24.05.2021, 11:48 | czytano: 4000

Rabka-Zdrój musi zastanowić się nad przyszłością. Hasło "Rabka Miasto Dzieci Świata" zdezaktualizowało się

Marek Szarawarski. Archiwum Podhale24.pl
- Jeżeli chcemy, żeby dzieci przyjeżdżały do Rabki-Zdroju, to powinniśmy zaproponować im coś skutecznego, konkretnego i wyróżniać się na tle innych uzdrowisk. Nasze miasto musi się bardziej otworzyć na seniorów i z myślą o nich przygotowywać swoją ofertę - uważa Marek Szarawarski, radny powiatowy, były dyrektor szkoły przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym.
Jego zdaniem, uzdrowisko musi się dostosować do rynku i jego potrzeb. I paradoksalnie, to nie dzieci, ale seniorzy są jego przyszłością i nadzieją na rozwój. Radny powołuje się na opinię Henryka Mazurka, kierownika Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, który powiedział: - Tradycyjne leczenie uzdrowiskowe miało sens w XIX wieku kiedy nie było skutecznych leków, a czyste powietrze i wody lecznicze wspomagały proces dochodzenia do zdrowia. Dzisiaj lekarze są przekonani że skutecznego leczenia nie gwarantują ani czyste powietrze, ani wody lecznicze, tylko leki! W dodatku rodzice chcą szybkich efektów i niechętnie rozstają się z dziećmi, nie zgadzają się na wysyłanie dziecka na kilkutygodniowe pobyty sanatoryjne.
Dlatego hasło „Rabka – Miasto Dzieci Świata” powinno zastąpić: „Rabka-Zdrój, to nie tylko dzieci, ale i wiek trzeci”. - Rabka postrzegana jest jako cicha, stosunkowo tania, z dobrym klimatem miejscowość uzdrowiskowa. Od wielu lat ludzie między innymi z Krakowa, Warszawy, Śląska, Wybrzeża, wykupują mieszkania, domy, działki oraz dacze. Stajemy się miejscem na spokojną, aktywną i radosną jesień życia dla mieszkańców między innymi wyżej wymienionych aglomeracji miejskich. Nie da się tego uniknąć - dodaje Marek Szarawarski.

Poniżej cały list w tej sprawie, który przekazał naszej redakcji:

„Rabka to nie tylko dzieci, ale i wiek trzeci”

1 czerwca 1996 roku podczas Pierwszego Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu nadano naszej miejscowości tytuł „Rabka–Miasto Dzieci Świata”. Tytuł ten jako dowód uznania za pracę na rzecz dzieci został Rabce przyznany jednomyślnie przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego.

W tym okresie funkcjonowały jeszcze z pełnym obłożeniem cztery dziecięce sanatoria. Każdego dnia przebywało w nich blisko 2 tysiące dzieci!!! Przez cały rok leczyło się w rabczańskich placówkach służby zdrowia około 12 000 małych pacjentów. Rodzice, inni członkowie rodzin oraz znajomi odwiedzając dzieci przebywające w sanatoriach „nakręcali” koniunkturę gospodarczą uzdrowiska. Zostawiali pieniądze między innymi w pensjonatach, sklepach, restauracjach, płacili taksę klimatyczną a mali pacjenci sanatoriów wydawali niemałe kieszonkowe (szacunkowo: 12000 * 100zł = 1 200 000zł).

Obecnie w sanatoriach sale dziecięce zamieniono na miejsca dla dorosłych. Kontrakty na pobyty lecznicze dla dzieci zmniejszyły się dziesięciokrotnie, a zdarza się, że w niektórych okresach roku realna liczba pacjentów-uczniów w turnusie drastycznie się obniża (na przykład w jednej z rabczańskich placówek leczniczych na zakontraktowanych 85 przyjeżdża 30 lub jeszcze mniej dzieci).

Nie tylko pandemia spowodowała, że w sanatoriach dziecięcych jest pusto. To zjawisko tak wyjaśnia profesor Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju: „Tradycyjne leczenie uzdrowiskowe miało sens w XIX wieku kiedy nie było skutecznych leków, a czyste powietrze i wody lecznicze wspomagały proces dochodzenia do zdrowia. Dzisiaj lekarze są przekonani że skutecznego leczenia nie gwarantują ani czyste powietrze, ani wody lecznicze, tylko leki! W dodatku rodzice chcą szybkich efektów i niechętnie rozstają się z dziećmi, nie zgadzają się na wysyłanie dziecka na kilkutygodniowe pobyty sanatoryjne. Wyjątkiem jest leczenie wymagające długiej rehabilitacji ortopedycznej.”
Hasło „Rabka – Miasto Dzieci Świata” zdezaktualizowało się i do dawnej świetności już nie powróci. Jeżeli chcemy, żeby dzieci przyjeżdżały do Rabki-Zdroju, to powinniśmy zaproponować im coś skutecznego, konkretnego i wyróżniać się na tle innych uzdrowisk. Nasze miasto musi się bardziej otworzyć na seniorów i z myślą o nich przygotowywać swoją ofertę. Warto zatem zastanowić się nad tytułem tego artykułu „Rabka-Zdrój to nie tylko dzieci ale i wiek trzeci”.

Rabka postrzegana jest jako cicha, stosunkowo tania, z dobrym klimatem miejscowość uzdrowiskowa. Od wielu lat ludzie między innymi z Krakowa, Warszawy, Śląska, Wybrzeża, wykupują mieszkania, domy, działki oraz dacze. Stajemy się miejscem na spokojną, aktywną i radosną jesień życia dla mieszkańców między innymi wyżej wymienionych aglomeracji miejskich. Nie da się tego uniknąć. Aby podnieść komfort pobytu, nie tylko ludzi starszych, należałoby pochylić się między innymi nad przedstawionymi poniżej zadaniami:

1. Usunąć istniejące jeszcze bariery architektoniczne.
2. Kontynuować „walkę” z czarnym PR związanym z zanieczyszczeniem powietrza.
3. Poprawić bezpieczeństwo dla pieszych w Parku Zdrojowym.
4. Przedłużyć i poszerzyć program „Zdrowy Senior”.
5. Przygotować „atrakcje” dla dorosłych, którzy przyjeżdżają z dziećmi.

Trzeci wiek jest szansą dla Rabki na nowe miejsca pracy, między innymi w sferze medycznej, pomocowej i organizacyjnej. Dlatego warto bardzo poważnie się zastanowić jak wyjść temu naprzeciw i co zrobić, aby nasze uzdrowisko na tym skorzystała".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ja27.05.2021, 07:02
Szarawarski, Świder, Skowron czy vice i ich poplecznicy to jak słusznie zauważyli poprzednicy część skansenu i nadają się do Parowozowni w Chabówce jako eksponaty, a nie menadżerowie kiedyś świetnego Kurortu.
5 lat stracone dla Rabki. Inne miejscowości z Podhala uciekną nam daleko.
Karate Kid26.05.2021, 21:30
Nie liczcie na to że w ciągu tej kadencji coś się zmieni. Rabka za chwile zniknie z turystycznej mapy Polski. Gdy oddana zostanie droga expresowa do Nowego Targu oraz uruchomiona obwodnica kolejowa Chabówki to nikt nie zwróci już wtedy uwagi na Rabkę bo kawałek dalej jest Białka, Bukowina, Zakopane i cały system atrakcji które przebijają kilka razy ofertę Rabki. Jeśli nic się nie zmieni to Rabka pozostanie podupadającą mieściną pełną sfrustrowanych i zawiedzionych starzejących się mieszkańców. Obecny Burmistrz to bardzo dobry spokojny człowiek który nawet nie zdaje sobie sprawy do końca z tego co dzieje się koło niego i w jego urzędzie. Podchodzi do samorządu jak wychowawca do klasy i myśli że osiągnie efekt. Nie słucha ludzi, tak samo jak nie słuchał swoich uczniów jako wychowawca, otoczył się doradczynią która z Rabką niema nic wspólnego i nie potrafi być jego alternatywą ani głosem rozsądku. Leszek obudź się zanim nie będzie za późno i nie zmarnujesz swojej szansy.
Koziołek26.05.2021, 21:13
Kiedy Burmistrz się wreszcie zorientuje i odsunie od steru swoją zastępczynie która tylko dzieli społeczeństwo zamiast je scalać i łagodzić konflikty. Ta Pani tylko dolewa oliwy do ognia gdy Burmistrz nie patrzy...
Łysy ze Słonego26.05.2021, 15:37
Szarawarski ma rację że czasy się zmieniły i funkcja uzdrowiskowa z roku na rok coraz bardziej zanika. Najgorsze jest jednak to że obecna władza niema długofalowego pomysłu na Rabkę tylko drepcze w miejscu fascynując się mało istotnymi atrakcjamii w stylu napis I Love Rabka. W Rabce brakuje włodarza który miałby konkretny plan na przyszłość i chciał go realizować. Kolejne sklepy, handel, usługi powstające na dziko bez nadzoru urbanistycznego.

Poprzedni Burmistrzowie tacy jak Ewa Przybyło czy Antoni Rapacz mieli pomysły na przyszłość i konkretną wizję. Obecnej władzy tego brakuje...
rabczanin26.05.2021, 03:30
Ma rację-Rabka nie ma już nic wspólnego z uzdrowiskiem i to nie tylko dla dzieci-w ogóle jako uzdrowiskiem!!!nie spełnia norm uzdrowiska a poza tym blokuje inwestycje.należy zająć się likwidacją tych ,,ruder-zabytków"!!!przebudować je tak jak przebudowanoJAWOŻYNĘ koło LO Romera(naprawdę coś pięknego!!).to są miejsca na nowoczesne hotele i pensjonaty ze źródłami solankowymi ,gorącymi basenami itp.Rabka to nie uzdrowisko tylko STARE RUDEROWISKO(Kasztany-pokryte eternitem w środku miasta,pozostałości po budynkach PPU-samo centrum,domy z miezkaniami socjalnymi w których ludzie palą plastikami-smród na całe miasto.należy ptrzenieść ich do mieszkań socjalnych poza centrum.Rabka od pomnika ŚW MIKOŁAJA w kier.rynku,Chabówki,Zarytego to TRECI ŚWIAT!!!!lDla włodaży liczy się tylko park miejski,podatki coraz wyższe opłaty za wszystko.RABKA POTRZEBUJE GOSPODARZA ,CZŁOWIEKA Z WIZJĄ MIASTA ,EKONOMISTY a nie nauczyciela ,który powinien robić to co najlepiej potrafi-uczyć!!!jeśli to się nie zmieni to Rabka straci wszystkie swoje walory i będziemy wszyscy tylko wegetować a urzędnicy będą jechać na tej kobyle -aż w końcu zdechnie!!
Bezradni radni25.05.2021, 16:12
Pan Szarawarski myli skutek z przyczyną. Sanatoria jak i on zatrzymali się w latach 70-ych. Zero atrakcyjnej oferty ze strony Rabki i sanatoriów skutkuje ucieczką kuracjuszy gdzie indziej. Skoro warunki w trakcie pobytu przypominają dom poprawczy zamiast stacji kosmicznej, a w Rabce spacer do Steskala to dla dzieciaków atrakcja dnia. To przepraszam... O czarnym PR w sprawie smogu -to żyje pan w jakiejś tlenowej bańce... Odczyty z czujników wskazują przekroczenia, smog widać z Maciejowej. Tym gorzej dla faktów. Reszta tego tekstu na podobnym poziomie.
filozof24.05.2021, 21:43
Przecie seniorzy to tyz dzieci. Ino troche starse.
młodzik24.05.2021, 18:53
Czyżby Pan radny miał chrapkę na kolejną kadencję w powiecie? Tak mi to wygląda po jego zachowaniu.
Czyżby szukał wyborców?
Maria z Rabki24.05.2021, 18:14
Zdezaktualizowali się i postarzeli nasi radni, stąd i zmiana postrzegania rzeczywistości. Rabka już i tak jest prowincjonalnym grajdołem, jeszcze niech upadną sanatoria, to nikt tutaj nawet nie zajrzy. Powoływanie się na opinię prof. Mazurka, który uważa, że pakowanie w dzieci chemii jest lepsze niż słońce, ruch i zabawy na świeżym powietrzu, to strzał jak kulą w płot. Młodzi i świadomi rodzice skłaniają się w stronę naturalnych metod leczenia, a farmakologia tylko wtedy, gdy inne środki zawiodą.
PiterQ24.05.2021, 16:26
Pan/i oprac. r/ tytularnie zjadł/a Dzieci.
rabczanin24.05.2021, 14:22
Panie radny, razem z miejskimi bezradnymi, Wy nie myślcie bo wam to tragicznie wychodzi ale zabierzcie się w końcu do roboty !!! bo Rabka kapcanieje z dnia na dzień.
jo24.05.2021, 14:16
Panie Radny, z cały, szacunkiem dla Pana, ale jak Rabkę przekształcimy na miejscowość dla seniorów nie zarobimy na tym (chyba Pan wie jakie emerytury mają seniorzy!) a Rabka jako miejscowość jeszcze turystyczna powinna zarabiać na tych, którzy do nas przyjadą - nie chcemy, żeby nasze miasto było wymarłe i o godzinie 20 głośniejszy śmiech był przyczyną strachu, że ktoś powie, że już złamaliśmy ciszę nocą - która obowiązuje od 22. Rabka powinna żyć i się rozwijać a to oznacza, że swoją ofertę musimy skierować do rodzin z dziećmi (nie napiszę, że całkiem do młodych i młodzieży) ale trzeba, by i dzieci miały co robić w Rabce i ich rodzice (a przy okazji także dziadkowie, którzy może z nimi do Rabki się wybiorą). Nie można tylko w jedną stronę zwracać uwagi, bardzo się cieszę, że jest Pan zaangażowany we wszelkie aktywności skierowane do seniorów bo taka jest potrzeba, ale patrzmy trochę szerzej na ten problem...
rabczanin24.05.2021, 13:59
Ze strony Starostwa Powiatowego:
?Marek Szarawarski
- Dyrektor Zespołu Szkół przy ŚCRU 1991 ? 2012, zaangażowany w obronę miejsc pracy w szkołach sanatoryjnych.
- Autor akcji ?Ratujemy sanatoria dla dzieci?, którą skutecznie realizuje.
- Radny samorządu gminnego (1996 ? 2006)
- Przewodniczący Rady Miasta Rabka ? Zdrój w latach 2002 ? 2004
- Radny Powiatu Nowotarskiego,
- Przewodniczący Komisji Budżetowej (2006 ? 2018)?
Reasumując:
? 10 lat ?pracy? i pobierania diet w samorządzie rabczańskim
? 14 lat ?pracy? i pobierania diet w starostwie powiatowym
? Dochody z diety radnego za rok 2020 ? ponad 24 000 zł
Więc pytam w imieniu wyborców:
Na czym polega skuteczna realizacja akcji: ?Ratujemy sanatoria dla dzieci????
I kto ma realizować te nowe ?pseudopostulaty? z artykułu, skoro tak świetnie panu idzie od 25 lat (chyba jakiś huczny jubileusz by się należał?) w pracy samorządowej?
nie senior i nie dziecko24.05.2021, 13:56
I jeszcze, Panie Radny , a gdzie ci seniorzy tłumnie nawiedzający Rabkę załatwią swe potrzeby fizjologiczne? Toalety w parku notorycznie zamknięte, na bulwarach toalet brak .Proszę mi wskazać miejskie toalety?I jeszcze , kto za te Pana pomysły ma zapłacić?
nie senior ale i nie dziecko24.05.2021, 13:48
Najlepiej niech Rabka będzie jednym wielkim domem opieki.
Nie wiem czy pomysłodawca wie jak wyglądają sanatoria w Rabce.Brak w pokojach telewizora ,radia ,internet ledwo działający a papier toaletowy urąga przyzwoitości.Rabka nie ma potencjału Ciechocinka, Nałęczowa i choćby sąsiednich Krynicy ,Szczawnicy.Dlaczego Rabka ma być albo dla dzieci albo dla emerytów? Dlaczego Rabka nie może być dla wszystkich. Czasy kiedy sanatorium leczyło minęły bezpowrotnie i czas zamienić Rabkę na miejscowość atrakcyjną turystycznie.Jakie nowe miejsca pracy? Co, wychowawcy przekwalifikują się na opiekunki dla seniorów.A ,tak nawiasem, czy rabczański wiek trzeci wie może ile seniorów będących na senioriadach powróciło póżniej do Rabki na kilka dni?
tubylec24.05.2021, 13:18
Panie Radny,długo nie trzeba się zastanawiać...
Rabka Miasto Świata Emerytów,pasuje idealnie.Rabczanscy radni bezradni do spółki z burmistrzem z pewnością pieją z zachwytu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl