27.07.2021, 10:50 | czytano: 3011

Gości w Zakopanem przybywa i trzeba przebudować oczyszczalnię śćieków. Koszt to 170 mln zł

Fot. UM Zakopane
Zakopane chce rozbudować oczyszczalnie ścieków Łęgi i Spyrkówka. Inwestycja ma kosztować 170 mln złotych. Miasto liczy na rządowe pieniądze.
Projekt rozbudowy oczyszczalni został zgłoszony do dofinansowania w ramach rządowego funduszu inwestycyjnego "Polski Ład".
Miasto Zakopane przygotowuje się do przebudowy oczyszczalni ścieków. To niezwykle potrzebna inwestycja ze względu ciągły na wzrost liczby odwiedzających Zakopane gości.

Zakres inwestycji zakłada rozbudowę i przebudowę dwóch oczyszczalni ścieków polegającą na przeniesieniu praktycznie całej oczyszczalni ścieków Spyrkówka na teren oczyszczalni Łęgi oprócz budynku krat, stacji przyjmowania ścieków i szlamów oraz stacji dezodoryzacji. Spowoduje to zwiększenie efektywności oczyszczania ścieków i zmniejszenie uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Inwestycja obejmuje również rozbiórkę istniejących obiektów na oczyszczalni Spyrkówka, przeniesienie farmy fotowoltaicznej i rozbudowę oczyszczalni ścieków Łęgi o nowe ciągi technologiczne dla części mechanicznej, biologicznej i osadowej.

Zostaną również wykonane niezbędne sieci uzbrojenia terenu, przekładki sieci kolidujących z projektowanymi obiektami. Wykonane zostaną nowe wewnętrzne drogi serwisowe, chodniki niezbędne do prawidłowej komunikacji. W celu połączenia terenu oczyszczalni Łęki i Spyrkówka zaplanowano budowę mostu na potoku Cicha Woda (Zakopianka).
Etap projektowania zostanie zakończony w 2021 roku. Inwestycja będzie realizowana niezwłocznie po pozyskaniu środków finansowych na jej finansowanie.

Źródło: SEWIK, UM Zakopane, oprac. r/
komentarze
ff29.07.2021, 20:36
A może Biłcany sobie w końcu zrobią oczyszczalnię?
Swoj29.07.2021, 18:04
Jakie dofinansowanie? Niech płacą tak jak płacić muszą cepry za wszystko jak do nich przyjeżdżają. Nawet toaleta na dworcu płatna, nie ma nic za darmo to co chcą dostać teraz za free?
sołtys marzeń27.07.2021, 22:56
@Ja, "Co za ludzie rządzą tym miastem."

To nie ludzie... to wilki...
Ja27.07.2021, 20:59
Zamiast zainwestować w obwodnicę..... Co za ludzie rządzą tym miastem.
Pachołek27.07.2021, 19:53
@ stąd - tak nie można bo kto wtedy będzie służył Panom. Przecież trza zachować tradycje i chociażby Wigilie zorganizować Gościom potem ładnie posprzątać i przez całe święta umilać życie panom podając tradycyjne dania i napitki.
stąd27.07.2021, 13:50
jedyne wyjście to eksmitować rodowitych zakopian a na to miejsce pobudować hotele i goście bedą mieć luksus a zakopiany nie bedą narzykać na korki bo ich tam juz nie bedzie..
troszkę zbędnej rozrzutności było przez te lata27.07.2021, 12:20
Dobrze ,że Dorula się opamiętał w czasie i zablokował imprezy sylwestrowe , bo każda taka impreza w spółce z Kurskim , to kilkaNAŚCIE MILIONÓW . KOLEJNE PRZYBLOKOWANIE LANGA Z JEGO ZABAWKĄ TOUR DE POLOGNE W ZAKOPANEM , TO KOLEJNE KILKA MILIONIKÓW Z KASY MIASTA WYPŁYWAŁO , A BEZ JEDNEJ I DRUGIEJ IMPREZKI SIĘ NIC MIASTU NIE DZIEJE . Tym sposobem jesteśmy kilka kroków do oczyszczalni bliżej .Trochę rozrzutności panie Dorula było przez te lata .
Do Czyściocha27.07.2021, 11:42
Czyścioch cały syf płynie z Dunajcem do Nowego Targu i dalej przez Polskę do morza
Cieszmy się, zanim nas g.... nie zaleje27.07.2021, 11:07
Wodociągów, kanalizacji, dróg rozbudować nie trzeba?! W tym mieście jedyne co trzeba, to budować kolejne apartamentowce. Spokojnie, niedługo popłyniemy ze szlamem, bo to co stworzyli nasi przodkowie nie ma prawa funkcjonować wiecznie w takim stanie, do jakiego włodarze mają zamiar doprowadzić Zakopane.
Czyścioch27.07.2021, 10:59
Małe pytanie? Gdzie ścieki płyną dzisiaj? Co miasto Zakopane robi z nieczystościami obecnie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl