NOWY TARG. Dramatyczne wydarzenia sprzed lat, kiedy oddziały UPA zamordowały kilkanaście tysięcy Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich - zostały w tę niedzielę przypomniane w Nowym Targ.
Za pierwszy masowy mord rzezi wołyńskiej uznaje się zbrodnie dokonaną 9 lutego 1943 r. w polskiej kolonii Parośla Pierwsza, gdzie bandy ukraińskie zamordowały 173 Polaków. To był dopiero początek. Najwięcej mordów dokonano latem 1943 r. Ukraińcy mordowali najczęściej w niedziele, gdy ludność polska gromadziła się podczas mszy św. w kościołach. Gdy wychodzili - dokonywano na nich potwornych zbrodni.W niedzielę o świcie, 11 lipca 1943 r. oddziału UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Tego samego dnia 20-osobowa grupa Ukraińców weszła w czasie mszy św. do kościoła w Porycku, gdzie w ciągu 30 min zabito ok. 100 osób, wśród których były dzieci, kobiety i starcy. Bandyci wymordowali wszystkich ok 200 Polaków mieszkających w Porycku. Podobne ataki przeprowadzano w innych miejscowościach.W całym lipcu 1943 r. celem napadów stało się co najmniej 530 polskich wsi i osad. Wymordowano ok. 17 tysięcy Polaków, co stanowiło kulminacje czystki etnicznej na Wołyniu.
Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ", Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA" oraz Parafia św. Katarzyny przygotowali w 78. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu wystawę pt. "WOŁYŃ 1943, Wołają z grobów, których nie ma". Nie sposób uniknąć drastycznych zdjęć, dlatego na ekspozycji pojawiło się stosowne ostrzeżenie.
Wśród uczestników obchodów był Michał Masłowski - naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Uroczystość przy Krzyżu Katyńskim poprzedziła msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny.
opr. s/ zdj. Szymon Pyzowski