów to koszty idące w miliony. Ale o to nich już się martwię mieszkańcy, parafia, samorząd. Jakie to narodowe. Oby nie okazało się że świątynia niebawem spłonie jak dziesiątki drewnianych zabytków, pomników historii, obiektów z listy unesco. Nie potrafimy dbać o własne dziedzictwo. Dlatego nie mamy tożsamości narodowej jak nomadowie i inne ludy koczownicze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl