02.06.2021, 20:25 | czytano: 6300

Maciej Jachymiak: "Do tego Wacka Krzeptowskiego przyczepili się jak rzep do psiego ogona. Małoż to w Polsce było volksdeutschów?"

Archiwum autora
FELIETON. Nie wiem czy temat jeszcze aktualny, bo wypadłem na jakiś czas z obiegu (wakacje!!!), ale chciałbym poruszyć temat filmu o Goralenvolku co Związek Podhalan nie chce żeby go nakręcić. Nie temu, żeby to był jakiś temat ekstra, ale dlatego, że w zupełności się ze Związkiem zgadzam. A to mi się raczej nie zdarza - pisze Maciej Jachymiak, były samorządowiec, polityk i lekarz.
A tu proszę! Też uważam, że się do tego Wacka Krzeptowskiego przyczepili jak rzep do psiego ogona! Małoż to w Polsce było volksdeutschów? Niektórzy nawet uważają, że cała Polska współpracowała z Hitlerem. Wystarczy poczytać gazety z Paryża czy Nowego Jorku. A co taki Wacek? Przed wojną był przykładnym patriotą. Rząd popierał, do kościoła chodził. Małoż teraz takich patriotów co w gębie tylko mocni są, a jak przyjdzie co do czego przytulą się do nowej władzy? Wśród Górali zawsze się znaleźli tacy. Iluż poparło komunistów? Muzeum w Poroninie było. I cela Lenina w Nowym Targu.
Na marginesie, ta cela Lenina to był niezły przekręt. Podobno w latach 60. miała przyjechać jakaś sowiecka delegacja i naprędce urządzono miejsce krótkiego pobytu za kratkami Włodzimierza Ilicza. Ktoś przyniósł stare łóżko, ktoś krzesło. Potem towarzysze komuniści dotykali tych relikwii ze wzruszeniem i przez wiele lat robiły za atrakcję. W 2006 roku, po przyjściu do Starostwa stwierdziliśmy, że toto dalej funkcjonuje. A przecież rządził Związek Podhalan z PiSem! Najprawdziwsi i najpierwsi patrioci! A kult Lenina pielęgnowali. Usunęliśmy tę „celę”. Coś tam się ciskał konserwator zabytków. Szczęściem cela nie była wpisana w rejestr zabytków, bo komuniści uważali, że będą trwać wiecznie. Podobnie jak każda dyktatura. Tym bardziej, że to była prawdziwa „dyktatura ciemniaków”. Tak ich nazwał Stefan Kisielewski (mój guru).Chciałem przylepić tablicę informacyjną, że w tym budynku siedział w więzieniu twórca najbardziej zbrodniczego państwa w historii świata, w przeliczeniu na ilość ofiar zabójstw, gułagów, planowych głodówek i innych komunistycznych wymysłów. Koledzy odwiedli mię jednak od tego zamiaru.

Mieli rację. Ja tam politykę kiepsko czuję. A jak znowu przyjdą Ruski? Wygląda, że wojna z nimi będzie. Zajęli już Krym, kawał Ukrainy. Ściągają nam samoloty i wybierają z nich ludzi. I to w chwili gdy mamy najsilniejszy rząd w historii! Myślę, że przyjdą. I co? Wielu sobie przypomni, że zawsze byli z nimi.

Ja w każdem razie będę podpadnięty, więc zamierzam w najbliższym czasie to odwrócić i nakręcić prorosyjski film propagandowy. Tytuł: „Atcziestwo”. Do produkcji zaproszę dwóch wybitnych podhalańskich filmowców z sieci: Morcina i Sławosza. Sukces murowany. Jak się tylko uwiniemy, będziemy pokazywać.

Maciej Jachymiak
p.s.

W trakcie pisania uświadomiłem sobie, że jeszcze był honorowy obywatel Nowego Targu komunista Iwan Zołotar, któremu odebrano ten zaszczyt w 2014 r., przy niemałym wysiłku ze strony Tadeusza Morawy.

Doszło też do mnie, że rodzina Radziwiłłów wystąpiła do ministra Glińskiego o wstrzymanie kolejnych druków „Potopu”ze względu na to, że nie ma sensu po raz roztrząsać domniemanej zdrady tego zacnego przecież rodu. Podobne stanowisko przygotowuje rząd Turcji w sprawie Azji Tuhajbejowicza. Może nawet zdążyli je wręczyć naszemu prezydentowi w czasie ostatniej wizyty…

A i jak wróble ćwierkają, burmistrz Wataha chce usunąć z sieci, i skąd się da, swój tzw. program wyborczy. Ale tego to się raczej nie dowiemy. Zadawanie pytań w samorządzie nowotarskim, to rzecz nie na miejscu, a ostatnio także wywiedziono, że niezgodna z prawem.
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny04.06.2021, 13:35
Hm- to ja mam pytanie do Jasia i Kandydata- czy król Jan lll Sobieski był dla Was bohaterem czy zdrajcą? Odpowiedź pomoże nam się zorientować z jakiej klasy orłami mamy tu do czynienia.
spostrzegawczy04.06.2021, 09:17
Panie Maćku! Tylko "Mam talent"! Sukces murowany!
Kandydat z dawnego 2104.06.2021, 07:47
Wielu jest zdrajców na Podhalu, szczególnie w jedynie słusznej stolicy Podhala, którzy jak tylko doszli do władzy zapomnieli po co i z kim tam szli. W zamian na wierzch wyszły szumowiny jak przy gotowaniu zupy. I to właśnie te szumowiny nadają jej smak.
jan_hemoroid04.06.2021, 02:15
Do skromny.szatkowski z kolegą to dokładnie tak jak piszesz.
Ale jeśli ktoś slabiej biję od innych to jest "fajny"??
Każdy kolaborant powinien ....ć!!!

Toast za Hitlra to kto wznosił.?
Franka po rękach całowali a jak już byli bezpieczni to figurki MB.
Chcieli rozłamu od POLSKI i do dziadzia Adolfa iść a teraz .....no koments
RZ Hitlerowi śpiewają a potem papieżowi
mądry i skromny03.06.2021, 19:22
Czyli Krzeptowski był zdrajcą bo całował okupantów po rękach, a Wieder i Szatkowski nie całowali, więc nie byli zdrajcami- jak ja mogłem o tym nie wiedzieć- nauczaj Jasiu dalej, będę Twoim najpilniejszym uczniem.
jan_hemoroid03.06.2021, 15:56
Krzeptowski całował po rękach okupanta i dawał się przy tych okazjach fotografować(foty w sieci). Bronienie zdrajcy jest byciem zdrajcą.
mądry i skromny03.06.2021, 13:32
Zachowajmy proporcje- prawdziwymi mózgami i twórcami Gralenvolku byli Witalis Wieder i Henryk Szatkowski odpowiednio- przedwojenny oficer Wojska Polskiego i legionista Piłsudskiego, inicjator budowy kolejki na Kasprowy- czyli polska elita przedwojennego Zakopanego. Dzisiejsza polityka pisania historii na nowo- chce to zawalić na prostego chłopa. I jeszcze jedno- ZP nie jest przeciw nakręcaniu filmu, tylko nie będzie z jego twórcami współpracować- to jednak różnica.
STAŚ03.06.2021, 12:52
wklej....
Rząd popierał, do kościoła chodził. Małoż teraz takich patriotów co w gębie tylko mocni są, a jak przyjdzie co do czego przytulą się do nowej władzy? Wśród Górali zawsze się znaleźli tacy.

Każdy może sobie dośpiewać !!!
Jarek03.06.2021, 12:44
Dobre z tym Kisielem jako guru. Chyba Pan pomylił z nim Sorosa hihihi
nowotarżanin03.06.2021, 12:13
i dobrze że tej izby pamięci o Leninie już nie ma bo za komuny bohaterowie przed 1 maja oblewali farbą tablice i okolice a mój ojciec i reszta strażaków zawodowych była ściągana do czyszczenia zamiast gasić pożary..
obywatel Piszczyk03.06.2021, 11:01
O Wacku Krzeptowskim tak wypowiadał się szwagier : Fajny z niego chłop tylko trochę głupi,może Panie Maćku jakby Pan żył w tych czasach to bo go Pan uzdrowił i na pewno by był wierny jednej Partii i Ojczyźnie jak Pan. Odnośnie celi Lenina to trochę się Pan zapędził, całkowity brak Historii , co tam się przed Leninem mieściło warto zapytać Tadeusza Morawę doktora historii pisanej z Przeglądu i Wyborczej.
nie wieezę W03.06.2021, 10:41
Bardzo ambitny program rozpisany na dwie kadencje. W pierwszej wstążki w drugiej kolesiostwo. I kupa niespełnionych obietnic
Podatnik03.06.2021, 09:30
To pan Maciej nie popiera komunistów?
Serena03.06.2021, 09:28
Rządziłeś Maciek i niczym nie zachwyciłeś, a teraz nawet krytyka ci nie wychodzi.
Jordan03.06.2021, 09:26
Panie Maćku zacznij leczyć, a nie politykuj. Nie chcesz filmu? Prawdy się boisz?
Wyborca03.06.2021, 08:19
Watycha nie ma czego usuwać panie Maćku. Żeby usuwać program wyborczy trzeba go najpierw posiadać. Z resztą ulotkę wyborczą spalił pod ratuszem w dniu wygranych wyborów. Watycha miał krótki program, który realizuje: wstążki i kolesiostwo.
history03.06.2021, 07:12
Na Jordanowszczyźnie w 1939 mieszkańcy wraz z wojskiem polskim ciężko się bili z niemcami. Nie kalkulowali, setki domów niemcy spalili w odwecie. Później działała partyzantka. Dziś stoją w tych miejscowościach piękne domy potomków, których duma i honor rozpierają z dokonań ich przodków.
MF03.06.2021, 06:42
Maciek jak wiatr zawieje taki z niego polityk...
Pis02.06.2021, 23:24
Odejdż Maciek wstydu oszczędź. Pani Sabina jest o klasę lepsza.
Wiosenne bajania02.06.2021, 23:13
Wokół jazgot mediów Macieju, nie do uniknięcia!
Chyba, że zamieszkasz w lesie szuflowskim  - nie..., to nadmiar szczęścia!
Chcesz czy nie chcesz - musisz słuchać, słuchać i oglądać i pisać felietony,
Gruba forsa za tym idzie, żeby Cię omotać i twej perwersji czarnewrony.
No to słuchasz, szlag Cię trafia, kiedy w środku jesteś Ty politycznej akcji
Głośnik niczym wulkan bucha od byle i twych kobiet mafii urzędowych atrakcji.
Toż to przecież zwykły proszek - już go babcia twa do drożdżówki używała,
Teraz jak kosmiczny odlot - toż to zwykła nie chałka tylko chała!
Proszek, zupka, pleśniak, psychotropek - ale nam się trafia!
A po prawdzie, przecie za tym wszystkim nie stoi żadna sprytna  mafia!!!
Kiedyś, siwy mędrzec na Kowańcu, w kilku zdaniach streścił
Mroczny sens koszmaru twego politycznego- szczerze, do boleści.
Żeby dłużej nie zanudzać też się będę streszczał
I spróbuję oddać rymem zew siwego mędrca:
Nie ma w naszym New Targu żadnej
Tak wyraźnej jak cień latem
Mafii czy przestępczej grupy
Poza Maciejem ? na fotce skrzatem!!!
Sok z buraka02.06.2021, 23:00
Typowy sok z buraka nic dodać nic ująć...
Maciej Wernyhora intelektualnie Giertycha nawet załora
jan_hemoroid02.06.2021, 22:14
Ktoś Pany Maćkowi powiedział, że fajne felietony pisze a on w to uwierzył.
Zastanawiam się czemu są umieszczone w "aktualnościach",?
rekin-r02.06.2021, 21:28
Niestety wraz z upływem czasu i kolejnymi felietonami widać, że Pan doktor nie ma nic do powiedzenia. A szkoda, bo na początku obnażył swego kolegę partyjnego z PO pana burmistrza W.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl