18.06.2021, 18:56 | czytano: 6046

Bolesław Bara żegna się z Miastem i życzy nowemu dyrektorowi MOK sukcesów. "Nie będzie miał łatwego zadania"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Rozpoczynałem swoją kadencję konferencją prasową i kończę również konferencją prasową. Uważam, że słowa podziękowania należą się każdemu - mówi Bolesław Bara. Były już dyrektor MOK podzielił się z dziennikarzami koncepcją pracy, którą przygotował na swoją... kolejną kadencję.
Ale spotkanie rozpoczął od podziękowań.
- Ogromne słowa podziękowania dla parlamentarzystów - senatora Jana Hamerskiego, posłów Edwarda Siarki i Andrzeja Guta Mostowego, a przede wszystkim posłanki Anny Paluch za ich ogromne zaangażowanie i wsparcie finansowe budowy nowego budynku MOK To są dziesiątki milionów, to jest ogromna pomoc dla Miasta - powiedział.

Kilkanaście minut trwało wymienianie osób i instytucji, którym odchodzący dyrektor dziękował. Były to parafie i ks. proboszczowie, burmistrz Nowego Targu i jego zastępcy ("bo tak 5 lat z mną wytrzymali, a to nie taka prosta sprawa"), radnym (za "rzeczowe, merytoryczne rozmowy, podczas których czasem było gorąco, ale krytyka powoduje, że człowiek wyciąga wnioski i zaczyna lepiej pracować"), naczelnikom UM, dyrektorom szkół, szefom placówek miejskich i zakładów budżetowych.

Mówił o dobrej współpracy z Euroregionem Tatry, wspólnych projektach wartych kilkaset tysięcy zł.

- Zawsze powtarzałem, że "w kupie siła", dlatego chcę podziękować za fantastyczną współpracę z organizacja pozarządowymi, klubami, stowarzyszeniami - bo zawsze byli z nami, bo widzieli sens działania razem, bo razem można więcej. Nawet takie hasło wymyśliłem "Zawsze Razem". Dziękuję swoim pracownikom. Tak jak im już powiedziałem - ja się nauczyłem przy nich bardzo dużo, przy tych naszych spotkaniach bywało bardzo gorąco, ale to też było potrzebne. Ile było pięknych wydarzeń - koncertów, wystaw, imprez, publikacji. Pracownicy MOK stanęli na wysokości zadania. To jest zespół. Ludzie, którzy doskonale wiedzą co mają robić. Tego ich uczyłem, że dla nich nie ma problemów, są tyko zadania do zrobienia - dodał Bolesław Bara, wspominając z wdzięcznością także żonę, która "przezywała to wszystko i zawsze mnie wspierała, by się nie poddawać".

- Nie ma jeszcze wyników konkursu, ale chcę pogratulować nowemu dyrektorowi i życzyć mu sukcesów. Znam doskonale pana Andrzeja (Lichosyta - przyp. red.) i myślę, że nie będzie miał łatwego zadania. Być na świeczniku to jest sytuacja bardzo trudna, bo trudno jest spełniać wszystkie oczekiwania - stwierdził.

Dość nieoczekiwanie podzielił się z dziennikarzami nowym programie, który przygotował na kolejną kadencję - której jak wiemy nie będzie, bowiem odpadł w konkursie na stanowisko dyrektora nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Niemniej szybko znalazł prace jako dyrektor Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.
- Wymyśliłem nowy program działania, nowe hasła do promocji, które są bardzo ważne, bo one szybko zaistnieją w przestrzeni publicznej i są bardzo nośne: "Zabujaj się w kulturze", Dwie godziny dla rodziny" "MOK inicjatyw", Radę konsultacyjną - zrzeszającą środowiska artystyczne, ale nie tylko - o nazwie "Nadajemy na kulturę". Moim celem było wydzielenie ze struktur MOK nowej jednostki - jaką jest Muzeum Podhalańskie, bo miasto zasługuje o to by mieć muzeum z prawdziwego zdarzenia, które może samo starać się o granty i finansowe wsparcie. Kolejny cel to kontynuacja budowy marki Miejskiego Ośrodka Kultury. Byłem na budowie MOK bardzo często, prace są zaawansowane. Będziemy mieć nowy budynek i będzie on śliczny. To co się tam będzie działo - przerośnie najśmielsze oczekiwania mieszkańców, ten budynek powinien być dla wszystkich. Pewnie będą malkontenci, którym się nie będzie podobał wystrój, czy wykończenia, ale to miejsce ma inspirować, rodzić nowe pomysły i nowe idee - przekonuje Bara.

- Zastanawialiśmy się, co zrobić by przyciągnąć młodzież. Dlatego powstanie tam sala do e-gier. Wymyśliłem hasło "Wszystkie drogi prowadzą do MOK". Chodzi o to, by zrobić takie drogowskazy - zaprojektowane np. przez dzieci z MOK - które prowadzić będą od wszystkich atrakcji oferowanych w Mieście właśnie do MOK-u. Myślałem o "stowarzyszeniu przyjaciół kultury", skupiającym mieszkańców chcących mieć swój wkład w rozwój MOK. Pierwszy cel to przykładowo zakup fortepianu. /.../ Przy otwarciu nowego budynku MOK planowałem sporządzenie bardzo atrakcyjnej oferty kulturalnej. Przykładowo spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, by móc powiedzieć o kulturze języka. Wszystkim nam zależy na kulturze przez duże "K" - podsumował Bolesław Bara.

Przypomnijmy - do konkursu na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu stanęło dwóch kandydatów - Bolesław Bara oraz Andrzej Lichosyt. Do drugiego etapu przeszedł Andrzej Lichosyt. Burmistrz Nowego Targu jeszcze nie ogłosił swojej decyzji i zaakceptowaniu tego kandydata na stanowisko dyrektora.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
piter21.06.2021, 08:44
Dżoanna, why?
Utw19.06.2021, 17:23
Jezus Maria kto nam okna umyje.
Kwietna Wstążka19.06.2021, 16:22
bye bye Bolesław nikt nie będzie tęsknił wszyscy się zorientowali z kim mają do czynienia nawet ONA
dwór wyżywi się sam19.06.2021, 15:30
@w prawdzie
największe środki na ten bezsensowny remont wpłaciłem, ja, ty, pani z bloku obok. M y mieszkańcy Nowego Targu!!! A że z unijnych wzięli to zostało im na nagrody dla urzędników prawie 700 tysiaków
w prawdzie19.06.2021, 13:55
Największe środki pochodzące z UE przyznał na remont MOKu poprzedni Zarząd Małopolski z PO z Marszałkiem Jackiem Krupą z PO. Ja wiem, że w dzisiejszych czasach nie wypada o tym mówić w mateczniku pisu, ale takie są po prostu udokumentowane fakty.
Tau19.06.2021, 12:01
Człowiek ociekający wazeliną. Śliski jak piskorz
Polo bez disco19.06.2021, 10:10
Ocenę miejskiej kultury pod dyrekcją pana Bary i Joanny Iskrzyńskiej Steg wystawił pan burmistrz Watycha w oficjalnym miejskim dokumencie uchwalonym przez radę miejską. Brzmi ona tak:

Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo
podpisano Grzegorz Watycha

I tyle w temacie. Pana Barę Nowy Targ żegna bez żalu. Im dalej od stolicy Podhala tym lepiej dla miejskiej kultury. Wpadki z zamykaniem po uroczystym otwarciu Muzeum Drukarstwa, Wieży Wodnej i dworca to tylko kilka z przykładów nieudolności i niemocy Bary.
Dario19.06.2021, 09:30
pan B to typ ślizgacza. Pięknie się poślizgał przez 5 lat. Ma to szxzęście że trafił na dyletantów kulturalnych. Łatwo im wcisnął kit przywieziony z Chełma pod Lublinem. I zaczęło się wieszanie wstążek i wydawanie na bzdety gigantycznych pieniędzy.
Ewa19.06.2021, 07:46
Człowiek o wysokiej kulturze, zaangażowany w to co robi. Powodzenia w Rabce Nowy Targ dużo stracił.
Uzdrowiciele19.06.2021, 07:33
Tak nieprofesjonalnego i chaotycznego dyrektora z którym nikt już nie chciał współpracować nie było od czasów Leszka Pustówki. Obaj mitomanii. Wyrzucenie biblioteki z MOKu i zniszczenie rzeźby Pegaza to szczyt głupoty. Papa Rabka czeka a potem nad morze.
kornet19.06.2021, 01:50
Dajmy szansę nowemu dyrektorowi. Nie może być gorszy.
Pik19.06.2021, 01:48
Dajmy spokój. Przecież to jakaś farsa
Iks18.06.2021, 23:16
A co z hasłem Lublin Kocham i Szanuję? Dlaczego Rabka skoro hasło wyborcze doskonałe i uniwersalne?
Janko Muzykant18.06.2021, 22:52
Bara bara bara, riki tiki tak, dyrektorem moku, byłeś przez pięć lat...
KTT18.06.2021, 20:27
E tam. Kolejna ściema Watychy. Bolek zostanie./.../Zobaczycie.

Proponuję swoją wiedzą o przestępstwie podzielić się z Policją. Moderator.
Rabcuś18.06.2021, 20:15
@ haha
gdyby nie pracownicy wyszkoleni przez Panią Basię to Bolek by musiał pracować. Taka hipokryzja tego gościa, że od nich niby wymagał. Na odprawach to oni mu musieli mówić co trzeba robić. Dzięki temu przetrwał. Żaden z niego szef. Wygodny dla załogi bo nie wymagał. Dlatego jest jak jest. Tak jest jak szyja kręci głową. Podobnie z Magistracie. Tyle że tamten słabo tańczy. No chyba że ona tak chce. Jeden wielki chaos, który będzie się pogłębiał. A potem wyjdą inne sprawy.
nowotarzanka18.06.2021, 20:14
Dziekujemy dziekujemy dziekujemy
telo18.06.2021, 19:50
No to cześć. Powodzenia na nowym stanowisku. Trzeba dać szansę nowemu dyrektorowi. Ja tam za panem Barą tęsknić nie zamierzam.
hehe18.06.2021, 19:48
Pięć lat temu był wrzask, że tancerz i konferansjer zastępuje wspaniała dyrektorkę. Przez te lata wyśmiewaliście gościa, że "macha nóżkami" i lata po hali lodowej, że marny dyrektor, że nic nie robi, że ściąga kulturę do poziomu disco polo. A teraz nagle jaki płaaaaacz. że taki dobry, że fajny, że wspaniały, cudowny i znakomity. Czy wy ludzie normalni jesteście?
Baca18.06.2021, 19:47
Pozbyc sie takiego goscia to duza strata dla miasta
Mirek18.06.2021, 19:06
Czegoś tu nie rozumiem. Pan Bara dziękuje za pieniądze bezsensowny remont MOKu PiSowskim parlamentarzystom? A to ponoć była zasługa POwskiego Watychy? To znowu wszystko na odwrót?
tylko referendum18.06.2021, 19:02
Następca będzie miał gigantycznie trudne zadanie. Nie z pracą bo tam sobie poradzi. Z Joanną Iskrzyńską Steg. I te telefony codziennie. I rozmowy o niczym przez trzy godziny. /.../
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl