28.06.2021, 15:09 | czytano: 8374

Spotkanie wójta z pogorzelcami

Fot. Stanisław Krzysztofek / nowabiala24.pl
Przy namiocie koordynującym działania przy pogorzelisku w Nowej Białej, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch spotkał się z pogorzelcami. Celem tego spotkania było przedstawienie wytycznych w zakresie zadań i obowiązków, jakie muszą dopełnić pogorzelcy odbudowując swoje domy. Były też informacje o kształcie dalszej pomocy.
Wiele instytucji, a także firm prywatnych chce przekazać pomoc finansową, rzeczową lub też swoje usługi na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Koordynacją tej pomocy zajmuje się Urząd Gminy Nowy Targ. Informacje o potrzebnej pomocy, ale też formularze umożliwiające zakomunikowanie chęci przekazania pomocy, mieszkańcy mogą znaleźć na stronie urzędu gminy, pod tym adresem: Pomoc dla Nowej Białej.
Ponadto omówiono możliwości uzyskania wsparcia ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest wojewoda. Gmina zaproponowała również pogorzelcom możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy architektów.

W spotkaniu wzięli udział: licznie pogorzelcy z Nowej Białej, wójt Jan Smarduch, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu Daniel Janczy, przedstawiciele Rady Sołeckiej wsi Nowa Biała, sołtys wsi Nowa Biała Krystyna Węglarz.

Sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz mówił o zasadach i procedurach związanych z rozbiórką i odbudową budynków. Wcześniej, na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego tłumaczył, że odbudowa w ścisłej zabudowie, czyi jak dotychczas, będzie wymagała zastosowania ścianodzielenia pożarowego. - To ściana, która powstrzyma przenoszenie się ognia z budynku na budynek - wyjaśniał. Jak dodał, część mieszkańców deklaruje jednak, że chce wybudować się w innym miejscu.

Źródło: nowabiala24.pl, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ze wsi29.06.2021, 14:25
do Jasiek
W pełni popieram, to brak szacunku dla ludzi,mnie to bardzo drażni jak wchodzą tak ludzie do kościoła, co zimno w łapki kiedy na dworze+30 stopni ?.
Jasiek29.06.2021, 05:35
Wójcie łapki z kieszeni,kiedy się z ludźmi rozmawia,bo to okazywanie braku szacunku dla Nich.Szczególnie w sytuacji w jakiej Ci ludzie się znaleźli.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl