02.06.2021, 08:20 | czytano: 4057

Radni przeciwni remontowi gminnej drogi. "Totalna nieodpowiedzialność"

Radni gminy Czorsztyn ponownie nie zgodzili się na remont ulicy Żeromskiego w Maniowach. W tle padają zarzuty o prywatę.
Wójt Tadeusz Wach już po raz drugi próbował przekonać ich do remontu tejże ulicy, już w nieco mniejszym zakresie. Nie pomogła nawet petycja mieszkańców zamieszkałych przy ul. Żeromskiego, którzy domagali się naprawy jezdni.
Konflikt pomiędzy wójtem a grupą radnych o remont kilkusetmetrowego odcinka drogi narasta od jakiegoś czasu. Przypomnijmy, że radni już raz zdecydowali o wykreśleniu z porządku obrad przedostatniej sesji Rady Gminy Czorsztyn uchwały o zmianie w budżecie na rok 2021 i uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej, zaproponowanej przez wójta. Przeciwnicy remontu Żeromskiego przekonywali, że modernizacja ulicy nie jest obecnie aż tak niezbędna i rada o planach wójta dowiaduje się zbyt późno. Poza tym wskazywano na braki w dokumentacji.

– Na odcinku ponad 180 metrów położony miałby być nowy asfalt. Wodociąg, który przebiegał po prywatnych działkach, umieszczony byłby w ciągu drogi, do tego powstać mają nowe chodniki. Łączna wartość prac sięgałaby 280 tys. zł – tłumaczył wójt Tadeusz Wach.

- Zmniejszony został zakres prac, ponieważ początkowo zamierzaliśmy wyremontować ponad 300 metrów na Żeromskiego. Jedną z najważniejszych części tych prac, jest przełożenie wodociągu, który miejscami biegł po prywatnych ogrodach i każda naprawa wymagała zgody właścicieli. Zmodernizowany miałby być również przepust – wyliczał.

Przeciwnicy inwestycji uważają, że wójt Tadeusz Wach chce wyremontować ulicę, przy której mieszkają jego rodzice. Włodarz odbija piłeczkę w stronę głównej przeciwniczki - radnej Czesławy Królczyk - uważając, że chce ona z kolei naprawiać jezdnię przy której stoi z kolei jej dom.

Ostatecznie przy 8 głosach przeciw, 3 wstrzymujących się i 4 za odrzucono plan remontu ulic Żeromskiego i Kościuszki.
Według wójta taka decyzja wstrzymała realizację innych inwestycji, a samym członkom rady, którzy zagłosowali przeciwko projektowi uchwały zarzuca totalną nieodpowiedzialność w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw gminy.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
refleksja04.06.2021, 23:07
@ brawo dla radnych
Szkoda, że radni nie patrzą szerzej, chociaż dobre i to, że jest pierwszy krok, by zahamować prywatę. W gminie Czorsztyn nie tylko pieniądze są marnowane. Nikt zdaje się nie dostrzegać, jak łatwo wójt pozbywa się ze swego otoczenia ludzi kompetentnych na rzecz najemników, którzy chcą dotrwać do emerytury, może się na jakiś czas schować, a może po prostu sobie dorobić. Nie ma wśród nich zaangażowania i odpowiedzialności. Rozmowy tylko w zaklętym kręgu, a co decyzja to głupsza, jeśli już jakaś w bólach i mękach się zrodzi. Przykro patrzeć, bo odbudować to wszystko będzie trudno. Na straży normalności zostało w prawdzie jeszcze parę osób, ale pewności nie ma, czy uda im się dotrwać do końca kadencji. Kluczem do pozostania jest bowiem posiadanie takich umiejętności jak, niewychylanie się, podlizywanie, potakiwanie, pozoranctwo, no i odpowiedni adres zamieszkania. Niewskazana szczerość, pracowitość, zaangażowanie emocjonalne w sprawy gminy, kreatywność, samodzielność myślenia.
maniowion03.06.2021, 14:13
radni tak trzymać rozsądek zwycięży powodzenia.
wyborca03.06.2021, 09:41
"totalna" - coś mi się kojarzy.
brawo dla radnych!02.06.2021, 11:10
Brawo! Właśnie od tego jest rada by patrzeć wójtowi na ręce.
Proponowałbym jeszcze przegłosowanie zawiadomienia prokuratury o niekorzystnym rozporządzeniem mieniem gminy przez wójta.
xyz02.06.2021, 09:44
To właśnie radni wykazali się odpowiedzialnością. Jaki jest stan ulicy Żeromskiego i przedłużenia ulicy Kościuszki to zainteresowani wiedzą. I wiedzą, że pilniejsze są prace na tym drugim odcinku. Argument o petycji mieszkańców zamieszkałych przy ul. Żeromskiego to żaden argument. Mieszkańcy ul. Kościuszki pisali już dwa pisma, w tym jedno trzy lata temu. Mieszkańcy innych ulic też piszą pisma. I jakoś nie jest to powodem dla wójta aby zrobić remont. O przeciekającym dachu na remizie można mówić i zgłaszać sto razy. I nie ma żadnej reakcji.
realista02.06.2021, 09:09
1. W Maniowach na każdej ulicy jest wodociąg na prywatnych działkach, a nie tylko na Żeromskiego
2. W ostatnich latach tylko raz była awaria wodociągu na ul. Żeromskiego na nieszczęście w ogródku wójta, gdzie musieli kopać. Pomijając ten fakt awarie wodociągu na ulicach Borcoka zdarzają się przynajmniej raz w miesiącu.
3. Radni nie robią na złość wójtowi, tylko umieją słuchać głosu mieszkańców Maniów, którzy widzą, że remont ul. Żeromskiego jest bezzasadny. Jedynie wójt tego nie widzi. Namówił brata to i pozbierał podpisy na ulicy.
4. Budowa ul. Pięknej i jej oświetlenie w Kluszkowcach, przy której znajdują się tylko domki wójta, to już chyba wystarczający przykład załatwiania przez wójta swoich spraw.
5. Gdyby tylko wójt zechciał słuchać mieszkańców w sprawach gminy, a nie myślał tylko o sobie, to nie byłoby żadnych problemów
Mieszkaniec02.06.2021, 08:49
Cytat z Uchwał Nr XVIII/150/2020 Rady Gminy Czorsztyn z dnia 11 września 2020 r. w sprawie rozpatrzenia skargi mieszkańca gminy

"... Rada Gminy uznaje stanowisko Komisji Skarg Wniosków i Petycji, że nie można dyskwalifikować inwestycji, jeżeli przebiegają one w pobliżu działek należących do Wójta Gminy, jego rodziny, pracowników Urzędu bądź Radnych Gminy. Takie działania prowadziłyby do dyskryminacji tych osób, jako mieszkańców gminy oraz zaniedbań wynikających z obowiązku utrzymywania infrastruktury drogowej..."

Coś się odmieniło Radnym ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl