W Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „MikroLider Pogranicza”. Główną nagrodę przyznano ex aequo dla gminy Łapsze Niżne oraz gminy Czarny Dunajec i miasta Nowy Sącz.
Tym razem nagrody przyznano w kategorii „Najlepsza inwestycja rekreacyjna”. W gronie wyróżnionych znalazły się też miasto i gmina Szczawnica, miasto Nowy Targ, miasto i gmina Muszyna oraz gmina Czorsztyn. Do gminy Łapsze Niżne nagroda trafiła za realizację tablic panoramicznych z opisanymi szczytami górskimi w języku polskim i słowackim w 10 spiskich miejscowościach. Gmina wykonała także lunety widokowe, ławki, miejsca postojowe dla rowerów, a na górze Żar powstała platforma widokowa.Miasto Nowy Sącz nagrodzono za rewitalizację ścieżki przyrodniczej z elementami do gier i ćwiczeń fizycznych w Lasku Falkowskim w Nowym Sączu. W ramach projektu zmodernizowano i zamontowano łącznie 140 obiektów małej architektury m.in. wyremontowano wiaty, drewniane schody, pomosty i ławostoły oraz powstały nowe urządzenia leśne służące do edukacji i zabawy.
Gmina Czarny Dunajec zdobyła główny laur za wykonanie strefy rekreacyjno-edukacyjnej w Chochołowie na transgranicznym Szlaku wokół Tatr. Inwestycja obejmuje plac zabaw dla dzieci, mini tyrolkę, urządzenia siłowni zewnętrznej oraz boisko do siatkówki plażowej.
Podczas uroczystej gali nagrody laureatom konkursu wręczył przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz dyrektor biura Związku Euroregion „Tatry” Michał Stawarski. Gratulacje wszystkim nagrodzonym gminom przekazał również uczestniczący w wydarzeniu Andrzej Gut-Mostowy - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski, Euroregion "Tatry"