05.06.2021, 18:25 | czytano: 10364

Śmieci nad jeziorem. Zespół Elektrowni Wodnych reaguje

Fot. Czytelnik
- Oczywiście nasz zakład przystąpił (niezależnie od Państwa artykułu) również w tym roku do ponownego oczyszczenia zbiornika, jednak trzeba dać ZEW Niedzica S.A. trochę czasu na „ogarnięcie” ok. 30 km linii brzegowej - informuje Janusz Kubasiak, dyrektor ds. Utrzymania i Organizacji Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.
W artykule pt. "Zaśmiecone Jezioro Czorsztyńskie" pokazaliśmy zdjęcia, przesłane przez czytelnika, zaśmieconych brzegów zalewu. W liście do redakcji czytelnik skrytykował fakt, że władze zapory nic z problemem nie robią. Po artykule otrzymaliśmy odpowiedź z ZEW, w której dyrektor ds. Utrzymania i Organizacji tłumaczy, że spółka podejmuje wiele działań na rzecz utrzymania czystości na terenie jeziora. Fakt pozostaje jednak faktem - śmieci, co pokazują zdjęcia - to ogromny problem zalewu i dotychczasowe działania nie są na tyle skuteczne, żeby rozwiązywały problem. Zdaniem dyrektora Janusza Kubasiaka, pozostaje apelować "do tej mniejszości społeczeństwa, która podrzuca śmieci i odpady do koryt rzek i potoków, rowów i lasów , aby zaprzestały tego procederu".
ZEW wyjaśnia, że nie jest wytwórcą żadnych śmieci lub odpadów, które zostały opisane w artykule. "Odpady te niemal w całości przypłynęły ze zlewni Dunajca i Białki, reszta została przyniesiona przez osoby trzecie, w tym niestety również niektórych turystów i wędkarzy korzystających z jeziora. Zdarzają się też jednorazowe podrzucenia większej ilości odpadów przez nieznanych sprawców. Takie przypadki zgłaszane są na policję".

Spółka zaznacza, że mimo to nie uchyla się w jakikolwiek sposób od dbałości o czaszę zbiornika wręcz przeciwnie. "Co roku staraniem i na koszt ZEW Niedzica S.A. zbierane są ogromne ilości przypływających i podrzucanych odpadów, jest to rząd często kilkuset metrów sześciennych odpadów – mamy na dowód tego (do wglądu) kwity i faktury przekazania odpadów, rachunki i faktury od firm sprzątających czaszę na nasze zlecenie".Dyrektor Kubasiak przypomina, że ostatni proces gruntownego wysprzątania czaszy zbiornika Czorsztyn został zakończony jesienią 2020r. i czasza generalnie była wolna od zanieczyszczeń – stan ten utrzymywał się praktycznie do końca drugiej dekady maja 2021r. "W dniach 18- 20 maja nastąpił skutkiem intensywnych opadów gwałtowny wzrost poziomów przepływów podhalańskich rzek oraz potoków. Łączny dopływ do zbiornika wyniósł ok. 250 m3/s ( dopływ średnioroczny dla porównania wynosi ok. 20 m3/s). Gwałtowny wzrost przepływów spowodował „wyczyszczenie” koryt tychże rzek i potoków z zalegających tam śmieci oraz odpadów i ich jednorazowe wniesienie (śmieci i odpadów) w ogromnej ilości na teren czaszy (zapewne jest to znowu kilkaset m3), dodatkowo rozsianych po blisko 30 km linii brzegowej zbiornika" - wyjaśnia.

"Oczywiście nasz zakład przystąpił (niezależnie od Państwa artykułu) również w tym roku do ponownego oczyszczenia zbiornika, jednak trzeba dać ZEW Niedzica S.A. trochę czasu na „ogarnięcie” ok. 30 km linii brzegowej. Ani ZEW Niedzica S.A., ani kooperujące z nami firmy nie dysponują ( w dzisiejszych czasach) wolnymi rezerwami ludzkimi, aby problem „załatwić” w kilka dni ( tym bardziej, że nadal stan zbiornika jest bardzo wysoki co utrudnia, a na pewnych odcinkach uniemożliwia skuteczną akcję). Szacujemy , że prace będą prowadzone systematycznie przez kilka tygodni" - mówi Janusz Kubasiak.

Dodatkowy komentarz i wyjaśnienia:

1. Nie jest też prawdą, że całość terenu rozumianego jako czasza zbiornika należy do ZEW Niedzica S.A. – np.: wyodrębnione ewidencyjnie odcinki starych koryt rzek i potoków w tym również poniżej maksymalnego poziomu zbiornika ( w tym koryto Dunajca i Białki) zgodnie z Ustawą Prawo Wodne znajdują się w zarządzie Wód Polskich).

2. Dodatkowo czaszę sprzątają w ramach wolnych mocy przerobowych pracownicy ZEW Niedzica S.A.. W okresie przed pandemią ZEW Niedzica S.A. sponsorował szkoły podstawowe i ponadpodstawowe , które w zamian brały udział w organizowanych akcjach sprzątania świata. Z uwagi na pandemię ta forma działalności jest czasowo zawieszona.
3. W Państwa artykule zostaliśmy napiętnowani dosłownie natychmiast po wpłynięciu tych śmieci w czaszę (wcześniej przez ostatni rok zalegały w zakamarkach rzek i potoków Podhala, Spisza i Orawy, gdzie były podrzucane przez nieuczciwych obywateli i nikomu to jakoś nie przeszkadzało i nie było piętnowane).

4. W tej sytuacji ZEW Niedzica S.A. jako jedynej instytucji prowadzącej w tym zakresie i na tym terenie systematycznie działania ( za które nigdy nie oczekiwaliśmy ani wyróżnień, ani podziękowań) jest szczególnie przykro , że w artykule (skutkiem zapewne braku świadomości opisanych wyżej faktów) zostaliśmy pośrednio upomniani w tej sprawie na co w naszym odczuciu nie zasłużyliśmy. Rozumiemy, że Portal Podhale 24 kieruje się troską o środowisko (czyli de facto jesteśmy sojusznikami w tej dziedzinie), jednakże dobrze jest zasięgnąć wyjaśnień drugiej strony nawet w sprawach, które na pozór wydają się oczywiste. Dzięki temu można uniknąć skrzywdzenia kogoś kto w rzeczywistości jest naszym „sojusznikiem”.

5. Osobnym tematem jest utrzymanie porządku Pod Hubą czyli w miejscu ulubionym przez wędkarzy (tutaj sporą część terenu stanowią tereny w Zarządzie Wód Polskich, a więc nie znajdujących się w posiadaniu ZEW Niedzica S.A.). Wielokrotnie apelowaliśmy do wędkarzy o zachowanie porządku na tym terenie i spotykało się to nawet z pozytywną reakcją i zapewnieniami, że czystość i porządek na tym terenie będzie utrzymywana przez członków związku wędkarskiego. Dotyczy to nie tylko sprzątania po sobie ale i zabierania tych śmieci – w myśl zasady obowiązującej w turystyce na łonie przyrody , że „swoje śmieci zabieramy ze sobą”. Niestety z realizacją bywało różnie - oczywiście wielokrotnie zdesperowani brakiem działań wędkarzy w tym zakresie sprzątaliśmy ten teren zabierając z tego terenu „ własne śmieci” turystów, czyli w przypadku tego terenu z reguły wędkarzy. Niestety zazwyczaj przynosi to skutek odwrotny tzn. im więcej i im częściej odbywało się sprzątane i były zabierane śmieci, tym więcej było podrzucanych odpadów obcych pochodzących od osób trzecich.

Oczywiście są też pozytywne przykłady wzorowej współpracy na linii ZEW Niedzica S.A. - Wędkarze np. wspólna akcje odcinkowego sprzątania brzegu w Zatoce Kosarzyska ( w roku bieżącym) i Zatoce Falsztyńskiej (lata poprzednie), która miały miejsce przy udziale Panów Wędkarzy operujących w tamtym rejonie.

Na koniec pozostaje tylko zaapelować do osób należących do tej mniejszości społeczeństwa, która „podrzuca” śmieci i odpady do koryt rzek i potoków, rowów i lasów , aby zaprzestały tego procederu oraz do zdecydowanej większości społeczeństwa dbającej o środowisko, aby w przypadku zauważenia takich przypadków reagować - kończy Janusz Kubasiak.oprac. r/ zdj. Czytelnik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
a jak...07.06.2021, 07:45
Do miejscowego tak jest i tak będzie po tym skandalu wszystko wróci do porządku dziennego i po ptokach ! Woda przyniosła to i zabierze i po sprawie ! Jakie to proste prawda....... tylko że po tym wszystkim jednak pozostanie smrodek który na pewno reklamy gminie nie przyniesie !!!!!!!!!
miejscowy06.06.2021, 17:02
To co pływa w wodzie, to śmieci ze wszystkich miejscowości powyżej zbiornika, które spływają dopływami Dunajca i Białki po większych opadach deszczu. Tak jest od początku istnienia zalewu.
JIMMY JAZZ RECORDS06.06.2021, 16:57
Niestety w lesie na os Bor i w rezerwacie kolo lotniska jest coraz wiecej smieci!Dzis spotkalem w rezerwacie Bor na Czerwonem chlopaka ktory zbieral puszki i inne syfy zostawione przez spacerowiczow.Ten chlopak nie byl z NT.Nie wstyd wam brudasy?!
adwokat diabła .06.06.2021, 15:30
Trudno... Pływak z Tobą się nie zgodzić oj brakuje Prezesa Krakowskiego , tak brakuje gospodarza to prawda ! To smutne że od tego czasu wszystko zamarło !! Jak widać jest w tej Gminie czy nawet w ZEW- e sobiepaństwo na całego . Nie ma ani tu ani tu gospodarza prosta sprawa i wszystko jest tak jak widać ! Gdzie są odprowadzane podatki częściowo do gminy to oczywiste . Co gmina robi z podatkami pytasz systematycznie przeżera bo na pewno nie inwestuje w teren wokół zapory ! Nie ma czego tutaj tłumaczyć jak jedni tak i drudzy wała robicie w tym temacie !Ale jeśli radni tacy bezrozumni to tyko płakać . Upss... przepraszam na Polanie Sosny coś się robi bo widziałem p. Radną chyba z Niedzicy????
patrząc obiektywnie !06.06.2021, 09:47
Jasne ZEW w Niedzicy i oczywiście Niedzica wpłaca podatek do Gminy gdzieś ponad 4 mil. rocznie i w ten sposobem utrzymuje Gminę w innym przypadku owa gmina dawno padła by na przysłowiowy pysk ! A co robi wójt ano dzieli,, sprawiedliwie ,,kasę pomiędzy resztę miejscowości... .a co zostaje na zagospodarowanie wokół zapory w Niedzicy nie trudno zgadnąć czyli g...o ! ZEW też nie jest bez winy... o nie przez 5 lat. wpłacił do kasy gminy 20 mil. i resztą się zupełnie nie interesuje i tak wygląda sytuacja na chwilę obecną. Do radnych nie ma sensu się zwracać czy apelować bo radni uprawiają warcholstwo a nie politykę rozwoju tego regionu zwłaszcza dotyczy to zagospodarowania właśnie obrzeży zapory w Niedzicy!
Pływak06.06.2021, 09:07
Trzeba zadać pytanie: gdzie odprowadzane są podatki z działalności elektrowni wodnej. Spokojnie z tych pieniędzy można utrzymać podmiot zajmujący się tylko sprzątaniem brzegów jeziora. Jakoś w innych regionach jest to możliwe. Oj brakuje Prezesa Krakowskiego, który dbał nie tylko o elektrownie ale także o infrastrukturę wokół niej. Za czasów Krakowskiego wybudowano wszystkie obiekty. Nic nowego nie powstało a to co jest oddaje się w dzierżawę i marnieje w oczach. Brakuje prawdziwego gospodarza, bo pieniądze są. Smutne ?
orawiok05.06.2021, 23:43
może ktoś wskazać chociaż jedną rzekę z Orawy którą płynie do jeziora czorsztyńskiego ???? brawo z geografii
88805.06.2021, 22:48
Od kąd istnieje jezioro,to minimum dwa razy w roku takie widoki widzę...afera sie robi jak ktoś to nagłośni,ja akurat tam nawet nogi nie postawię jak widziałem co tam pływa,od śmieci z zakopca po zdechłe krowy,sarny,psy i koty...
p.05.06.2021, 21:42
Czytelnik poszukałby czyje to śmieci spłynęły do zbiornika, może z rodziny garnek by się znalazł? Ludzie to brudasy! Płacą za śmieci a i tak lepiej mu w reklamówce śmieci zawieść do lasu, wyrzucić do rowu itd. A później oburzać się, czyje to te śmieci na plaży.
ekolog05.06.2021, 20:24
potem bociany niosą do gniazd - giną młode przez ten syf- wstydźcie się brudasy -turyści . Zero kultury i szacunu dla przyrody - zagłada co raz bliżej
Rowerzysta05.06.2021, 19:48
Było już kilka przepływów powodziowych i śmieci zawsze były, tylko mało kto je widział bo nie było ścieżek koło jeziora. Teraz widać jak na dłoni, a wcześniej były krzaki i trudno dostępny teren. ZEW ma się dobrze (firma nas wszystkich - 100%/ Skarb Państwa) i jak trochę kasy przeznaczy na sprzątanie to właściciel czyli zwykły Kowalski będzie zadowolony.
Taki jeden05.06.2021, 19:25
ZEW bierze pieniądze za dzierżawę działek od przedsiebiorcow, wędkarzy i osób prywatnych i utrzymywanie czystości nad jeziorem to jeden z ich obowiązków. Prawda jest też, że 95% śmieci, które tam się znajdują to te które przypłynęły Dunajcem i Białką. Są to poprostu śmieci zostawione nad rzeką, przyrzecznych drogach, rowach itd. Śmieci które zostawia turysta to mały procent wszystkich odpadów. Po skończeniu budowy trasy rowerowej powstały miejsca z koszami dla korzystających ze ścieżki i są one regularnie opróżniane przez GZGK. Większość odpadów trafią do jeziora po ulewnych deszczach, kiedy gwałtownie wzrasta poziom wody, prąd znosi je do północnych zatoczek wzdłuż całej gminy Czorsztyn (zauważcie że po drugiej stronie nie ma tego problemu) kiedy stan wody opada śmieci pozostają na brzegu i nowa dostawa od naszych sąsiadów gotowa. Drugimi największymi śmieciarzami są wędkarze i goście korzystający z kempingów niestety, ile razy widzialem worki śmieci, co prawda spakowane i zaniesione pod najbliższą drogę i tam pozostawione (zapewne z nadzieją że przecież jak zbierają z koszy przy velo Dunajec to te też zabiorą) wystarczy że przez kilka dni podniesie się poziom wody i te właśnie pozostawione worki już pływają w jeziorze. Problem śmieci nad jeziorem jest złożony i racja że nie zniknie on dopóki nie zmieniny wszyscy swoich przyzwyczajeń i nie zaczniemy dbać o to żeby mając w kieszeni papierek wrzucić go we właściwe miejsce a nie do fosy koło drogi.
stonka w gminach robi porządki05.06.2021, 18:49
ZEW ma wytwarzać energię i utrzymywać czystą wodę w zbiorniku , a nie bawić się w sprzątacza , Gminy i ich mieszkańcy i turyści zaśmiecają nie tylko swoje tereny gminne , ale i zbiornik . Najedzie śmieciarzy , gmina zakasuje pieniążki za noclegi i inne turystyczne usługi , a prządku i stonki nie upilnuje , a stonka ze śmieciami na jezioro . Gminy powinny mieć straż gminną na rowerach , na skuterkach , na kładach z bloczkami mandatowymi w rękach i jezdzić po gminach i pilnować śmieciarzy by nie robili bałaganu .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl