02.07.2021, 10:16 | czytano: 2792

Inauguracja Kina Letniego w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W deszczowej aurze wystartowało na Placu Niepodległości po raz kolejny - kino pod gwiazdami.
XIV edycja festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane rozpoczęła się wczoraj wieczorem. "Festiwalowe kina" będą otwarte i bezpłatnie dostępne przez cały lipiec i sierpień.
- Wiele pozycji z repertuaru tegorocznej edycji porusza tak ważne dla nas wszystkich tematy jak zmiany klimatyczne, problem ubóstwa czy nierówności. Wierzymy, że wychodząc od małych kroków w naszym codziennym życiu możemy razem realizować globalny plan naprawy świata, w czym kino zawsze odgrywało bardzo ważną rolę - komentuje Paweł Adamski, Prezes Outdoor Cinema, Dyrektor Festiwalu.

Festiwal rozpoczął się mocnym akcentem - multimedialnym widowiskiem Luca Bessona i Yanna Arthusa-Bertranda „Home - S.O.S. Ziemia!”. Film pokazuje piękno planety z lotu ptaka, podkreślając jak wielkie znaczenie dla roślin, zwierząt i ludzi ma zachowanie równowagi między wszystkimi formami życia. Analizując niszczące działania człowieka na przestrzeni stuleci, twórcy filmu pozostawiają nas jednak z nadzieją na lepsze jutro, pokazując inicjatywy i projekty, które mają zapobiec negatywnym zmianom.

Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne. Poniedziałki to Siła Muzyki. Tu znajdą się filmy o tematyce muzycznej - „Skandal. Ewenement Molesty” o początkach polskiej sceny hip-hopowej, rozśpiewany „La La Land”, biograficzna „Whitney” i „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem.

Wtorki to - Otwarci na świat. Na ekranie pojawią się filmy - Xaviera Dolana „Mathias i Maxime” i „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki.

Środowe Oscary, czyli m. in. „Parasite”, „Joker” i „Zimna Wojna”, a w czwartki "Świat Cię potrzebuje" i tu obrazy „Kraina miodu” oraz „Lorax” - propozycja dla całej rodziny, zbudowana wokół marzenia znalezienia prawdziwego drzewa w świecie, w którym wszystkie lasy zostały wycięte.
W piątki proponowane będą filmy związane z literaturą. Na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: „Tajemniczy ogród” Marca Mundena z Colinem Firthem, „Dziewczyna z pociągu” Tate Taylor i dwa filmy Guya Ritchiego o najsłynniejszym detektywie świata „Sherlocku Holmesie”.

Na soboty zaplanowano komedie, a wśród nich sensacja ostatniego sezonu „Palm Springs”, klasyczny kryminał w humorystycznym wydaniu czyli „Na noże” Riana Johnsona oraz propozycja dla całej rodziny „Sekretne życie zwierzaków domowych”.

Niedziele poświęcone będą "kobiecie z kamerą". Będą to produkcje pokazujące kobiety. W repertuarze znajdzie się „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, „Proxima” Alice Winocour z Evą Green w roli astronautki oraz superbohaterka „Wonder Woman” z Gal Gadot .

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl