20.06.2021, 12:44 | czytano: 26792

Pierwsze podsumowania tragedii w Nowej Białej. Spłonęło 25 domów i 23 budynki gospodarcze (nowe zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek
Bilans pożaru w Nowej Białej i działań ratowniczo-gaśniczych został omówiony na pierwszym spotkaniu, które wojewoda zwołał jeszcze w sobotę przed północą. W nocy kolejny raz zebrał się sztab kryzysowy, a rano do Nowej Białej przyjechał m. in. premier Mateusz Morawiecki. Nowotarska prokuratura poprowadzi śledztwo w sprawie tragedii.
Jak informuje Biuro Wojewody Małopolskiego - uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin, czyli około 110 osób. W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych - na szczęście lekko - zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. W szpitalu pozostaje jedna osoba.
Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia. W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.

Poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być zasiłki celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej, zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu, a w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł.

- To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

MUW, s/ zdj. Jakub Wojtyczek
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny21.06.2021, 02:39
Fajerman- wiele austriackich wsi jest podobnie zbudowana- wąska i długa działka- dom przy drodze z bramą wjazdową na 10-12metrach czasem mniej.
Qwerty20.06.2021, 23:45
Wielka tragedia ,ludzi i zwierząt szkoda . Goapodarstwa sie odbuduje .
fajerman20.06.2021, 22:07
@mądry i skromny
Jedź na Spisz i zobacz jak wygląda zabudowa spiska, to zrozumiesz o czym mówimy.
Wierzący20.06.2021, 20:52
Kościół się popisał wybitnie tą zbiódką do puszek. Genialne
mądry i skromny20.06.2021, 20:01
Do fajermana i Radka R. czego Wy chłopy nie rozumiecie? Zwarta zabudowa występuje we wszystkich naszych miastach i miasteczkach i nie jest problemem. Trzeba po prostu drewniane domy zastąpić murowanymi [jak konserwator pozwoli] a materiały łatwopalne [takie jak siano] przechowywać w bezpiecznej odległości- nie jest to jakieś super wyzwanie logistyczne, przewieźć co parę dni kilka bel dla krów. Jak Wy sobie wyobrażacie wysiedlenie? Przymusowo?
fajerman20.06.2021, 19:08
@Jaga
To nie są rozważania, tylko fakty, które miały miejsce w przeszłości. Ludzie nie uczą się na błędach i trzeba robić wszystko, by podobna sytuacja nie mała miejsca - nie powtórzyła się w przyszłości.
mądry i skromny20.06.2021, 18:38
I powiem Ci jeszcze Wielki Polaku że najgorsze jeszcze przed tymi ludźmi- najpierw się zacznie szukanie kozła ofiarnego [pewnie już się zaczęło] winnego tej tragedii, potem dziennikarze z całej Polski wywleką i opiszą wszystkie brudy [takie jak ten nieszczęsny pies na łańcuchu] aż wszyscy uznają że właściwie to się im należało, potem przy podziale pieniędzy z różnych zbiórek kiedy okaże się że najwięcej dostali Ci którzy najmniej ucierpieli albo wcale, a kiedy dostaną obiecane wsparcie rządowe i pieniądze z ubezpieczenia to nienawidzić będą już ich wszyscy łącznie z Tobą.
.20.06.2021, 18:37
Denerwuje mnie polski kociołek ochoczo uprawiany tu w komentarzach.
Ludzie piszcie gdzie pomagać, jak pomagać, czy są jakieś infolinie, konta bankowe itd. Ja bardzo chętnie pomogę finansowo, ale chciałbym mieć pewność, że każda wpłacona złotówka trafi do poszkodowanych.
Jaga20.06.2021, 18:31
Fajerman - Czy ty człowieku nie rozumiesz, że tego rodzaju publiczne rozważania są akurat dziś na świeżo nie na miejscu? Możesz to robić na prywatnym spotkaniu u cioci ale nie 5 minut po tragedii. I publicznie. Odczekaj kilka dni aż się to jakoś uleży, emocje opadną. Szanuj ludzi którzy przeżywają na świeżo dramat. Trochę wyczucia i delikatności.Sensacja i głupie dyskutowanie w tym akurat momencie nie są do niczego i nikomu potrzebne
mądry i skromny20.06.2021, 18:08
Do Prym- posłuchaj mnie Wielki Polaku- Ci ludzie mają dziś w d...e nasze współczucie i mądro-głupie rady po czasie, takie jak ta Radka Radeckiego którą skomentowałem.
fajerman20.06.2021, 17:51
@Jaga
Zabudowa ma istotne znaczenie w przypadku wystąpienia pożaru i dotyczy, to nie tylko Nowej Białej, ale i Krempach, Frydmana (kto pamięta pożar z przed kilku lat, gdzie z dymem poszło kilkadziesiąt domów i stodół) czy Niedzicy, gdzie było podobnie jak we Frydmanie. W tych miejscowościach, wystarczy "jedna iskra" i kilkadziesiąt zabudowań idzie z dymem. Dziękować Bogu, że nie stało się to o1 - 2 w nocy
@Radek Radecki - popieram. Odbudowa w tym samym miejscu, stwarza kolejną tragedię, która może nastąpić za kolejnych parę lat. Podobny duży pożar w Nowej Białej w przeszłości miał miejsce. Ludzie nie uczą się na błędach. Nie piszę tego złośliwie. Jestem całym sercem z ludźmi, których dotknęła ta tragedia, (a takich tragedii w życiu trochę widziałem) ale trzeba myśleć o bezpieczeństwie w perspektywie czasu.
@@@20.06.2021, 17:44
Naprawde te wszystkie zdjecia pokazuja ogrom tej tragedi ludzki dramat Boże jedyny cóż robic w takim czasie potrzebna pomoc materialna ale przede wszystkim pomoc psychologiczna Ci wszyscy ludzie muszą sie z tego jakos podniesc musza zaczac normalnie zyc.Tragedia straszna.
Ja20.06.2021, 17:36
Dlaczego nikt nie porusza tematu zwierząt które spłonęły. Ludzie się uratowali i chwała Bogu. Z dzisiejszej wypowiedzi mieszkanki wynika że spłonęły zwierzęta w oborze. Spalił się pies bo był na łańcuchu i nie dali już rady go uwolnić. Całe swoje życie spędził u tych państwa na łańcuchu. Pilnował gospodarstwa. I przykuty do łańcucha spłonął. Dom odbudują. Nowego psa kupią. I koniecznie mocny łańcuch.
Radek Radecki20.06.2021, 17:34
ABC
Rozumiem ale w tak kryzysowej sytuacji wszystko urzędnicy załatwili by na pniu .
Jak nie teraz to kiedy ich wysiedlicie
A pieniądze na budowę będą mieli ze zbiórek i wszystko by inaczej wyglądało .
Ja bym budował w stronę Łopusznej .
Inni w stronę krępach itd. Nie wszyscy musza kupować działki bo maja swoje w innych miejscach .
Poważnie mówię i teraz jest ku temu okazja żeby rozdzielić te szeregowe bliźniaki .
Stary, ale będę gasił20.06.2021, 17:11
Optował bym za kilkoma dużymi zbiornikami na wodę , w każdym gospodarstwie gaśnica , przynajmniej średniej wielkości, przypominam sobie fakt na drodze, kiedy tymii małymi / pierwszy uruchomiłem / gaśnicami , uratowaliśmy duży samochód ciężarowy o milionowej wartości towarów, ludzie sa różni , preważnie przerażeni , ale sa też tacy który pójda w ogień,dodam anonimowo
Jaga20.06.2021, 16:42
Niewyobrażalna tragedia. Nagła tragedia.Ludzie stracili dorobek życia, poczucie bezpieczeństwa, stabilność. I to na długi czas. Czy im są obecnie potrzebne idiotyczne i bzdetne komentarze na temat zabudowy i rady co budować i jak budować? Takie dywagacje i rady to na dużo ,dużo później. Trudno sobie wyobrazić co czuje matka małego niemowlęcia gdy została bez dachu i swojego miejsca,najpotrzebniejszych rzeczy i musi się tułać ?Nie na darmo mówi się, że dobrymi radami piekło wybrukowane. One nic nie kosztują. Można sobie pogadać.A ja chciałabym poczytać jak wy wszyscy mędrkujący i komentujący jesteście gotowi konkretnie pomóc , co oferujecie, na jaki gest was stać. Może pomoc fizyczna przy porządkowaniu i odbudowie? Może opieka nad dziećmi, gdy rodzice będą biegać po urzędach? Może pomoc przy pisaniu pism i wniosków? A może tylko szklanka herbaty czy wody. Po prostu potrzebna EMPATIA!!! Czyli zdolność wczucia się w czyjąś sytuację tak jakby to nieszczęście mnie dotknęło.
prym20.06.2021, 16:09
Cztery posty i ani slowa ni krzty wsparcia dla pogorzelcow w tej tragedi.
Tak to mialki polaczek objawil sie raz jeszcze.
ABC20.06.2021, 15:40
Proszę Pana ludzie latami czekają na pozwolenie na budowę, to się wlecze jak flaki z olejem.. Poza tym jak ktoś stracił dorobek całego życia to myśli Pan, że będzie myślał o tym, żeby kupić działkę, uzbroić ją i budować? Czy Pan jest poważny? Dobrze się wszystko mówi, ale niestety w Polsce realia są takie, że biurokracja jest ważniejsza niż dobro jednostki.
rzucający jajami20.06.2021, 14:44
...jak już to poDsumowania ....jest za co
mądry i skromny20.06.2021, 14:31
I w Nowym Targu to samo, a Warszawa- toż to dopiero beczka prochu.
KNT20.06.2021, 13:58
Radek Radecki wujek. Dobra rada
Radek Radecki20.06.2021, 13:25
Powinni teraz wyburzyć co drugi dom i wysiedlić co druga rodzine w innym miejscu zbudować im domy i stodoły wtedy takie tragedie by się nie powtarzały . W nowej białej jest dużo terenu do zamieszkania a nie wszyscy tak na kupie .

Proszę poważnie potraktować to wysiedlenie nie pisze tego złośliwie ale dla dobra ludzi tam mieszkających .Pozdrawiam .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl