18.05.2021, 21:05 | czytano: 2909

Poronin chce uchwały reklamowej

Arch. Podhale24.pl
Do 28 maja w gminie Poronin można wziąć udział w ankiecie dotyczącej „uchwały krajobrazowej”. Poronin to kolejna gmina, po Kościelisku, Zakopanem i Nowym Targu, która postanowiła ustalić zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury i reklam.
Przepisy mają określić m. in. wygląd i wielkość tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Jak mówi Agnieszka Machaj, inspektor w referacie budownictwa i architektury w poroniańskim urzędzie gminy, opinie wyrażone w ankiecie mają być wzięte pod uwagę podczas prac nad nowym prawem miejscowym, który ma uporządkować reklamowy chaos.
– Mogą w niej wziąć udział nie tylko mieszkańcy gminy, ale również osoby nie będące naszymi mieszkańcami – mówi inspektor Machaj. – Tym sposobem będziemy mogli sprawdzić, jak postrzegają kwestię związaną z małą architekturą również goście, którzy odwiedzają Poronin. Jednym z kolejnych kroków w przygotowaniu uchwały krajobrazowej będą konsultacje społeczne.

Głównym celem wprowadzenia w życie uchwały jest przede wszystkim usunięcie nadmiaru zbyt dużej ilości reklam z podhalańskiego krajobrazu. Według nie tylko urzędników, ale również radnych i mieszkańców, wielkie często mało estetyczne bilbordy, zasłaniają widok na Tatry. Władze chcą ustalenia liczby i jakości szyldów i reklam
Obecnie na zlecenie urzędu specjalistyczna firma prowadzi w terenie wizje, która mają określić, jak istotnym elementem miejscowego krajobrazu i jaki wpływ na niego mają tablice reklamowe i bilbordy i inne elementy małej architektury. Wyniki pracy specjalistów będą wzięte również pod uwagę podczas prac nad uchwałą.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ubogi19.05.2021, 07:12
Środek kryzysu, mnóstwo ludzi żyje tylko dzięki wynajmowaniu swoich nieużytków a wy chcecie im to zabrać.

Brawo. Ten kraj musi upaść.
Naleśnik18.05.2021, 23:05
Byle nie wzorowali się na mieście bo u Watychy wszystko na odwrót. Właśnie zmieniają tego bubla sprzed dwóch lat.
urzędnik na swoim18.05.2021, 22:00
Nie sztuka klepnąć uchwałę, tylko później ją egzekwować...
Jest wiele martwych przepisów, których nie ma kto egzekwować.
reklama reklama18.05.2021, 21:11
Jak ma działać tak jak ta w Nowym Targu to szkoda roboty do pisania tego. W NT widać jak funkcjonuje, jak nawalone reklam było tak jest. Z resztą jaki burmistrz jakie miasto...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl