25.07.2021, 13:48 | czytano: 2618

MFFZG pod patronatem Pary Prezydenckiej

zdj. Igor Smirnow KPRM
ZAKOPANE. 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy. Impreza odbędzie się w dniach 12 - 20 sierpnia br. na Dolnej Równi Krupowej.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. W tym roku organizatorzy mają spory kłopot z aktualizacją listy uczestników. Zmiany przepisów sanitarnych sprawiły, że z udziału w konkursie musiały zrezygnować m.in. zespoły z Hiszpanii, czy Słowacji.
Na razie wiadomo, że na festiwalowej scenie pojawi się grupa folklorystyczna "Triscele" z Sycylii, "Cununa Apusenilor" z Rumunii, "Piva" z Czarnogóry, "Koco Racin" z Republiki Północnej Macedonii oraz "Dyado Dragoi" z Bułgarii.

Zespoły uczestniczące w konkursie oceniane są przez międzynarodowe jury w równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, prezentującej folklor w formie artystycznie opracowanej oraz stylizowanej.

Współgospodarzami Festiwalu będą zespoły Klimki i Giewont.

Jednym ze stałych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Wystawa Owczarków Podhalańskich. W tym roku zorganizowana zostanie w niedzielę 15 sierpnia na Dolnej Równi Krupowej.

Nie zabraknie twórców ludowych. Dodatkowo w ramach Jarmarku Świętej Cecylii działać będzie po raz trzeci Pracownia Instrumentów. W dniach 16 - 20 sierpnia w godzinach od 11 - 18 będzie okazja zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. Gospodarzami Jarmarku Instrumentów z ramienia 52 MFFZG będą Piotr i Dorota Piszczatowscy oraz Jan Michałczak.

MFFZG to także Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. O genezie wydarzenia opowiada prezes Związku Podhalan oddział Zakopane Marcina ZubekW wiosce festiwalowej planowane są koncerty. M. in. 14 sierpnia odbędzie się koncert Małych Górali. W jego trakcie odbędzie się prezentacja laureatów XII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Na scenie zobaczymy: zespół dziecięcy Zawaternik z Leśnicy Gronia, zespół dziecięcy Mali Maniowanie z Maniów, zespół młodzieżowy Mali Śwarni z Nowego Targu i zespół młodzieżowy Maniowianie z Maniów.
Międzynarodowego Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych, który odbędzie się 16-19 sierpnia odbywa się w 4 kategoriach: ludowych zespołów instrumentalnych (kapel), instrumentalistów ludowych (solistów), śpiewaków ludowych (solistów) oraz grup śpiewaczych.

12 sierpnia otwarta zostanie plenerowa pokonkursowa wystawa fotografii "Żywioł folkloru 2019". Wystawa prezentowana będzie przy oczku wodnym na ul. Krupówki.

W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne" (14 sierpnia.)

Nie zapomniano o dzieciach. Od poniedziałku do piątku dla najmłodszych przewidziano zajęcia i animacje w wiosce festiwalowej. Oferta jest skierowana do dzieci i młodzieży o charakterze edukacyjnym, ruchowym, muzycznym, tanecznym i odkrywczym. W programie prezentacje:"Sianokosy z Małymi Klimkami", "Żywieckie tańce" - nauka tańca z zespołem Hulajniki, "Drewniani przyjaciele św. Franciszka"- malowanie drewnianych zabawek oaz "Zagrojcie małemu, kie ni mocie komu, mały se zatońcy i pódzie do domu" - nauka tańca góralskiego z zespołem Małe Klimki.

52. MFFZG otrzymał patronat Pary Prezydenckiej.


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl