03.05.2021, 08:30 | czytano: 9127

Dlaczego testy na koronawirusa dla wyjeżdżających za granicę są takie drogie? Dyrektor szpitala tłumaczy, a radny grzmi o skandalu

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. - Jeśli ktoś wyjeżdża za granicę i robi test na koronawirusa, dlaczego jest on taki drogi? To 400 zł plus 100 zł za tłumaczenie - pyta radny powiatowy Adam Jurek, dziwiąc się, że podczas gdy za granicą takie testy kosztują często nie więcej niż 150 zł, w Polsce są kilkakrotnie droższe. Przyczyna, jak się okazuje, leży w dokładności testów i ryzyku fałszywego wyniku.
- Pan radny porównuje zapewne cenę dwóch różnych testów, których efekt jest taki sam, ale są to kompletnie inne testy - tłumaczył dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu Marek Wierzba, podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. - Test genetyczny, tzw. test PCR, który robimy w naszym laboratorium, kosztuje 350 złotych, natomiast na życzenie zlecającego dostaje dokument w języku niemieckim lub angielskim, i to kosztuje 100 zł. I jest bardzo duże zainteresowanie, żeby te testy robić i certyfikaty wydawać. Natomiast nie każdy musi robić sobie test genetyczny, lecz tańszy tzw. Abota i wtedy on rzeczywiście kosztuje poniżej 150 zł i on też spełnia wymogi, które stawia prawo. To jest inny test, jego dokładność jest niższa i ludzie, którzy jeżdżą za granicę nieświadomie wybierają te droższe testy, bo w przypadku testu genetycznego możliwość pomyłki jest minimalna. Ale na przykładzie wytłumaczę, dlaczego ludzie wybierają te droższe testy.
Jak tłumaczył, polskie prawo mówi, że jeżeli test tańszy okaże się pozytywny, to wynik tego testu jest natychmiast umieszczany w systemie, bo taki jest obowiązek służb laboratoryjnych, i z mocy prawa na takiego człowieka od razu nakładana jest kwarantanna. Dyrektor przytoczył przykład mieszkańca powiatu nowotarskiego, który wybierając się do Stanów Zjednoczonych wybrał tańszy test. Jego wynik był pozytywny. Godzinę później zdecydował się na dokładniejszy, droższy test, który dał wynik negatywny. Jednak informacja z pierwszego testu została umieszczona w systemie i został zawrócony z lotniska i nie został wpuszczony do samolotu.

- Pacjent ma wybór, nikt nikogo nie zmusza do robienia droższych testów. Test tańszy można zrobić, ale jest większe ryzyko, że będzie fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni. Ci, którzy o tym wiedzą i nie chcą ryzykować, decydują się na testy droższe. Były droższe, ich ceny spadły i dziś kosztują one 350 zł – wyjaśnił.

Jednak radny Stanisław Waksmundzki uważa, że płacenie 100 zł za informację o wyniku testu w obcym języku, jest skandalem. - To trwa parę sekund, komputer generuje to sam, a ludzie muszą płacić 100 zł za słowo „negative” czy „positive”. To okradanie mieszkańców w biały dzień. Żeby to robił tłumacz przysięgły, a to komputer robi. Dyrektor goli bez mydła naszych mieszkańców - powiedział.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
antycovidian05.05.2021, 21:20
@Ja tylko przejazdem
Brakło argumentów w dyskusji i uciekasz od meritum - ale to u Ciebie normalka - pod tym artykułem tez : http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/76249/Dwa_nowe_punkty_szczepien_w_Nowym_Targu.html

Spokojnej nocy
antycovidian05.05.2021, 21:01
@Ja tylko przejazdem
Widzę, że masz bardzo wybujałe ego. (Współczuję Twojej dziewczynie) Ocenę pozostawiam komentującym na tym forum.
Ja tylko przejazdem05.05.2021, 18:35
@antycovidian
Zdecydowanie ty jesteś foliarzem, płaskoziemcą, wielbicielem teorii spiskowych.
Absolutnie nic z twoich bredni nie stało się rzeczywistością, chociaż nie wiem jak będziezz zaklinał się, ze jest inaczej.
antycovidian05.05.2021, 12:59
@Ja tylko przejazdem

"Teraz musisz nam wytłumaczyć KTO MA TYLE PIENIĘDZY, ŻEBY ZMUSIĆ na raz Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Rosję, Emiraty Arabskie, Izrael i grubo ponad 100 innych rządów do uwierzenie w pandemię."

Pisałem to wiele razy, zrobię wyjątek dla Ciebie i napiszę jeszcze raz. Kto był inicjatorem i "fundatorem" dla "wybitnych ekspertów" WHO którzy kilka lat temu dokonali zmiany definicji "pandemii" ??? Jesteś na tyle rozgarnięty, że ta informacja nie jest dla Ciebie tajemnicą, a jak chcesz wiedzieć więcej, to chociaż od czasu do czasu włącz niezależne radio - tv a dowiesz się tego, czego nie powiedzą Ci w ogólnopolskich rtv. Żeby mieć jakiś przegląd informacji - sytuacji, ja w przeciwieństwie do Ciebie, słucham jednych i drugich. Domyślam się, że zaraz wyjedziesz z teoriami spiskowymi, agentami gru, foliarzami, płaskoziemcami, tylko to co było dla Ciebie na wiosnę tamtego roku teoriami spiskowymi, nagle stało się rzeczywistością. To kto teraz jest tym foliarzem, płaskoziemcą itd ???
Ja tylko przejazdem05.05.2021, 11:54
i mam karę za zbytnią złośliwość, bo na raz się razem :):):)
Ja tylko przejazdem05.05.2021, 11:16
@antycovidian

i nie jeździ się na zad, bo na zad to można się wspiąć u konia, tylko nazad.. tam i nazad
(ale to tam na złośliwym marginesie :):):)
Ja tylko przejazdem05.05.2021, 11:13
@antycovidian

NIGDY NIE POKAZAŁEŚ ŻADNYCH PRAC, Z ŻADNEGO PUNKTOWANEGO CZASOPISMA MEDYCZNEGO, KTÓRE KWESTIONOWAŁYBY przydatność rtPCR w diagnostyce zakażeń SarsCov2,
natomiast niewątpliwie uwielbiasz powtarzać, że napisałeś to x razy, bo sądzisz, że od powtarzania tych bredni staną się one prawdą (od kogo czerpiesz inspirację, żeby tak sądzić zostawię niedopowiedziane:):):)

Nie jestem taki egocentrykiem jak ty, żebym sadził, że każdy musi cofać do moich wcześniejszych wpisów, zatem przytoczę jeszcze raz metaanalizę z American Journal of Infection Control "Systematic review with meta-analysis of the accuracy of diagnostic tests
for COVID-19.

Metaanaliza 20 badań klinicznych oceniających przydatność rtPCR
WNIOSEK: RT-PCR pozostaje złotym standardem w diagnostyce COVID-19 w próbkach plwociny.


Na stronach WHO (wpisz sobie hasło testing strategies for Covid 19)
TEST rtPCR jest rekomendowany zarówno jako test dla objawowych jak i bezobjawowych zakażeń SarsCov2 i NIGDY NIE BYŁO INACZEJ.

Przestać bajdurzyć i powoływać się na facebooki i yooutuby twojej dostarczycielki wiedzy Justyny Sochy, bo o na ma o tym takie same blade pojęcie jak ty.

Skoncentruj się na spisku światowym, bo tu twoje próby wyjaśnienia jak udało się przekonać wszystkie rządy świata do istnienia pandemiii są nawet całkiem śmieszne.
Teraz musisz nam wytłumaczyć KTO MA TYLE PIENIĘDZY, ŻEBY ZMUSIĆ na raz Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Rosję, Emiraty Arabskie, Izrael i grubo ponad 100 innych rządów do uwierzenie w pandemię.
antycovidian05.05.2021, 06:48
@Wojtek
Straszenie i obostrzenia są dla zmanipulowanych i zalęknionych ludzików. One nie dotyczą znajomych, (podobne zdarzenie miało miejsce z odwiedzinami min. ośw. P. Czarnka, który w jeszcze większym "rygorze sanitarnym" odwiedził swoją babcię) i wpływowych ludzi, bo oni wiedzą, że pandemii NIE BYŁO, pandemii NIE MA, jest tylko PLANDEMIA polityczno medialna.
Wojtek04.05.2021, 21:21
A ja chcę wiedzieć dlaczego w niedzielę na oddział kowidowy wchodzi rodzina pacjenta. Na oddział zakaźny wchodzi osoba potencjalnie zdrowa a potem idzie i roznosi. Czy to wynika z tego że ma zgodę Pani ordynator czy z nazwiska pacjenta? Może warto się zastanowić czy sam szpital nie przyczynia się do roznoszenia tego wirusa. Dla innego człowieka, prostego że wsi nie ma wejścia dla rodziny. Dla znajomych lekarzy są?
Mariusz04.05.2021, 18:08
Dlatego są takie drogi bo sanitariusze z karetek wymazują siebie i sąsiadów, testy nie są wyliczane. Moja koleżanka ma znajomego ratownika, który robi kolegom testy jak potrzeba.
antycovidian04.05.2021, 15:21
@ol
@Ja tylko przejazdem
"Napisz że Pan w jakim to fachowym i punktowanym czasopiśmie można poczytać o wynikach tych badań."

Kilkanaście razy na tym portalu pisałem i podawałem, gdzie powyższe prace naukowe zostały opublikowane jak i również wypowiedzi naukowców (epidemiologów, wirusologów itd) - po raz enty, nie mam zamiaru tego robić - @ol. Jesteś ciekaw - poszukaj w archiwum podhale24.pl a jakbyś nie mógł/a znaleźć, to poproś Tego co jeździ tam i na zad - On tą wiedzę już ma, ba i wie, gdzie ją znaleźć.

O, idzie ku dobremu - w pkt-cie 3 widzę zmianę narracji - retoryki, to już jest coś. Co do pkt 4 - odsyłam na strony WHO, myślę, że z znalezieniem tego info nie będziesz miał problemów. Co do pkt 1 - jest takie porzekadło "pieniądz rządzi światem" kto go ma, ten stawia warunki a na dłużniku można wszystko wymóc .
Poza tym pandemii nie było i pandemii nie ma, jest tylko dla wystraszonych, zmanipulowanych jak Ty i tobie podobnie, plandemia polityczno - medialna.

Czy 15 maja ściągasz tą szmatę z twarzy, czy dalej zalękniony będziesz w niej chodził ;) - bo wiruuuuus, jest groźny i jest wszędzie :)
ol04.05.2021, 13:21
@antycovidian
a ty znowu z tymi tomami pseudobadań !!
Napisz że Pan w jakim to fachowym i punktowanym czasopiśmie można poczytać o wynikach tych badań.
Ja tylko przejazdem04.05.2021, 12:24
@antycovidian

1. Powiedz chłopaku, czym jest ta "ogólnoświatowa propaganda"? Kto nią kieruje? Dlaczego poddają się jej niemal wszystkie rządy świata, które w absolutnie wszystkich innych sprawach reprezentują zawsze przeciwstawne punkty widzenia?

2. Kto, poza Konfederacją i funkcjonariuszami GRU zna całą prawdę o "ogólnoświatowej propagandzie?

3. rzekome tony prac, na które się powoływałeś W ŻADNYM STOPNIU NIE NEGUJĄ PRZYDATNOŚCI rtPCE w diagnostyce zakażeń SarsCOv2 a jedynie wskazują na ograniczenia metody (które dla każdego, kto się tym zajmuje są jasne)

4. WHO nigdy nie negowała przydatności rtPCR w diagnbostyce SarsCov2

5.zatem, skoro powtarzasz jak mantrę banialuki o rtPCR to i ja powtórzę fakt, który zawsze ci umyka - rtPCR pozostaje uznanym standardem diagnostyki zakażeń SarsCov2

6. zadanie dodatkowe dla ciebie (z okazji matury:):):)
które 97% wyników testów na Sars Cov2 jest fałszywe - te pozytywne czy te negatywne (dla ułatwienia: wczoraj wykonano 31 200 testów z czego 7,4% było pozytywnych)
Ula04.05.2021, 11:08
Na lotnisku w Balicach 240 złotych. Laboratorium czynne 24 g/dobę. Wynik do 30 minut. Trzeba 3-4 godziny wcześniej się stawić na lotnisku.
antycovidian04.05.2021, 09:02
@Ja tylko przejazdem

Światowy spisek ma się bardzo dobrze zwłaszcza u takich osób jak Ty, którzy zostali skutecznie zmanipulowali rządową i ogólnoświatową propagandą. Tomy prac naukowych już napisano, że testy rt-PCR nie nadają się do diagnostyki, ba nawet WHO, na które tak często w przeszłości się powoływałeś nie zaleca ich stosowania do diagnostyki Sars-Cov-2. /C-19
O "idiotach i debilach" z rządu i ich fanach, niech świadczy fakt, że do godz. 24.00 dnia 14 maja wirus będzie szalał i zarażał a 15 maja po 24 .00 zniknie i nastąpi zniesienie nakazu noszenia maseczek na zewnątrz. Takie idiotyzmy to kupują osobnicy myślący inaczej jak Ty i Tobie podobni.
I kto tu jest frustratem ??? za SJP "Ja myślę że wielu frustratów pomimo ustawicznych porażek wciąż próbuje dopiąć swego, a kolejne niepowodzenia powodują kolejne rozczarowania." - Walcz miszczu - walcz, może kiedyś wyjdzie na Twoje, bo jak na razie od roku porażka, goni porażkę.
Emigrantzprzymusu03.05.2021, 21:19
W Skandynawii testy są za darmo...I lekarze biorą całkowitą odpowiedzialność za to czy ktoś ma wynik pozytywny czy też negatywny...Gdyby Polska była noirmalnym krajem- to pan dyrektor jużby siedział za swoje wywody...
Klos03.05.2021, 20:43
Jeden morał pozytywny z tego wystąpienia że cały ten system testów to totalna ściema razem z tą kwarantanną widocznie jesteśmy zdrowi .
Róbmy swoje a nierząd niech się bawi w kotka i myszkę i zmienia maseczki dla lepszego swojego samopoczucia.
Ja tylko przejazdem03.05.2021, 17:22
Musi być strasznie frustrujące dla antycovidiana, że Światowy Spisek ma się świetnie, mimo, 3 x dziennie pisze o nim prawdę :):):)
Zasadnicza większość krajów na świecie wymaga testu rt-PCR przez wjazdem na swoje terytorium i uważa go za rozstrzygający w decyzji, czy ktoś jest czy nie jest zainfekowany SarsCov2 i ma głęboko gdzieś, że facebook i youtube antycovidiana uważają inaczej.
fk03.05.2021, 17:06
Dyrektor jest dobrym managerem i dba o finanse szpitala.Pan radny zamiast pyskować i "oburzać się" powinien 1.wystąpić o obniżkę swojej diety radnego bo na sesje nie musi jechać tylko siedzi sobie w domu a Pan przewodniczący maksymalnie skraca czas wypowiedzi i nie pozwala dyskutować.Bywały sesje do 21.00 i nikomu się nie spieszyło, dziś są do16.00 radni siedzą w domu i są przemęczeni. 2.Wystąpić z projektem uchwały dotyczącej wysokości odpłatności za test.
plandemia03.05.2021, 13:40
i dlaczego panie dyrektorze te tesy sa falszywe
Obatel03.05.2021, 12:44
Jest potrzebne NARODOWE TŁUMACZENIE i RZĄDOWE FINANSOWANIE
e203.05.2021, 11:35
A to teraz wiadomo dlaczego tylu chorych i mamy pandemię ! Proste !, robią ludziom tańsze testy, które często dają fałszywy wynik i mamy pandemię, ale kasa się zgadza. Takie niewiarygodne testy powinny być zakazane!
Jk2303.05.2021, 11:22
Czy dyrektor Wierzba, właśnie przyznał, że robione przez nich test, te za 150zł,to lipa bo dają fałszywe wyniki, ale mimo to, umieszcza się je w systemie? Przecież to jest skandal! To może stąd, te wysokie liczy "chorych"?
ski03.05.2021, 11:13
super ceny w mieście w prywatnym labolatorium z tłumaczeniem 100 szpital za te same testy liczy 400 brawo Adaś pan dyr. powinien dawno zrezygnować
mądry03.05.2021, 11:09
za granicą są za darmo u nas cza bulić bo u nas interes musi się kręcić
Ghde03.05.2021, 10:57
(...)dokument w języku niemieckim lub anielskim, i to kosztuje (....), Za anielski język to i tak mało.
dywersyfikacja03.05.2021, 10:50
Biznes musi się kręcić.
Niebawem szpitale zamienią się w odpustowe galerie handlowe. Komu teścik na kowida, komu tłumaczonko, komu, komu, bo idę do domu, u mnie testy tańsze od wiejskich jajek...
zed03.05.2021, 10:13
Radny Waksmundzki zarabia miliony a ludziom kazał by pracować za miskę ryżu tak jak jego pryncypałowie z rządu.
@KTT Zapomniałeś dodać, że testy rosną na wierzbach same w tych krajach i same się robią i za darmo. Komunista.
misiek z gór03.05.2021, 09:53
Witam ; we Francji ,robią za darmo ,wiem bo córka z rodziną była u nas w domu ,a jak odlatywali to płacili po 550 zł z tłumaczeniem za testy od osoby ,pozdrawiam .
Bezradny03.05.2021, 09:45
Panie radny Walsmundzki. Istnieje możliwość wzięcia wyniku po polsku i przetłumaczeniu go samodzielnie w translatorzy. I z takim tłumaczeniem niech pan jedzie na granicę. Poza tym że służby pękną ze śmiechu nic panu nie grozi. Swoją drogą panie radny, jeśli nie ogarniasz pan podstawowych przepisów prawa to co pan robisz w radzie ? Myśle że dla niektórych trzeba poza testami COVID zrobić testy IQ. I myślę że oba dadzą wynik negatywny.
antycovidian03.05.2021, 09:27
O czym ten człowiek mówi - czy za te bzdury i brednie mu płacą??? Tomy prac naukowych powstało na temat skuteczności testów, PCR i nie od dzisiaj wiadomo, że ich wiarygodność to ok 3 % - 97 %, to wyniki fałszywe.
Miś03.05.2021, 09:21
Tak tak cały świat oszukuje tylko Polacy nie i dla tego za uczciwość trzeba więcej płacić
Skocykanin03.05.2021, 09:18
A w Lipnicy Wielkiej testy z tlumacyniym za 140 zł. I nawet w sobotę robio. Dobre i to idzie.
Kiedy to się skończy,03.05.2021, 09:17
że do Rady Powiatu i nie tylko zostaną powołani, wybrani ludzie kompetentni, rozumni i znający się na tematyce właściwych problemów a nie zajmowanie się bzdurami. Radni, bezradni (jak chcę droższy test, niech sobie robi droższy, chce tanszy, niech robi tańszy), to żaden wyzysk tylko decyzja petenta.
KTT03.05.2021, 09:12
Covid to biznes !!! , ale są kraje gdzie test na wyjazd robi się za darmo !!!
trzymam kciuki Adam za ciebie03.05.2021, 09:05
ADAM JUREK PUNKTUJE!!! Albo nie bierze diety , albo wrzeszczy ,że drogie testy - wybitny filantrop w radzie powiatowej . Tak trzymaj Adaś . Jesteś w tym dobry . Wrzeszcz w niebo głosy ., bo co do testów to 100 racji. Wierzba już dawno powinien zakończyć swoje urzędowanie w służbie zdrowia i to powinieneś Adaś załatwić szybko .
POLAK03.05.2021, 08:41
super powinny być po 1000+
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl