30.06.2021, 12:08 | czytano: 1847

Zakopane w pigułce i wotum zaufania dla burmistrza

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Raport o stanie miasta - będący wstępem do udzielenia burmistrzowi wotum zaufania zaprezentował wiceburmistrz Tomasz Filar. W 2020 roku w Zakopanem urodziło się więcej osób, niż zmarło. Oficjalnie Zakopane ma ok. 26,5 tys. mieszkańców. O ponad 2 tysiące wzrosła też liczba łóżek i miejsc noclegowych.
- Rok 2020 był trudny, nowy i wszystkich zaskoczyła sytuacja. Urzędy, instytucje kultury, szkoły, przedszkola szybko się przestawiły na pracę on-line. Niektórym się może to mniej podobać, innym bardziej, ale tak trzeba było zrobić, by po ustaniu pandemii - Zakopane było nadal rozpoznawane i odwiedzane przez turystów - mówił Tomasz Filar.
Na edukację przeznaczono 40 mln zł, subwencja na ten cel to 14 mln. - To pokazuje jak edukacja jest ważna w mieście i gminie. To jest 1/3 budżetu. Cały czas poziom nauczania jest podnoszony - zaznaczył wiceburmistrz. - Jak wyglądała edukacja "w koronawirusie" wiedzą ci rodzice, którzy mają dzieci w wieku szkolnym i co musieli zrobić, by dzieci mogły się uczyć. Zakupiono 59 laptopów dla uczniów. Teraz te urządzenia zwrócono i przekazano szkołom na wyposażenie - przypomniał.

Omawiając kwestie zapewnienia rekreacji i wypoczynku dla dzieci i dorosłych, Tomasz Filar podkreślił, że wprowadzony przez rząd "bon turystyczny" sprawił iż zwiększyła się w Zakopanem baza noclegowa o ponad 2 tysiące łóżek. - Nasi przedsiębiorcy wciąż rozwijają swoją bazę turystyczną i będzie coraz lepiej - skwitował optymistycznie.

W 2020 roku wymieniono w Zakopanem 213 urządzeń grzewczych. - Zdemontowano tyle kotłów i zastąpiono je instalacjami nowoczesnymi - geotermalnymi, instalacjami gazowymi, pompami ciepła, czy wymiennikami. Poprawiła się znacznie jakość powietrza w Zakopanem, liczba budynków podłączonych do sieci stale rośnie - bardzo to cieszy. Dziękuję wszystkim osobom zajmującym się wymianą pieców za ich działania i cierpliwość, bo ich praca przynosi efekty - mówił Tomasz Filar. Przypomniał o gratyfikacjach jakie z inicjatywy burmistrza zostały przygotowane dla mieszkańców - było to zwolnienie z podatków od nieruchomości (z tego tytułu do budżetu nie wpłynęło ok. 193 tysięcy) oraz program osłonowy, dla tych którzy starali się o dofinansowanie na pokrycie różnicy wynikającej ze zmiany źródła ogrzewania.

- Zasadziliśmy w 2020 roku 6 tysięcy drzew i 9 tysięcy krzewów - to pokazuje jak dbamy o zieleń. Realizujemy pilotażowy program "łąki kwietne" i nasadzenia całoroczne mające przeciwdziałać "stepowania" terenu, czyli dbaniu, by rośliny cały czas ochraniały glebę przed wyschnięciem. Realizujemy też pilotażowy program jesiennego grabienia. Wykonaliśmy ponad 100 prześwietleń drzew, by sprawdzić czy drzewa są zdrowe i nie muszą zostać wycięte - wyliczał.

- W ubiegłym roku przewieziony został milionowy pasażer MZK. Trochę nam to uciekło, ale uhonorujemy 1,5 milionowego - zapewnił wiceburmistrz i dodał, że "mimo pandemii miejska komunikacja przewoziła miesięcznie 25 tys. osób, co pokazuje jak dobrym pomysłem było uruchomienie miejskiej komunikacji w Zakopanem".

Prezentacja raportu o stanie miasta połączona była z dokumentem "realizacja strategi" oraz programem rewitalizacji. Strategia miasta podzielona jest na działy: "Obywatelskie Zakopane", "Przyjazne Zakopane", "Współzarządzane Zakopane", "Skomunikowane Zakopane", "Ekologiczne Zakopane", "Przedsiębiorcze Zakopane".


- Wsadzę do tej beczki miodu łyżkę dziegciu, bo Rada Miasta nie jest po to, byśmy sobie gratulowali, ale by pracować nad tym, by było jeszcze lepiej - powiedział Tymoteusz Mróz. Radny dodał, że "zamiast laurki jaką stał się raport, powinno się przy takim raporcie mówić o tym, czego się nie udało zrobić". Wymienił: dostępność do światłowodu, transport rowerowy, kwestię promocji na przykładzie "Codziennika Zakopiańskiego" który ukazał się zaledwie w 19 odsłonach, jednostronna komunikacja między Urzędem, a mieszkańcami, rozwój organizacji pozarządowych, uchwałę krajobrazową, spójny system opłat za parkowanie.

Odnosząc się do optymistycznych informacji co do bazy turystycznej dodał: - Na ten temat możemy prowadzić tylko akademicką dyskusję, bo konkretnych danych nie mamy. Nie mówię tego by tylko krytykować. Dziękuję za to wszystko co się udało zrobić - podsumował radny.
- Chciałem podziękować Tymkowi za tę wypowiedź, nie ze wszystkimi uwagami się zgadzam. Wiem, że możemy pewne rzeczy wspólnie zrobić - zareagował burmistrz Leszek Dorula.

Józef Figiel dziękował MOPS za wykonywaną pracę. - Ją widać, gdybyśmy jej nie wykonywali. Robicie dobrą robotę - powiedział.

Z kolei Kazimierz Konarski pochwalił wystąpienie Tymoteusza Mroza. - Idziemy w tym samym kierunku, patrząc z troską na potrzeby miasta. To nas jako radę zbliża.

Zaproponował, by w przyszłości cały miesiąc - czerwiec - poświęcić na wspólną pracę nad raportem i strategią. - Będzie nam wtedy łatwiej podjąć decyzję i ocenę raportu - wyjaśnił.

W głosowaniu nad wotum zaufania dla burmistrza 15 radnych zagłosowało "za", nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl