05.05.2021, 12:47 | czytano: 4871

Most w Trybszu pod znakiem zapytania. Duże rozczarowanie brakiem dotacji

Fot. Robert Miśkowiec
Strategiczna inwestycja na mapie powiatu nowotarskiego - budowa nowego mostu na rzece Białka w Trybszu - nie otrzymała dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Co teraz?
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu ogłosił przetarg na budowę nowego mostu, Wpłynęło 15 ofert. Wykonawcy chcą od 11 do 19 mln zł za realizację inwestycji. PZD nie rozstrzygnie jednak postępowania, póki nie znajdą się pieniądze. Powiat po cichu liczył na pomoc rządu, ale ta nie nadeszła. Inwestycja nie otrzymała dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Znalazła się na liście rezerwowej.


- Chcemy rozstrzygnąć wszystkie postępowania przetargowe, żeby zobaczyć, czy są jakieś oszczędności i będziemy czekać czy ewentualnie inwestycja wskoczy na listę podstawową. Praktyka pokazuje, że do września zadania z listy rezerwowej znajdywały się na podstawowej. Jak nie dostaniemy pieniędzy na Rządowego Funduszu Budowy Dróg, nie będziemy tego robić, bo nas nie stać, nawet z pomocą gminy - mówił na ubiegłotygodniowej sesji powiatowej dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Tomasz Moskalik odpowiadając na pytania radnego Tomasza Hamerskiego.- Wniosek został pozytywnie oceniony, co cieszy, ale nie dostał się na listę zadań z dofinansowaniem. Chciałbym zaznaczyć, że bez rządowych pieniędzy nie zrealizujemy tej inwestycji. Wiem, że to duża kwota, ale liczyliśmy na dofinansowanie. Będziemy monitować, by lista rezerwowa została zrealizowana. Nadzieja jest – podkreśla starosta Krzysztof Faber.

- Jest duże rozczarowanie tą decyzją. Są gminy, które na drogi dostały wiele milionów, jak Ochotnica Dolna. Nie zazdrościmy nikomu, ale brak dotacji dla tak ważnej inwestycji, która służy nie jednej gminie, ale całemu regionowi, to niezrozumiała sprawa – mówi anonimowo jeden z lokalnych samorządowców.

Przypomnijmy, iż jesienią ubiegłego roku radni z Łapsz Niżnych podjęli rezolucję, aby rząd w szczególny sposób wraz z mieszkańcami Spisza uczcił 100-lecie powrotu tego regionu do Polski, pomagając im w remoncie mostu w Trybszu. Swoje poparcie dla inwestycji wyraził też Związek Podhalan.

Przeprawa łączy Spisz i Podhale od lat 20-ch XX w. Budowa nowego mostu jest konieczna. Stary jest w złym stanie technicznym i obowiązuje na nim zwężenie oraz ograniczenie tonażowe. Koszt całkowitego przedsięwzięcia obliczono kilkanaście milionów złotych.r/ zdjęcia i video Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
komentarze
głosujta tak dalej08.05.2021, 17:07
Suweren Spisza popierał PiS
i dostał w zad
PiS nie bedzie rządził w powiecie
i taka jest prawda
Most powstanie pomimo przeciwności PiS
klio08.05.2021, 15:55
swojak..... oni bezradni to przecież najlepsi z bezradnych w KRAJU coś w rodzaju Kiepskich ! Oni są wstanie cokolwiek pomyśleć o rozwoju Gminy ? No nie.... dobre sobie .
łapuch07.05.2021, 21:59
Najwyższy czas coś od siebie dać, a nie ino od rządu brać.
swojak07.05.2021, 21:58
W Łapszach tradycją się stało, że są radni bezradni. Najlepiej narzekać i obwiniać rząd.
moja opinia07.05.2021, 10:50
Takim to sposobem zarządzania Gmina odbija się od ściany do ściany. Ewa to świetnie rozumie poznacie ich po owocach ! Remontu mostu nie było i chyba długo nie będzie ! A w pewnym sensie jest to duża zasługa radnych, którzy kłócą się na sesjach z byle powodu.
patron06.05.2021, 10:53
a wiceminister rządu PiS Edward Siarka, patron powiatowego ukladu, nie jest w stanie pomóc?? jakże to?? a może to powiatowy układ sie wyczerpał?? a moze po prostu są nieudolni??? e nie..... oni są najlepsi...
Do Ewa05.05.2021, 22:19
Po owocach ich poznacie. Oto jak naszym parlamentarzystom zależy na ziemiach górskich, skąd wyszli, gdzie otrzymali mandat. I gdzie kiedyś wrócą już jako zwykli ludzie. O ile ktoś nie zacznie wcześniej rozliczać i karać.
ewa05.05.2021, 19:50
To ostatnie rozdanie dofinansowania z Rządowego Funduszu Dróg przejdzie do historii i znajdzie się w podręcznikach jak za czasów rządów pewnej partii nieuczciwie i niesprawiedliwie przydzielano dotacje.W pewnej gminie buduje się kilka stref relaksu, drogi asfaltowe do lasów i pól, mosty do osiedla gdzie jest kilkanaście domów a nie dostaje dofinansowania historyczny most wybudowany 100 lat temu z inicjatywy Związku Podhalan łączący Spisz z Podhalem.Tak samo 100 lat temu Rada ambasadorów nas oszukała a Warszawa odpuściła te tereny ale przynajmniej było uzasadnienie bo Armia Czerwona stała na przedpolach Warszawy.Całkowicie nie spisał się Pan Senator, który startował do wyborów z poparciem ZP. Wstyd dla Pani Poseł, która wszędzie na spotkania górali bez zażenowania wpycha się.Oczywiście prawie zawsze jest spóźniona.
ech...05.05.2021, 19:25
Złotousty wójt Łapszański któremu wszystko załatwią i jest taki mądry , sprawiedliwy , wszechwiedzący , wszechmocny , jednym słowem chodzący ideał... i co wójcie.... i co radni... ano jajco ! Nie pomogło słoneczko Pienin ? Jeśli rada jest nie kumata to tak bywa niestety ! Jeśli do kasy wpłaca się grosze a wymagania radnych są milionowe to skąd to brać ? Jaki to strategiczny most i dla kogo strategiczny nie wiem i mało mnie to interesuje czy most będzie czy nie będzie !
Mostowy05.05.2021, 17:08
To się nagle pan radny H zainteresował. Haha! Prawda jest taka że nie finansuje się tam gdzie są potrzeby tylko tam gdzie się komuś uwidzi. Miałem napisać że finansuje się tam gdzie swoi no ale to by znaczyło że dla pisu pan radny H jest nieswój. Panie radny zapraszamy na Spisz.
Mykos05.05.2021, 17:02
Duże rozczarowanie.....jak o niego nikt nie zabiegał bo Faber woli inwestycje na orawie....jak to jest ze "Tak strategiczny" most wyprzedziły pozostałe dwa wnioski powiatu?? Na drogę w Lipnicy i Szaflarach?? Boguś woli smsy słać.....zamiast jechac coś załatwić. Kolejny złotousty w Łapszach, co to mu wszystko załatwią.....
:D05.05.2021, 14:43
ale to słowacy powinni finansowac :D
stary komuszek05.05.2021, 14:07
"Jest duże rozczarowanie tą decyzją.(...) mówi anonimowo jeden z lokalnych samorządowców."

Nie pierwsze rozczarowanie i nie ostatnie...
Trzeba było ochrzcić most imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich albo chociaż Jana Pawła II..
Samorządowcy widać mało obeznani z rzeczywistością.
;)05.05.2021, 13:09
Wahadło jak w Dębnie ;)))
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl