14.08.2021, 12:35 | czytano: 21267

Tragedia. 77-letnia mieszkanka Nowego Targu oszukana na 200 tysięcy złotych

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
77-letnia mieszkanka Nowego Targu padła ofiarą oszusta, który podając się za policjanta, wyłudził od niej ponad 200 tys. zł.
Kilka dni temu na telefon nowotarżanki zadzwonił mężczyzna, informując, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji i prowadzi tajną akcję wymierzoną w hakerów, przejmujących środki zgromadzone na kontach bankowych. Dla uwiarygodnienia swoich danych polecił seniorce, aby zatelefonowała na nr 997. Kobieta, nie rozłączając połączenia, wybrała wskazany numer. Rozmówca zapewnił 77-latkę, że ma do czynienia z policjantem, którego zadaniem jest ochrona przed oszustami jej pieniędzy ulokowanych w banku. Stąd polecił kobiecie, aby udostępniła mu dane wymagane do logowania do bankowości internetowej. Kobieta, nieświadoma, że jest ofiara oszustwa, podała niezbędne informacje. Kolejnego dnia zorientowała się jednak, iż z jej rachunku bankowego zniknęło ponad 200 tys. zł.
Policja po raz kolejny ostrzega i przypomina jak nie stać się ofiarą oszustwa:
· Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

· Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

· Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

· Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

· Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

· Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!

· Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

· Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
GOO16.08.2021, 21:06
Albo nie piszecie calej prawdy albo to jakiś porąbany bank. Ja jak chciałem w swoim przelać 20 tys to pracownik banku zadzwonił i weryfikował czy to ja. Jaki bank przelewa 200 tys z rachunku prywatnego bez weryfikacji.
oli15.08.2021, 21:23
Dziwię się rodzinie tej pani,że w banku nie zastrzegła wysokości wypłat dziennych.Złodziej mógł by wypłacać sobie przykładowo po 500 lub tysiąc złotych na dzień.Ale to też wina banku,że nie zasugerował taki limit starszej osobie.Wiadomo,że z wiekiem tracimy samokontrole nad sobą a złodzieje wiedzą na kim mogą się obłowić.
qwerty14.08.2021, 21:14
Chciałbym wiedzieć co to za bank - jak można taką kwotę pieniędzy wyciągnąć bez żadnej ingerencji banku - logowanie na nowym urządzeniu - trzeba dodatkowo autoryzować. Przelew na nowe konto - trzeba autoryzować. Przelew większej gotówki jest dodatkowo monitorowany. NO JAK?! Ja mam problem żeby ze swojego konta w banku wyciągnąć więcej jak 20 tys.
wcur...14.08.2021, 20:40
Burok i Szerlok mają 100%racji.Bo niby skąd taki oszust ma wiedzę o oszczędnościach .I jakim cudem wypłaca 200 tysięcy od ręki.
Riki514.08.2021, 20:25
@wilk, każdego można oszukać. Jednego w sposób łatwy, innego stosując zaawansowaną socjotechnikę i wyrafinowaną manipulację.
Szerlok14.08.2021, 20:05
Według mnie w oszustwa tego typu zamieszani są pracownicy banków.
wilk14.08.2021, 17:13
Skoro jest tak naiwna i daje się sterowac-pewnie z powodu wieku, to już nie powinna brać udziału w wyborach nie mając swojego zdania.Sorry ale jej czas na decydowanie o losach innych minął a wzrosla podatność na mamienie jej
a14.08.2021, 15:44
Szkoda kobiety
Burok14.08.2021, 15:18
Swoją drogą zastanawiające jest skąd oszust wie że taka babcia ma taką kasę . Po wtóre przelewy nie idą w powietrze , a z bankomatu tyle wypłacić się nie da . To ktos mi powie że lokalnego oszusta nie da się wyśledzić po przepływach kasy ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl