20.06.2021, 10:22 | czytano: 20656

Premier w Nowej Białej: "Nie zostawimy mieszkańców bez pomocy" (zdjecia z pogorzeliska i video)

W niedzielę rano premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Nowej Białej i obejrzał pogorzelisko. Wczoraj, w największym pożarze na Spiszu od 30 lat, spłonęło tu 40 budynków mieszkalnych i gospodarczych.
- Doszło do ogromnej tragedii - mówił na miejscu szef rządu. Jak dodał, do szpitala trafiło 9 osób, na szczęście większości nic poważnego się nie stało i tylko jedna została pozostawiona w lecznicy. - Mamy nadzieję, że szybko wróci do domu - powiedział.
- Domy i budynki zajmowały się jeden od drugiego w związku z tym, że w Nowej Białej mamy do czynienia ze spiską, zwartą zabudową - tłumaczył. - Chcę powiedzieć mieszkańcom, że nie tylko nie zostawimy ich samym sobie, ale zrobimy wszystko, żeby im pomóc. A pierwsza pomoc trafi już do nich na dniach - zadeklarował.

Premier wyjaśniał, że pomoc zostanie przeznaczona na odbudowę domów, zabudowań gospodarczych i sprzętu rolniczego. - Od tej siły ognia większa może być już tylko siła pomocy - stwierdził.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również działania prewencyjne. Zadeklarował pomoc rządu w odbudowie wodociągów czy hydrantów. - Przeznaczymy na to siły i środki - zapowiedział. Mając na myśli zwartą zabudowę Spisza, powiedział, że przy odbudowie budynków będzie trzeba zwrócić uwagę na tryb ich rozmieszczenia, tak by w przyszłości nie dochodziło do podobnych tragedii. Zapowiedział, że w związku z tym, że zwarta zabudowa Spisza jest objęta ochroną konserwatorską, wprowadzi rozporządzenia, które ułatwią i przyspieszą odbudowę.

Jak dodał, powołując się na rozmowę ze starostą nowotarskim i wójtem gminy Nowy Targ, takiego pożaru nie było w tym regionie od 30 lat.
Na miejscu pracują już eksperci z PZU, którzy wyceniają straty. Działa sztab kryzysowy. Działania gaśnicze już się zakończyły.

Premier dziękował wszystkim służbom, przede wszystkim strażakom, a także wojewodzie małopolskiemu za organizację i przebieg akcji gaśniczej, dzięki której udało się zminimalizować straty.

r/ zdj. w galerii poniżej - Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator21.06.2021, 02:18
Kochani Podhalanie
Pomóżmy, ile kto może, poszkodowanym w tej tragedii, Rząd zanim zastanowi się, przegłosuje i ruszy z pomocą, to znając życie musztarda po obiedzie.
A co do tego pana, to najkrócej i najdobitniej powiem tak;
PRZYJECHAŁ
POWIEDZIAŁ/OBIECAŁ
ODJECHAŁ
i jak przyśle po misce ryżu, to już sukces

To tyle z wizyty tego pana na Podhalu
mądry i skromny20.06.2021, 19:30
A ja myślę że dobrze że przyjechał z tych warszawskich salonów i zobaczy prawdziwe życie w Jego kraju. A jakby jeszcze wziął i coś zrobił to by się na pewno zalazła dla Niego jakaś solidna . . . miska ryżu.
...20.06.2021, 15:03
Nie wiem, co się prujecie do moderatora jak robi robotę i cenzuruje moje wolne myśli i słowa tak by były poprawne politycznie, nawet nick mi zmienił na trzykropek to się odczepcie od niego.

przecinki, ja tu nie jestem po to żeby się z kimkolwiek licytować, co kto ile pomógł, w komentarzach występuję jako pełniący obowiązki Polaka.
Natomiast odpowiadając konkretniej: ja jestem zwykłym szarym obywatelem bez żadnej władzy, nic nie mogę zadecydować ani zadysponować, nie mam państwowych limuzyn ani helikopterów, czujesz różnicę? Albo inaczej: widzisz jak idiotyczne pytanie zadałeś w obliczu mojego pierwszego komentarza, który był stricte przytykiem w stronę pinokia?

No i jeszcze odsuwając te bezczelne insynuacje: ta byłem, zawiozłem co mogłem, zaoferowałem co mogłem, więc schowaj sobie te insynuacje trollu w kieszeń weź teraz wyślij chociaż esemesa i pomóż innym, bo polityka i komentarze w internecie politykom i komentarzami, ale człowiekiem trzeba być cały czas.

Dobre to ostatnie zdanie. Życzenie komuś śmierci, podlane sosem z wyzwisk i wulgaryzmów nie jest "poprawnością polityczną", którą mi autor wmawia, a próbą skłonienia go do unikania przekleństw. Przynajmniej tutaj. Moderator.
XXX20.06.2021, 13:49
Bez komentarzy troche rozumu tragedia
GG20.06.2021, 11:55
Niech kazdy da . . . dziesiąt . . . zł z pensji , pomostówki , emerytury , zasiłku dla dzieci i tym podobnych swiadczen, a zbiorą sie setki tysiecy. Solidarnie bez zbednych słow i ubliżania sobie wzajemnie .
Szczerze pogorzelcom wspóczuje , bo tez doświadczyłem pożaru . . .
kviatek20.06.2021, 11:48
Premier to ma przekichane. Przyjedzie - źle. Nie przyjedzie - źle. Najlepiej gdyby zamienił się w kwant energii i zarazem tam był, i go nie było. Ale wtedy też pewnie ktoś by się doczepił ;)
,,,20.06.2021, 11:26
@...Rozumiem że ty już jesteś na miejscu i pomagasz jak możesz,a o 10:30 zrobiłeś se przerwe.
Logiczny20.06.2021, 11:21
Szczerze współczuję wszystkim poszkodowanym. Nadchodzi mnie jednak takie przemyślenie, aby przy odbudowie wykonać jakieś działania prewencyjne aby sytuacja nie powtórzyła się za pięć lat jak do tej pory. W ten sposób powstaje błędne koło.
Góral20.06.2021, 11:18
Szanowny Moderatorze nie widzę u przedmówcy wyzwisk. Wnioski wyciągnięte raczej na podstawie wcześniejszych licznych i niedotrzymanych obietnic premiera. Szczerze współczuję pogorzelcom i mam nadzieje że Podhale zjednoczy się w pomocy. Mam tez nadzieję że nie skończy się tylko na słowach i nie spowoduje odwrotnego skutku czyli ani pieniędzy od rządu ani od ludzi dobrej woli, którzy dojdą do wniosku, że skoro rząd odbuduje to po co mam pomagać.
Z innej beczki. W Nowej Białej często zdarzają się pożary co wynika z gęstej zabudowy i materiału z jakiego wykonano stodoły czy starsze zabudowania. Może warto pomyśleć jak temu zaradzić zanim dojdzie do kolejnej tragedii. Proste instalacje alarmowe nie są drogie a sporo by to zmieniło. Może warto tez pomyśleć o instalacjach hydrantowych. Gdyby Ci ludzie zostali ostrzeżeni kiedy zaczęło się tlić i mieli dostęp do instalacji hydrantowej być może udałoby się zapobiec tragedii. Tak czy inaczej namawiam wszystkich do pomocy pogorzelca i sam się do niej włączę

Nie widzi Pan, bo wulgaryzmy zostały usunięte. Ingerencja została zaznaczona w tekście - na początku i pod koniec wpisu. Moderator.
88820.06.2021, 11:12
@...
A ten twój /.../

Proponuję opanować swoje emocje i nie łączyć polityki z prawdziwym ludzkim nieszczęściem. Moderator.
...20.06.2021, 10:38
/.../
Generalnie już teraz dzisiaj, niedziela o 10:30 jak to piszę tam powinna już brygada wojskowa robić porządki na pogrorzelisku. Ale taki jesteś morawiecki bohater, że tylko konwojem w nocy potrafisz przyjechać, wyspać się w hotelu a potem pogadać do kamer, a już krew człowieka zalewa jak mówisz: z końcówkami: 'śmy' tak tyś najwięcej zrobił. /.../- wytnij se modi, ja się nie mogłem powstrzymać.

Proszę więcej tego nie robić. Ludziom potrzebna jest pomoc, a nie wyzwiska. Moderator.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl