09.07.2021, 20:46 | czytano: 7954

Uroczyste otwarcie kompleksu średniej skoczni. "To miejsce dla wszystkich" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Na terenie skoczni im. Bronisława Czecha pojawili się dziś ministrowie, samorządowcy, urzędnicy oraz sportowcy. Wzięli oni udział w uroczystym otwarciu zmodernizowanego kompleksu sportowego.
Wśród gości był dekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz pełnomocnik rządu ds. infrastruktury sportowej Jacek Osuch, doradca prezydenta RP minister Piotr Nowacki, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Mateja, wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Artur Woźnicki, Andrzej Gut Mostowy - sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologi, wojewoda Łukasz Kmita, parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, władze Zakopanego, powiatu tatrzańskiego, dyr COS Andrzej Kalinowski, prezes PZN Apoloniusz Tajner i TZN - Andrej Kozak. Nie zabrakło także skoczków - Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Pojawiła się także m. in. Justyna Kowalczyk.
Minister Piotr Gliński - z telebimu - mówił o tym, że "skoki narciarskie mają w Polsce długą tradycję". Przypomniał o nieistniejącej już skoczni na Antałówce. Nazwał Zakopane - "niekwestionowaną stolicą polskich skoków". - 42 miliony zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury pozwoliło na udostępnienie skoczkom 5 różnych rozmiarów skoczni. To od dzisiaj jeden z najnowocześniejszych na świecie tego typu obiekt - dodał.

- Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni z tego, że ten obiekt udało się zrealizować w terminie, który z założenia był dość krótki, bo zależało nam, aby polscy skoczkowie jak najszybciej mogli się tu szkolić - powiedział Sebastian Danikiewicz. Dyrektor COS w Zakopanem przypomniał, że z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w sumie udało się pozyskać ponad 120 milionów zł na rozbudowę całej infrastruktury.

- Zakopane jest dzisiaj dumne, ponieważ może się poszczycić, że w końcu są obiekty na których młodzież będzie mogła trenować. W imieniu rodziców dzieci - chciałem tym, którzy się zaangażowali w tę wielką budowę - podziękować. Miasto Zakopane podęło uchwałę, że zwalnia z podatku od budowli do 2 procent wartości tej nieruchomości. Tak więc COS będzie miał rocznie milion zł "w kieszeni" - podsumował burmistrz Leszek Dorula.

Starosta Piotr Bąk przypomniał, że skocznie powstały 80 lat temu i chociaż były już modernizowane, to "dopiero teraz powstało coś nowego". - To nie jest tylko dla Zakopanego, czy społeczności Podhala. To jest dla całej Polski, bo tu jest miejsce dla wszystkich Polaków i wszystkich sportowców - powiedział starosta tatrzański.
Po serii przemówień - skocznię poświęcono, wstęgę przecięto.

Od rana na średniej skoczni skakali młodzi skoczkowie. Zaplanowane na dziś Mistrzostwa Polski nie odbyły się z powodu silnego wiatru.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ab12.07.2021, 11:39
Było otwarcie, będzie zamknięcie.
z tąd10.07.2021, 12:23
Sami partyjni ,,skoczkowie,, na pierwszym planie,fociach .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl