19.06.2021, 09:10 | czytano: 5603

W 2022 roku Białka Tatrzańska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy

Fot. Michał Adamowski
16 grudnia 2022 roku w Białce Tatrzańskiej odbędą się Mistrzostwa Europy Sepak Takraw - ogłosił prezes Polskiej Federacji Sepak Takraw Paweł Podczerwiński, wspólnie z Chettaphan Maksamphanem, Ambasadorem Królestwa Tajlandii w Polsce oraz wójtem gminy Bukowina Tatrzańska Andrzejem Pietrzykiem.
- Areną mistrzostw będzie nowoczesna hala w Białce Tatrzańskiej, którą nieprzypadkowo została wybrana. Mieliśmy do wyboru jeszcze trzy duże ośrodki sportowe, jednak Białka Tatrzańska ma o wiele więcej atutów niż pozostałe lokalizacje - mówił podczas konferencji prasowej Paweł Podczerwiński. - W Białce Tatrzańskiej odbywały się największe imprezy Sepak Takraw: Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Superpuchar, Superliga, oraz rozegrany został mecz międzynarodowy Polska-Serbia, gdzie Polska Reprezentacja wygrała dwa mecze z Reprezentacją Serbii. Śmiało mogę oznajmić że Białka Tatrzańska jest stolicą Polskiego Sepak Takraw.
- Co do samych Mistrzostw Europy jestem w dniu dzisiejszym bardzo szczęśliwy, długą i ciężką drogę przybyłem przez ostatnie pięć miesięcy - kontynuował. - Mój pomysł o organizacji Mistrzostw Europy w Polsce jakiś czas temu był tylko marzeniem. Dlatego bardzo dziękuje Panu, Ambasadorowi Królestwa Tajlandii w Polsce za bardzo duże poparcie i pomoc w realizacji tak wielkiego projektu jakim są Mistrzostwa Europy. Efektem poszczególnych działań Jego Ekscelencji Chettaphan Maksamphan jest sukces w postaci Mistrzostw Europy które odbędą się w Polsce. Dostaliśmy oficjalną zgodę na organizację Mistrzostw Europy przez Światową Organizację ISTAF oraz przez Europejską Federację FESTA. Rok 2022 jest szczególnym rokiem gdyż w tedy przypadają obchody pięćdziesięciolecia współpracy partnerskiej między Tajlandią a Polską.

Po raz pierwszy w historii dyscypliny Sepak Takraw w Europie odbędzie się tak dużej rangi turniej. Mistrzostwa Europy będą rozgrywane cyklicznie co dwa lata. Wystąpi osiem narodowych reprezentacji: Francja, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Serbia, Turcja, Ukraina, Polska. - Niestety w czasach w których przyszło nam żyć są bardzo ciężkie w kilku krajach odbiła się sytuacja głównie za sprawą epidemii i pod znakiem zapytania jest udział reprezentacji: Włoch, Austria, Dania, Rosji, Malty, Finlandii, Anglii, Kazachstanu którzy są członkami Europejskiego Sepak Takraw - mówił prezes. - Mam taką nadzieję że wszystko wróci do normy i te wyżej wymienione kraje zagrają na Mistrzostwach w Polsce.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować panu Pawłowi, Piotrowi oraz wójtowi gminy Bukowina Tatrzańska oraz dziennikarzom za dzisiejszą obecność - mówił ambasador Tajlandii. - To dla mnie wielka przyjemność że mogę tutaj być na konferencji której pierwsze Europejskie Mistrzostwa Sepak Takraw. Wydarzenie będzie miało miejsce w grudniu przyszłego roku i Ambasada z tego powodu jest bardzo dumna. Miejsce to jest dla mnie bardzo ważne można w Białce Tatrzańskiej jeździć można na nartach, z reszta tak tu robiłem z rodziną. Jest także wiele szlaków turystycznych natomiast po tym wydarzeniu sportowym mam nadzieję że będzie jeszcze bardziej słynne. Kiedy rozmawiacie państwo o Tajlandii na pewno jako pierwszy narodowy sport przychodzi do głowy Muay Thai, ale chciałbym powiedzieć że Sepak Takraw jest również sportem bardzo popularnym w Tajlandii jak również w całej Azji Południowo Wschodniej. Jestem bardzo dumny że nasz narodowy sport Sepak Takraw jest również popularny na świecie w europie a od dwóch lat również w Polsce. Chciałbym wyrazić swoje uznanie i wdzięczność panu Pawłowi oraz panu Piotrowi i gospodarzowi Gminy, za możliwość zorganizowania mistrzostw. Mistrzostw Europy mają oficjalne poparcie przez Światową Federację ISTAF ORAZ Europejską federację FESTA. Przyszły rok jest dla nas bardzo ważny ponieważ będziemy obchodzić pięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajlandią i te mistrzostwa traktujemy jako jedno z wydarzeń podczas tych obchodów. Sport uprawiamy dla zdrowia i dla dobrego samopoczucia. Sport jest bardzo ważny do zbliżaniu do siebie ludzi między innymi Polaków i Tajlandczyków. Odnosi się to sportowców jak i do publiczności, powoduje to wykażą zainteresowanie naszym krajem i na jego temat będą chcieli się więcej dowiedzieć. Działa to także w drugą stronę ponieważ Tajlandczycy są dumni z tego że Sepak Takraw jest coraz bardziej popularny i są zainteresowani krajami w których ten sport jest popularny. Jestem szczęśliwy że Sepak Takraw może działać jako pomost nasze narody, łączy nie tylko nasze kultury i sport ale również ale przyszłości może zaowocować zwiększonymi obrotami handlowymi współpracy gospodarczej. Na koniec co nie znaczy że jest to mało ważne podziękować i złożyć serdeczne życzenia Polskiej Federacji Sepak Takraw , życzyć im szczęścia w zorganizowaniu tego wydarzenia sportowego w przyszłym roku. Już się cieszę na przyjazd w przyszłym roku, nie jako zawodnik ale jako kibic i życzę państwu wszystkiego najlepszego.

Więcej o rozgrywkach Sepak Takraw przeczytasz na SportowePodhale.pl

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
Mały22.06.2021, 23:01
Brawo, za pomysł.
nigdy19.06.2021, 15:01
Hahahahahahaahhahahahahahahaaaaaa
wrrr19.06.2021, 11:03
Polska ma duże szanse znaleśc sie w pierwszej dziesiątce w Siepaka.
he he litości19.06.2021, 10:57
NIEEEEEEEEEEEEEEE !
łół19.06.2021, 10:39
Kanalizacja może tego nie wytrzymać !!!
Stanisław19.06.2021, 09:39
Tyle ludzi przyjedzie ze kanalizacja sie zatka .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl